Haber Ekonomi


Haberler > Akaryakıt Başlıkları

Akaryakıt sektörü mücbir sebep kapsamına alındı

Güncelleme :28.03.2020

 PÜİS mücbir sebebin kapsamı konusunda üyelerini bilgilendirdi

PÜİS Mücbir Sebep kapsamına ilişkin yaptığı çalışmayı üyeleriyle paylaştı.

 PÜİS’in üyeleriyle paylaştığı bilgi notu şöyle:

 “Değerli Başkanlarımız,

Kıymetli Üyelerimiz,

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından, koronovirüs salgınının ekonomimize, piyasaya, üretime ve istihdama olumsuz etkisini mümkün olan en az seviyeye indirmek amacıyla "Ekonomik İstikrar Kalkanı" adıyla bir kaynak paket açıklandı ve paketten yararlanacak sektörler ve alt iş kolları belirlendi. Paket içinde yer alan tedbirlerden birisi de; salgından etkilenen sektörler ve alt iş kollarının Nisan, Mayıs ve Haziran ayları Muhtasar ve KDV ödemelerinin 6 ay ertelenmesine ilişkindi. 

MALİYE, SALGIN NEDENİYLE MÜCBİR SEBEP HALİ İLAN ETTİ!

Maliye, yayınladığı 518 Sıra No.lu VUK Genel Tebliği ile; Vergi Usul Kanununun kendisine verdiği yetkiyi kullanarak ticari, zirai ve mesleki kazanç yönünden gelir vergisi mükellefiyeti bulunan veya salgından doğrudan etkilenen ya da İçişleri Bakanlığınca alınan tedbirler kapsamında geçici süreliğine faaliyetlerine ara verilmesine karar verilen işyerlerinin bulunduğu sektörlerde faaliyette bulunan vergi mükellefleri için,  3 ay (1 Nisan – 30 Haziran 2020 tarihleri (bu tarihler dâhil))  mücbir sebep hali ilan etti. 

MALİYE, AKARYAKIT İSTASYONLARINI MÜCBİR SEBEP KAPSAMINA ALDI 

Paket açıklandığında, getirilen teşviklerden yararlanacak sektörler arasında akaryakıt sektörü bulunmuyordu. Ancak, Genel Başkanın ve Yönetimin yoğun çaba ve gayretleri neticesinde, akaryakıt bayileri de mücbir sebep kapsamına alındı. 

MÜCBİR SEBEP KAPSAMINDA OLUP OLMADIĞINIZI İNTERAKTİF VERGİ DAİRESİNDEN KOLAYCA ÖĞRENEBİLİRSİNİZ

Vergi numaranız ve şifrenizle interaktif vergi dairesine girerek, mücbir sebep kapsamında olup olmadığınızı kolaylıkla öğrenebilirsiniz. 

Akaryakıt istasyonları; 473001 faaliyet kodu “Belirli Bir mala Tahsisi Edilmiş Mağazalarda Motorlu karar Taşıtı ve Motosiklet Yakıtının (Benzin, Mazot, Dizel, Biodizel, LPG, CNG ve bunun gibi) Perakende Ticaret” ile mücbir sebep kapsamında vergi ertelemesinden yararlanacak mükellefler kapsamına alındı. 

Yine de, durumunuzu interaktif vergi dairesinden teyit etmenizde fayda var. 

Aksi bir durumda buna itiraz edebilir, itiraz dilekçenizi yine interaktif vergi dairesi üzerinden verebilirsiniz. İtiraz dilekçeniz, bu amaçla kurulacak komisyonlarda değerlendirilerek, karara bağlanacak. 

AKARYAKIT BAYİLERİNİN MÜCBİR SEBEP KAPSAMINDA UZAYAN VERGİ, BİLDİRİM VE ÖDEME TARİHLERİ 

Akaryakıt istasyonlarınca; 

1) 27 Nisan 2020 tarihine kadar verilmesi gereken Muhtasar Beyannameler (Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannameleri dâhil) ve KDV Beyannameleri ile 30 Nisan 2020 tarihine kadar verilmesi gereken “Form Ba-Bs” bildirimlerinin verilme ve belirtilen tarihe kadar oluşturulması ve imzalanması gereken e-Defterlerin oluşturulma ve imzalanma ile aynı sürede Gelir İdaresi Başkanlığı Bilgi İşlem Sistemine yüklenmesi gereken “Elektronik Defter Beratları”nın yüklenme süreleri 27 Temmuz 2020 Pazartesi, bu beyannamelere istinaden tahakkuk eden vergilerin ödeme süreleri ise 27 Ekim 2020 Salı,

2) 27 Mayıs 2020 tarihine kadar verilmesi gereken Nisan ay’ı Muhtasar Beyannameler (Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannameleri dâhil) ve KDV Beyannameleri ile 1 Haziran 2020 tarihine kadar verilmesi gereken “Form Ba-Bs” bildirimlerinin verilme ve belirtilen tarihe kadar oluşturulması ve imzalanması gereken e-Defterlerin oluşturulma ve imzalanma ile aynı sürede Gelir İdaresi Başkanlığı Bilgi İşlem Sistemine yüklenmesi gereken “Elektronik Defter Beratları”nın yüklenme süreleri 27 Temmuz 2020 Pazartesi, bu beyannamelere istinaden tahakkuk eden vergilerin ödeme süreleri 27 Kasım 2020 Cuma,

3) 26 Haziran 2020 tarihine kadar verilmesi gereken Mayıs ay’ı Muhtasar Beyannameler (Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannameleri dâhil) ve KDV Beyannameleri ile 30 Haziran 2020  tarihine kadar verilmesi gereken “Form Ba-Bs” bildirimlerinin verilme ve belirtilen mezkur tarihe kadar oluşturulması ve imzalanması gereken e-Defterlerin oluşturulma ve imzalanma ile aynı sürede Gelir İdaresi Başkanlığı Bilgi İşlem Sistemine yüklenmesi gereken “Elektronik Defter Beratları”nın yüklenme süreleri 27 Temmuz 2020 Pazartesi, bu beyannamelere istinaden tahakkuk eden vergilerin ödeme süreleri 28 Aralık 2020 Pazartesi günü sonuna kadar uzadı. 

 Değerli Başkanlarımız,

Kıymetli Üyelerimiz,

Çalışma Bakanlığı ve İŞKUR nezdinde yürüttüğümüz çalışmalar konusunda sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

PÜİS GENEL MERKEZİ

Bilgi ve kaynak: Yeminli Mali Müşavir Abdullah TOLU

Bu haber 4056 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Turpak ve Kıvanç Tekstil arasında güçlü işbirliği…... 20.10.2021
Castrol, Çin’den sonra en fazla büyümeyi Türkiye’de gerçekleştirdi... 20.10.2021
TIRTAŞ Uluslararası Nakliyat ASİS Teknolojileri İle Yollara Devam Ediyor... 20.10.2021
Petrol Ofisi ‘Yol Arkadaşım’ projesi ile Baykuş Ödülleri ‘Vizyoner Baykuş’ kategorisinde ödüle layık görüldü…... 20.10.2021
Kadoil 2021’i Tüm Bölge Ekibi ile Değerlendirdi ... 20.10.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.