Haber Ekonomi


Haberler > Ekipman Başlıkları

İstasyonunuzda yer altını gören bir gözünüz olsun istemez misiniz ?

Güncelleme :27.04.2019

 Tora Petrol, kurulumu yapılan PLLD sistemlerine uzaktan anlık alarm izleme ve teknik destek veriyor

Bir akaryakıt istasyonu dizayn ederken dikkat edilmesi gereken çok fazla detay vardır. Bu aşamaların en önemlilerinden birisi de doğal olarak iyi bir trafik akışı sağlayacak dizayn ve müşteriyi istasyonun içine çekip marketten çıkışa kadar iyi bir deneyim ile uğurlamak olsa gerek.  Ancak yeraltı sistemlerinin tasarımı ve sürekli denetimi istasyonun gelecekteki çalışması için hayati öneme sahiptir.  Müşterilere kesintisiz hizmet verebilmenizi sağlayıp bakım maliyetlerinden tasarruf etmeye yardımcı olacağı gibi  çevre dostu olması gereken istasyonunuzun ileride çevresel etkilerden dolayı beklenmedik sonuçlar ile yüzleşmesinin yegane güvencesi alt yapı sisteminizdir. 

Biraz geçmişe gidersek göreceğiz ki akaryakıt tesisatları  ister emişli ister basınçlı olsun galvaniz borular ile tesis ediliyordu. Günümüzde ise bu borular yerini artık esnek plastik borulara bırakmış durumda. İster eskiden gelen bir tesisatınız olsun isterseniz yeni bir istasyon yapın alt yapınızın sıfır kaçak ile çalışması oldukça önemlidir. Çevremizi korumaya yönelik son çıkan yasalar sonrasında akaryakıt tesisatlarındaki olası kaçaklar istasyon sahipleri ve temsil ettiği dağıtım şirketleri için oldukça ciddi sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle yer altında neler olup bittiğini bilmek ve olası bir kaçak durumunu hassas bir şekilde tespit ederek harekete geçmek kayıpların maddi olarak büyümesine engel olabileceği gibi çevresel etkileri ve SEÇ risklerini de minimum seviyede kalmasını sağlayacaktır.

Gerek ülkemiz de gerekse dünyada ki istatistiklere bakıldığında yer altın da oluşan kaçakların büyük çoğunluğu depolama tanklarından pompalara akaryakıt ulaşmasını sağlayan ürün hatlarında meydana gelmektedir. Özellikle  basınçlı tip ürün hatlarında kaçak oluşma oranı emişli tip hatlara göre çok daha yüksek ve meydana gelebilecek kayıplar açısından çok daha risklidir. Bu nedenle basınçlı tip ürün hatlarında olası kaçakların tespitinde kaçak dedektörü kullanıyor olmanız oldukça önemlidir.

Aklınız yer altında kalmasın, güvende hissetmek için PLLD sistemi kullanın…

 Öncelikle belirtmek gerekiyor ki dünyanın en pahalı borulama sistemi ekipmanlarına yatırım yapsanız dahi en önemli detay bu sistemin istasyonunuzda doğru uygulanmış olmasıdır. Yetki sertifikası olmayan konusunda eğitimsiz kişi veya firmaların doğru bildiği yanlışlar nedeni ile oldukça değerli olan bu yatırımınızda çok ciddi problemler yaşanmasına neden olabilirsiniz. Kaçak dedektörleri meydana gelen bir kaçağın tespiti için önemlidir ancak kaçakların oluşmaması için öncelikli kural alt yapı akaryakıt tesisatının doğru uygulanmış olmasıdr.

Basınçlı tip akaryakıt tesisatlarında yapısı nedeni ile kaçak oluşma riski daha yüksektir ve eğer zamanında tespit edilemez ise sızan akaryakıt miktarı oldukça yüksek olabilir.  Uygulama kolaylığı, maliyetlerin daha düşük olması, her türlü mesafe iklim ve saha koşullarında sorunsuz çalışabilmesi basınçlı tip tesisatların en önemli avantajlarıdır ve ülkemizde de yoğun olarak bu tarz akaryakıt tesisatları tercih edilmektedir. Ülkemizde bulunan akaryakıt istasyonlarının yaklaşık %70’i basınçlı tip tesisata sahiptir.   

