Haber Ekonomi


Haberler > Akaryakıt Başlıkları

PÜİS koronavirüs salgını nedeniyle yaşanan sorunları çalışma bakanına aktardı

Güncelleme :25.03.2020

 PÜİS Genel Başkanı Okumuş, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanına sorunları aktardı

Aynı zamanda TİSK Yönetim Kurulu Üyesi olan PÜİS Genel Başkanı İmran Okumuş, bugün TİSK Yönetimi ile birlikte Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt Selçuk ile Telekonferans aracılığıyla bir toplantı gerçekleştirdi.

Yaklaşık iki saat süren toplantıda Genel Başkan İmran Okumuş, koronavirüs salgını nedeniyle akaryakıt bayilerinin yaşadığı sorunları dile getirerek çözüm önerilerini iletti.

Genel Başkan Okumuş, Sayın Bakan’a şu sorunları aktardı: 

AKARYAKIT SEKTÖRÜ MÜCBİR SEBEP KAPSAMINA ALINMAZSA İSTASYONLAR KARANLIĞA GÖMÜLECEK

Küresel salgından en çok etkilenen sektörlerin başında akaryakıt sektörünün geldiğini Bakan Sayın Selçuk’a aktaran Genel Başkan İmran Okumuş, “1 Ocak 2020’den 25 Mart 2020’ye kadarki dönemde motorinde %22,46, benzinde %33.50 oranında düşüş oldu. Bayilerin sermayeleri de bu oranda erimiş oldu. Akaryakıt sektörü, mücbir sebep kapsamına alınarak desteklenmediği takdirde, şehrin ışıklı möbleleri olan akaryakıt istasyonları, aydınlatma giderlerini dahi karşılayamayacak, karanlığa gömülecek” dedi. 

İŞÇİ ÇIKARTMAK İSTEMİYORUZ

Güvenlik güçleri ve hastaneler dışında günün 24 saati, haftanın 7 günü aralıksız çalışan tek işyerlerinin akaryakıt istasyonları olduğunu söyleyen Genel Başkan İmran Okumuş, “Virüs tehdidine rağmen, istasyon sahipleri bizzat işlerinin başında. İstasyonlar 24 saat kesintisiz vatandaşlarımıza hizmet veriyor. Bu kadar özverili çalışan bir sektörün korunması ve desteklenmesi gerekir. Bizler yarattığımız istihdamla, ödediğimiz vergilerle gurur duyan bir topluluğuz. Ancak çok olağanüstü günlerden geçiyoruz. Devletimizden destek bekliyoruz. İşçilerimize zamanında ödeme yapmak istiyoruz, işçi çıkartmak istemiyoruz. İstihdamı korumak için desteğe ihtiyacımız var” dedi.

KDV ÖTV’YE EKLENMELİ

Yaşanan salgın nedeniyle bir çok sektör için alınan KDV ödemelerinin ertelemesi kararının akaryakıt sektörünü kapsamadığını söyleyen Genel Başkan İmran Okumuş, “Akaryakıt sektörü olarak biz de hükümetimizin aldığı önlem paketinin içinde yer almak istiyoruz. Anadolu’da faaliyet gösteren istasyonların satışları salgından önceki döneme göre yüzde 70 oranında, büyükşehirlerdeki istasyonların satışları ise yüzde 50 oranında düştü. Sektörün mutlaka ekonomik olarak desteklenmesi gerekiyor. Alınmasını talep ettiğimiz önlemlerden biri KDV’nin ÖTV’ye eklenmesidir. Bunun önemli bir sonucu da akaryakıt üzerinden yapılan vergi kaçakçılığının önlenmesi olacaktır.”

