Haber Ekonomi


Haberler > Akaryakıt Başlıkları

Petrol ve gaz sektöründe veri dijital petrol sahalarında can damarı olacak

Güncelleme :20.12.2019

 Ortadoğu’nun en önemli sanayi sektörü olan petrol ve gaz küresel bir rekabetin olduğu dönüşümcü bir döneme girdi. Ekonomik ön görülerdeki belirsizlikler nedeniyle değişmeye devam eden küresel petrol ve gaz sektöründe birçok dalgalanma yaşandığını belirten Rockwell Automation Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Blake Moret, bu dalgalanmanın sadece petrolün varil fiyatında değil, değişimin bunun çok daha ötesinde olduğunu söyledi.

Petrol ve gaz dünyanın en varlık yoğun sektörü ve her ilave kuyubaşı, sondaj pompası ve kompresörü şirketin operasyonlarını daha da karmaşıklaştırıyor. Genelde hayli dağınık olan bu üretim varlıkları, sıkılaşan çevre düzenlemeleri ve giderek kıtlaşan yetkin işgücü ve şirket içi uzmanlığıyla birlikte petrol ve gaz şirketlerini üretimi optimize etmek için yeni yollar bulmaya, verimi artırmaya, ekonomik iyileşmeye ve maliyetleri kısıtlamaya zorluyor. 

 “Diğer büyük sektörlerde olduğu gibi çözüm arayışı dijital teknolojilerin ciddi şekilde artmasına yol açıyor” diyen Rockwell Automation Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Blake Moret, “Yarının petrol ve gaz sektöründe veri, dijital petrol sahalarının can damarı olacak, maliyet rekabetinin ciddi boyutlarda olduğu sektör için kritik öneme sahip olacak” dedi.

 Bugün, aralarında kuyubaşı ekipmanlarına, kompresörlere ve benzinliklere gömülü akıllı aygıtlar da dahil entegre kontrol ve bilişim çözümlerinin yeni bir veri zenginliği getirdiğini belirten Moret, “Bunun yanı sıra lider petrol ve gaz şirketleri varlıklarından aldıkları verinin tam değerini kullanabilmek için endüstriyel Ethernet temelli bağlantısallık ve gelişmiş analitik yazılımlarının gücünü kullanarak operasyon performanslarını yükseltebiliyor”diye konuştu.

Petrol ve gazda verimi artırmak

Petrol ve gaz sektöründe Rockwell Automation’ın Connected Enterprise vizyonunu temel alarak geliştirdiği ConnectedProduction suite operasyonel verimi artıran ve dijital dönüşüme hız katan dijital bir teknoloji. Bu sektörde kullanımı yaygın olan çoklu ayrık sistemleri birleştiriyor ve verileri sadeleştirerek anlamlı hale getirdiğine değinen Moret; “Petrol ve gaz sektöründe dijital dönüşümün uzun bir yolculuk olduğunu anlamış bulunuyoruz. Genelde pilot bir tesisten kısıtlı bir sermaye harcaması ile başlıyor. ConnectedProduction kullanırken kademeli uygulama bu yüzden önemli bir unsur. Dijital dönüşüm yolculuğu sürekli değerlendirmeden gerçek optimizasyona evrilen bir yolculuk. Doğrusal bir süreç değil. Petrol ve gaz sektöründeki partnerlerimizle değerlendirme, planlama, teknoloji entegrasyonu, öncü pilot projeler ve konseptler konusunda birlikte çalışıyoruz. Sürecin daha anlaşılır olması için analiz ve görselleştirme desteği de sağlanıyor. Bu zaman alan bir süreç fakat operatörler için sağladığı fayda ile geri dönüşü fazlasıyla alınıyor” dedi.

 Yakınsamanın faydaları

Kablosuz teknoloji, görselleştirme yazılımı ve diğer gelişmeler artık petrol ve gaz şirketlerinin varlıklara gerçek zamanlı olarak istedikleri yerde, istedikleri zamanda erişebilmelerini ve izleyebilmelerini ve farklı petrol sahası verilerini karar verirken kullanılabilir veriye dönüştürebilmelerini sağlıyor. Otomasyon, iletişim ve bilgi teknolojilerinin yakınsamasının faydaları arttıkça, petrol ve gaz şirketleri de dijital tesislere geçiş yapıyor. 

"Verilere daha güvenli bağlantılar sağlamanın yanı sıra, yığınla veriyi de bir araya getiren ConnectedProduction yaklaşımımız,yöneticilerin ve üreticilerin operasyonları hakkında operasyonel içgörü edinmelerini sağlayan bir dizi petrol ve gaz uygulama ve aracı sunuyor" diyen Moret, “Bunlara üretim ve operasyon iş akışları, manuel süreçlerin otomasyonu ve görev temelli görselleştirme de dahil, böylece doğru paydaş işlevine göre gereken doğru bilgileri görebiliyor. Ayrıca, gelişmiş analitik platformuna bağlanarak operasyonda çalışanların süreçle ilgili değerli içgörüler  kazanmasını sağlıyor” diyerek sözlerini tamamladı. 

Bu haber 2852 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Turpak Seç Konusundaki Duyarlılığını 4 Ekim Vontier Emniyet Günüyle Bir Kez Daha Gösterdi... 18.10.2021
Bakan Dönmez: Azerbaycan'la 11 milyar metreküplük ilave doğal gaz ticaret anlaşması yapıldı... 17.10.2021
Enerya Enerji, Denizli'de 300 bininci abonesine elektrikli bisiklet hediye etti... 17.10.2021
Castrol Ford Team Türkiye, Ege Rallisi ile 2021 ‘Markalar Şampiyonluğu’na bir adım daha yaklaştı... 17.10.2021
Doğalgaz faturasında tasarruf için Multipor ile doğru yalıtım ... 17.10.2021
OEDAŞ’tan Plastik Kapak Seferberliği... 17.10.2021
Elektrikte gün öncesi ve dengeleme güç piyasasında azami fiyat limiti yükseltildi... 17.10.2021
Ali Osman Ulusoy Turizm’den Trabzonspor’a özel tasarım Mercedes-Benz Tourismo 16 2+1 ... 17.10.2021
Hibrit Satışları Artıyor Toyota Liderliğini Sürdürüyor... 17.10.2021
Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Otobüsleri Karsan Atak ile Yenileniyor!... 17.10.2021
Anadolu Isuzu, Vodafone Busıness’ın Red Kontrol Çözümüyle Ticari Araç Sektöründe Bir İlki Gerçekleştirdi... 17.10.2021
Logitrans’a İlgi ve Katılım Artarak Sürüyor ... 17.10.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.