Haber Ekonomi


Haberler > Akaryakıt Başlıkları

Petrol fiyatları 40-50 dolar aralığında kalacak

Güncelleme :09.12.2020

RapidanEnergy başkanı Bob McNally, -OPEC + üretimi kademeli olarak artırma kararının petrol fiyatlarının tabanını sağlamlaştırmasına yardımcı olacağını söylüyor.

OPEC + grubunun geçtiğimiz hafta Ocak ayından itibaren ham petrol üretimini her ay yaklaşık 500.000 varil (varil) artırma kararı piyasa beklentilerine aykırı olsa da, 2021'in ilk çeyreğinde petrol fiyatlarını 40 ila 50 dolar aralığında tutacak. 

Üye ülkeler arasındaki üretim oranı farklılıkları nedeniyle toplantıların iki günlük ertelenmesinin ardından, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC + olarak bilinen müttefikleri, Ocak 2021'den itibaren günde 500.000 varil (bpd) artımlı bir artışı onayladı. Arz bolluğu ve zayıf talep ile mücadele eden petrol piyasalarını dengeleyin. Pazar beklentisi, 7,7 milyon varillik mevcut üretim kesintilerinin bir uzantısı idi.

Yeni anlaşmaya göre, toplam üretim kesintisi Ocak ayında 7,2 milyon varil / gün'e düşürülecek. Grup, daha sonra piyasa koşullarını değerlendirmek ve sonraki ay için 500.000 varil ile sınırlanacak ek üretim ayarlamalarına karar vermek için aylık olarak toplanacak.

RapidanEnergy'nin kurucusu ve başkanı Robert McNally, yaptığı açıklamada, OPEC + 'nın gelecek yılın ilk çeyreğinde envanter oluşumundan kaçınacağını söyledi.

McNally'nin bunu yapmasının, grubun "ham petrol fiyatlarını orta ila yüksek 40 $ aralığında desteklemesi gerektiği" anlamına geleceğini söyledi.

Price Futures Group'un enerji piyasası analisti Phil Flynn, OPEC + 'nın petrol üretimini kademeli olarak artırma kararının "petrol fiyatının tabanını sağlamlaştırmasına yardımcı olacağını" söyledi.

Grubun genel indirimleri ile karşılaştırıldığında, yatırım eksikliği nedeniyle küresel arzın sıkılaşması nedeniyle önümüzdeki yıl ek varillerin küçük olduğunu söyledi.

"Sermaye harcaması kesintileri ciddi olduğu için petrol yeni bir çağda" dedi.

Enerji piyasaları uzmanı ve Deriva Consulting'in kurucu ortağı Tolga Uysal, uygulanabilir bir aşı yakında mevcut olsa bile, petrol talebi üzerindeki olumlu etkisinin ancak 2021'in ilk çeyreğinden sonra veya belki de 2021'in ilk yarısından sonra görüleceğini söyledi. dünya ekonomilerinin kısa sürede toparlanacağına dair umutlara dayanıyor.

"Bu belirsizlik petrol fiyatlarını bir süre 40-50 dolar aralığında tutabilir, ancak piyasalar 2021'in ilk çeyreğinden sonra 50-60 dolar aralığını görebilir." Diyen Uysal, geçen yılki varil seviyesinin 65 dolar olduğunu da sözlerine ekledi 2021'de ve hatta 2022'de olası değil.

OPEC üyeleri arasındaki ayrılıklar daha net

OPEC + grup toplantısında taraflar arasında varılan anlaşmaya rağmen Uysal, görüşmenin üye ülkeler arasındaki farklılıkları ortaya çıkardığını söyledi.

"Suudi Arabistan ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Rusya gibi üretim kesintilerinin azaltılması veya sonlandırılmasından yana olan ülkeler arasındaki anlaşmazlık, önümüzdeki aylarda petrol fiyatlarını baskılayabilir. BAE'nin içinde liderlik yapma şevki OPEC görüşmelerde netti, Suudi Arabistan'ın OPEC eş başkanlığından ayrılmak istediğine dair haberler bu argümanı doğruluyor ”dedi.

Pek çok petrol üreticisi ülke yatırımlarını petrolden çıkarmaya çalışırken BAE'nin önümüzdeki beş yıl içinde petrol sektöründeki yatırımlarını artırma hamlesine de dikkat çekti.

Uysal, OPEC + ülkeleri arasında üretim kesintileri konusunda fikir birliğine varılmasına rağmen, anlaşmaya bazı ülkelerin uyum sorunları ile ilgili soruların devam ettiğini söyledi.

"Genel olarak, yeni üretim kesintileri seviyeleri önceden planlanan kesintilere yakın, ancak buradaki asıl soru Rusya, BAE ve Irak gibi ülkelerin aşırı üretimlerini nasıl telafi edecekleridir" dedi.

Libya'da petrol üretimindeki hızlı artış, Joe Biden'in ABD'de Kasım ayında yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanmasının ardından ABD-İran ilişkilerinin yeni dönemi, enerji şirketlerinin yenilenebilir enerji yatırımlarına geçmesi ve ABD'deki petrol kulesi sayısının artması Petrol fiyatları üzerinde aşağı yönlü baskı uygulayabileceğini söyledi.

Uysal, "COVID-19 salgınında artan vaka sayısı ve ABD'deki yeni çevreleme önlemleri petrol talebini olumsuz etkileyecek. Ülkedeki artan petrol stokları bunun açık bir göstergesi." Dedi.

Ülkenin en önemli depolama merkezlerinden biri olan Cushing'de depolama kapasitesinin% 82'ye ulaştığını kaydetti. Bu seviyenin, salgınla bağlantılı krizin petrol piyasasını derinden etkilediği Mart ayında görüldüğünü ve böyle bir seviyenin fiyatların yukarı yönlü hareketini kısıtlayacağını iddia etti.

Bu haber 1894 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Turpak Seç Konusundaki Duyarlılığını 4 Ekim Vontier Emniyet Günüyle Bir Kez Daha Gösterdi... 18.10.2021
Bakan Dönmez: Azerbaycan'la 11 milyar metreküplük ilave doğal gaz ticaret anlaşması yapıldı... 17.10.2021
Enerya Enerji, Denizli'de 300 bininci abonesine elektrikli bisiklet hediye etti... 17.10.2021
Castrol Ford Team Türkiye, Ege Rallisi ile 2021 ‘Markalar Şampiyonluğu’na bir adım daha yaklaştı... 17.10.2021
Doğalgaz faturasında tasarruf için Multipor ile doğru yalıtım ... 17.10.2021
OEDAŞ’tan Plastik Kapak Seferberliği... 17.10.2021
Elektrikte gün öncesi ve dengeleme güç piyasasında azami fiyat limiti yükseltildi... 17.10.2021
Ali Osman Ulusoy Turizm’den Trabzonspor’a özel tasarım Mercedes-Benz Tourismo 16 2+1 ... 17.10.2021
Hibrit Satışları Artıyor Toyota Liderliğini Sürdürüyor... 17.10.2021
Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Otobüsleri Karsan Atak ile Yenileniyor!... 17.10.2021
Anadolu Isuzu, Vodafone Busıness’ın Red Kontrol Çözümüyle Ticari Araç Sektöründe Bir İlki Gerçekleştirdi... 17.10.2021
Logitrans’a İlgi ve Katılım Artarak Sürüyor ... 17.10.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.