Haber Ekonomi


Haberler > Ekipman Başlıkları

Turpak Yazar Kasa Satış Yöneticisi Caner Gül: Turpak Yazar Kasaları Maliye Bakanlığı'nın İlgili Mevzuatlarına Uygun Olarak Kullanıma Sunulmakta

Güncelleme :05.05.2012

“Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 3100 sayılı kanun uyarınca yazar kasalara yapılan tüm müdahalelerin sadece üretici firmanın yetkilendirdiği kişilerce yapılması gerektiğini belirtti.“

     Akaryakıt istasyonlarındaki yazar kasaların denetlenmesine yönelik Maliye Bakanı’nın açıklamasını değerlendiren Turpak Yazar Kasa Satış Yöneticisi Caner GÜL, Turpak yazar kasaların satışından, istasyonlarda kullanıma başlanmasına kadar olan tüm süreçleri maliye bakanlığının ilgili mevzuatına uygun şekilde gerçekleştiğini belirterek açıklamalarında şu bilgilere yer verdi:
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek 3100 sayılı kanun uyarınca, akaryakıt İstasyonlarında kullanılan yazar kasaların yakın takip altına alındığını bildirdi.

Akaryakıt istasyonlarındaki yazar kasa sistemlerinin denetleneceğini belirten Şimşek, burada temel hedefin, akaryakıt istasyonlarındaki pompa-yazar kasalarının mevzuata uygun çalıştırılıp çalıştırılmadığının kontrolü olacağını da kaydetti.
Mevzuata uygun çalıştırılmayan pompa yazar kasalar vergi kaybına sebep olacağı gibi kontroller sırasında tespit edilmesi durumunda kanunlarla belirlene tutarlarda cezalar ile karşı karşıya kalınacaktır.
 Bilindiği gibi yazar kasaların temel özellikleri 3100 sayılı kanun ile detaylıca açıklanmış ve uyulması gereken zorunluluklar belirtilmiştir. 3100 sayılı kanun uyarınca yazar kasalara yapılan tüm müdahalelerin sadece üretici firmanın yetkilendirdiği kişilerce yapılması gerektiği belirtilmiştir. Yazar kasalara yapılan tüm müdahalelerde yazar kasa mührü yetkili elemanlar tarafından açılabilir ve tamir işlemini takiben yine aynı elemanlar tarafından mühürlenir. Yapılan tamir işleri başlama ve bitiş tarih ve saatlerini de gösterir şekilde ayrıntılarıyla cihazın ruhsatnamesine kaydedilir. Bu tip müdahalelerde ruhsatnameye kayıtların tutulması daha sonraki dönemlerde olası tüm cezai işlemler maruz kalmanızı önleyecektir.
Turpak olarak yazar kasa mevzuatı hakkında akaryakıt istasyonlarımızı bilgilendirmek ve bu konuya dikkatlerini çekmek amacıyla bu yazıyı sizlerle paylaştık. Türkiye çapında yaygın olarak bulunan konusunda yetkin servislerimiz ile birlikte üretimini yaptığımız yazar kasalarımızın tüm süreçlerini mevzuatlara uygun şekilde gerçekleştiriyoruz.  Turpak yazar kasaların satışından, istasyonlarda kullanıma başlanmasına kadar olan tüm süreçleri maliye bakanlığının ilgili mevzuatına uygun şekilde gerçekleştiriyoruz.  Tüm süreçlerin kanunla belirtilen şekilde yapılıyor olması istasyonlarımızın herhangi bir sebeple zarara uğramamasını sağlamaktadır.
 

Bu haber 6120 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Türkiye Rüzgar Enerjisinde Rekor Bir Yılı Daha Geride Bırakıyor... 02.12.2021
Petrol Ofisi’nde CHRO’luk görevine Burcu Yüksel Kocagöz atandı... 02.12.2021
Castrol Ford Team Türkiye’den kırılması zor bir rekor daha…... 01.12.2021
Lojistik Sektörünün Geleceğini Etkileyecek Temel Trendler Açıklandı... 01.12.2021
Saygı Otomotiv İle Renault Trucks’ın Bayi Ağına Kayseri de Katılıyor... 01.12.2021
Kent Electra İtalya toplu ulaşımında test edildi... 01.12.2021
Temsa’nın Çevreci Otobüsleri İsrail Yollarındaki Sayısını Artırıyor... 01.12.2021
Henkel, üçüncü çeyrekteki güçlü satış artışı ile büyüme hedefi doğrultusunda ilerlemeye devam ediyor... 01.12.2021
Enerjisa, güvenli ödeme altyapısı için Akbank’la iş birliğine imza attı ... 01.12.2021
Asis Yeni Nesil Orbit MTS Terminallerini Kullanıcılarına Sundu ... 01.12.2021
Küresel yenilenebilir enerji kurulumları bu yıl 290 gigavatla rekor tazeleyecek... 01.12.2021
Petrokimya Tesislerinde Güç Aktarım Ürün Seçimi... 01.12.2021
ESS Otomasyon Tora Samsun Bölge Servisini Tanıyalım... 01.12.2021
OPEC+ grubunun petrol üretimi artışında 'temkinli' yaklaşımını sürdürmesi bekleniyor... 01.12.2021
Elektrikli Araçların Yaygınlaşması Enerji İhtiyacını Artıracak!... 01.12.2021
Akkök Holding’den “Kadın Enerjisi’’ projesi ... 01.12.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.