SAAT 22.00’DEN SAAT 07.00’YE KADAR İSTASYONLAR KAPATILMALI, NÖBETÇİ AKARYAKIT İSTASYONU SİSTEMİNE GEÇİLMELİ

Akaryakıt istasyonlarında gece saat 22.00’den sabah saat 07.00’ye kadar satılan akaryakıtın gün boyunca satılan akaryakıtın yüzde 4’ü kadar olduğunu belirten Genel Başkan İmran Okumuş; “Satışlarımızın yüzde 4’lük kısmını yaptığımız bu saatler, istasyonlarımızda elektrik tüketiminin en çok olduğu saatler. Bayilerimiz salgın nedeniyle çok zor günler geçiriyorlar. Maliyetleri düşürmek bu süreçte çok önemli. Teklifimiz gece 22.00’den sabah 07.00’ye kadar istasyonların kapanması ve nöbetçi akaryakıt istasyonu uygulamasına geçilmesi. Ayrıca istasyonlarda kullanılan doğalgaz, elektrik ve suyun vergiden arındırılmasını talep ediyoruz.” 

SEKTÖRE ÖZEL BİR EKONOMİK PAKET HAZIRLANMALI

Akaryakıt sektörünün bayi, dağıtıcı ve rafinerilerden oluştuğunu vurgulayan Genel Başkan Okumuş şunları söyledi: 

“Bayi, dağıtıcı ve rafineriler bir bütünün parçaları. Birindeki olumsuzluk, diğerini de zincirleme olarak etkiliyor.

Bayilerin satışları kırsal kesimlerde ortalama %70, şehirlerde ise %50 oranında düştüğü için dağıtım şirketlerine ödemelerini yapamıyorlar, satış taahhütlerini ise yerine getiremiyorlar. 

Dağıtım şirketleri de bayilerden ödeme almadığı için rafinerilerden yakıt almakta zorlanıyorlar. Sektörün ödeme konusunda rahatlaması şart. Bunun için sektörümüzün tümünü kapsayan özel bir ekonomi paketi hazırlanmalı.”

BAKAN SELÇUK: “KISA ÇALIŞMA UYGULAMASINDAN AKARYAKIT SEKTÖRÜNÜ DE YARARLANABİLİR”

Toplantıda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt Selçuk kısa çalışma uygulamasından akaryakıt sektörünün de yararlanabileceğini söyledi. 

KISA ÇALIŞMA UYGULAMASI NEDİR?

Genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı sebeplerle işyerindeki haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak en az üçte bir oranında azaltılması veya süreklilik koşulu aranmaksızın işyerinde faaliyetin tamamen veya kısmen en az dört hafta süreyle durdurulması hallerinde, işyerinde üç ayı aşmamak üzere sigortalılara çalışamadıkları dönem için gelir desteği sağlayan bir uygulamadır. 

Bu haber 4172 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
DFDS Akdeniz İş Birimi, Mersin-Trieste hattındaki 3. gemisini hizmete sunarken, lojistik sektörünün ve iş dünyasının liderleriyle buluştu ... 19.10.2021
Aydem Perakende ve Gediz Perakende Tasarruf Sağlayan Enerji İzleme Ürünlerini Tanıttı! ... 19.10.2021
Enerjisa Enerji, 800 milyon liralık tahvil ihracın Ak Yatırım aracılığıyla başarı ile gerçekleştirdi... 19.10.2021
Koç Topluluğu Geleneksel ‘Anadolu Buluşmaları’nın 29’uncusunu düzenledi... 18.10.2021
Turpak Seç Konusundaki Duyarlılığını 4 Ekim Vontier Emniyet Günüyle Bir Kez Daha Gösterdi... 18.10.2021
Otomotivde talep artışı çip sorununa takıldı... 18.10.2021
Çoruh EDAŞ uyarıyor: “Elektrik Hattına Müdahale Etmeyin”... 18.10.2021
Avrupa, enerji krizinden çıkışı "nükleer"de arıyor... 18.10.2021
Motorin fiyatı 23 kuruş arttı ... 18.10.2021
Gazprom, 1 Ocak-15 Ekim döneminde 152,2 milyar metreküp doğal gaz ihraç etti... 18.10.2021
Doğal gaz, enerji ve LPG sektörleri yeşil dönüşümü konuştu... 18.10.2021
TPAO 6 ayrı paftada petrol arama ruhsatı almak için başvuru yaptı... 18.10.2021
30.Ege Rallisi'ni Çukurova-Bostancı Ekibi Kazandı... 18.10.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.