Geçmişte galvaniz boru ile imal edilmiş olan basınçlı tip tesisatları tüm yapısı ile yüksek riskli olarak ele alabileceğimiz gibi hali hazırda uygulanan plastik tesisatlar da özellikle tesisatın dalgıç pompa ve dispenserler ile bağlantısının yapıldığı birleşme noktalarından kaçak oluşma riski her zaman vardır. 

Geleneksel olarak kullanılan mekanik tipteki kaçak dedektörleri bu kaçakları tespit edebilme konusunda yetenekleri sınırlı olup sadece 11,4 Litre / Saat oranından daha büyük kaçakları algılayabilir. Tespit ettiği kaçaklar sonrasında ise sorunlu hattan yakıt akışını sınırlandırır tamamen kesemez. Herhangi bir sesli , görsel alarm yada izleme paneli olmadığından bu durumun algılanması çalışan personel ve işletme açısından zor olmaktadır. Ayrıca bu dedektörlerin çalıştığından emin olmak için en az yılda bir kez bir mekanik ekibi tarafından test edilmesi gereklidir.

Mekanik dedektörlerin yerini artık elektronik sensörler ile oldukça hassas bir şekilde kaçak kontrolü yapabilen PLLD  ( Pressure Line Leak Dedection ) sistemleri almıştır. Dünyada son 15 yıldır yaygın olarak kullanılmaya başlayan Veeder Root’un patentli bu sistemini Tora Petrol olarak yaklaşık 10 yıl önce ülkemizde istasyonların hizmetine sunmuş bulunmaktayız ve yaklaşık 1100 istasyonda bu sistemin kurulumunu yapık. Sızıntıları tespit etme konusunda oldukça hassas olan bu  sistemler sırasıyla hatları 11.4 Litre /Saat - 0,76 Litre/Saat ve 0,38 Litre / saat hassasiyetinde teste tabi tutarak kaçakları yakalama konusunda fark yaratıyor.  

Daha anlaşılır bir ifade ile satış sonrası durağan anlarda gerçekleştirdiği otomatik hat testleri sayesinde  boru üzerindeki bir sızıntının miktar olarak 0,5 litrelik bir pet şişeyi dolduramadan tespit edilebildiğinin mümkün olduğunu düşündüğünüz zaman mekanik detektörlere göre sağladığı avantajı algılamak daha kolaylaşıyor. Tespit ettiği kaçaklarda ilgili hattan satışı tamamen durdurarak olayın çevreye olan etkilerini ve işletmeye verdiği zararın minimum seviyede tutulmasını sağlamaktadır. Kontrol paneli üzerinde oluşan sesli ve görsel alarm sayesinde çalışanlar  sorununun hemen farkına varabilirler. Ayrıca en önemli özelliklerinden birisi bu sistemler her satış sonrası hattı otomatik olarak sızıntı testine tabi tutar ve test sonuçlarını hafızasına kaydeder. Geriye dönük sonuçlar sistemin izlenebilir olmasını sağlamaktadır. Mekanik dedektörler gibi sistemin çalıştığını anlamak için her yıl teste tabi tutmanız gerekmez. 

Test fonksiyonlarının yanı sıra işletmeye sağladığı ilave faydalar da bulunmaktadır. Örneğin tankta ürün seviyesini bitmesine müteakip dalgıç pompa ekipmanının kuru çalışmaması için koruma amaçlı devre dışı bırakır. Tank içerisinde su birikmesi durumunda oluşan su alarmı ile ilgili tanktan satışı durdurmak mümkündür.

Tora Petrol olarak kurulumunu yaptığımız PLLD sistemlerine çağrı merkezimiz aracılığı ile uzaktan anlık alarm izleme ve teknik destek verebilmekteyiz. Çoğu zaman oluşan alarmlar istasyon personelinden önce çağrı merkezimiz tarafından görülmekte ve istasyon aranılarak bilgilendirilip gerekli aksiyonlar alınmaktadır. Uzun süredir bu kapsamda verdiğimiz hizmet sayesinde çok farklı istatistiklere de sahibiz. 

Örneğin 2018 yılına ait rakamlara baktığımızda sahada çalışan sistemlerimiz aracılığı ile 54 farklı istasyonda sızıntı tespiti yapılmış. En önemli detay ise bu tespitlerin  37 adeti 11.4 Litre / Saat oranından daha küçük kaçaklar. Yani bunun anlamı eğer bu istasyonlarda mekanik kaçak dedektörleri olsaydı bu ekipmanlar bu sızıntıları asla tespit edemeyecekti. İşleticiler bu sızıntıların farkına varana kadar belki de günler geçecek ve  yüksek miktarda yakıtın çevreye sızması mümkün olacaktı. Sızan yakıtın maddi olarak kaybının yanı sıra kirlenen çevrenin temizliği ve bertaraftı ise ayrıca önemli bir maliyettir. Çok kaba bir hesap ile saatte 6-7 Litre sızıntı yaşanan bir ürün hattında günde yaklaşık 170 litre         bir kayıptan bahsediyoruz ( satış yoğunluğuna bağlı olarak daha da faza olabilir ) ve bunun farkına birkaç gün sonra varırsanız bu rakam bu oranda artacaktır. Neyse ki bu istasyonlarda PLLD sistemi sayesinde kısa sürelerde bu kaçaklar tespit edildi ve gerek maddi gerek SEÇ gerekse çevresel etkileri açısından çok hızlı bir şekilde aksiyon alınması sağlandı.

Diğer bir dikkat çeken konu  ise Tora Petrol olarak kurulumunu ve takibini yaptığımız yaklaşık 1100 istasyonda  bir yıl içerisinde 54 vaka tespiti mevcut ve biz ülkemizde bulunan istasyonların   %70’inin basınçlı tip tesisata sahip olduğunu biliyoruz. Bu veriler ile mekanik dedektör kullanan yada herhangi bir sistemi olmayan istasyonların aldığı riski ve sorumluluğu göstermek oldukça kolaylaşıyor.

Başta ifade etmeye çalıştığımız gibi alt yapı sistemleri bir istasyonun faaliyetini sürdürmesi açısından oldukça önemlidir. Burada ki detayların doğru uygulanması ve sürekli uygun sistemler ile denetlenmesi çok kritik.  İstasyonunuzun göremediğiniz fakat en önemli bölümü olan akaryakıt alt yapı tesisatınızı  bırakın sizin yerinize PLLD sistemi gece gündüz gözetlesin… 

Bu haber 4525 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Scania Servislerine Kadın Eli Değiyor... 26.11.2021
Motul Motosiklet Yarışlarına Damga Vurmaya Devam Ediyor... 26.11.2021
Petrol Ofisi’nin Covid-19 ile Mücadeleye Verdiği Destek Felis Ödülü aldı... 26.11.2021
Ford Otosan’dan hafif mobilite çözümleri sunan yeni girişim: “Rakun”... 26.11.2021
Mercedes-Benz Otomotiv Küresel IT Çözümleri Merkezi’nin STAR HACK hackathonu için başvurular devam ediyor... 26.11.2021
Schneider Electric, Fortune’un her yıl yayınlanan Dünyayı Değiştiren Şirketler Listesine dahil edildi... 26.11.2021
SEDAŞ, İKİGAİ projesiyle müşteri memnuniyetini artırıyor... 26.11.2021
ÇEVKO Kazakistan'a Yeşil Enerji İçin Know-How İhraç Edecek... 26.11.2021
Limak Enerji Uludağ Elektrik, ‘Sıfır Atık Belgesi’ Almaya Hak Kazandı... 26.11.2021
TPAO açıkladı! Türkali-2 kuyusunda akış testi tamamlandı... 26.11.2021
Bakan Dönmez açıkladı! Kapatılan kuyudan petrol fışkırdı... 26.11.2021
Sustainable Bus Award’da Seyahat Otobüsü kategorisinde MAN Lion’s Coach ‘Sustainable Bus of the Year 2022’ seçildi... 26.11.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.