Haber Ekonomi


Haberler > Akaryakıt Başlıkları

ÜÇAĞIZ KALEKÖY “OPET Örnek Köy Projesi” Kapsamında Yenilendi

Güncelleme :03.08.2012

Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç, Antalya'nın Demre ilçesine bağlı ÜÇAĞIZ kÖYÜ'ndeki tuvalet eksikliğinin giderilmesi için Opet'e mektup yazdı. Opet de Üçağız'ı tamamen yeniledi.

Geçtiğimiz günlerde Isparta’nın İncesu köyünü ‘Ekolojik Örnek Köy’e dönüştüren OPET, Kekova Üçağız köyünde tamamlanan çalışmaların açılışını Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın da katıldığı törenle gerçekleştirdi. OPET Yönetim Kurulu Üyesi Nurten Öztürk, törende Türkiye’nin dönüşümünde ve geleceğinde köylerin önemine dikkat çekerek “ Her ilde bir ‘örnek köy’ oluşturarak diğer köylere örnek olmak istiyoruz. Bu, bizim ülkemize karşı sorumluluğumuz” dedi.

Sosyal yaşama sağladığı desteklerle sektöründe fark yaratan ve bilinçli toplum yaratma hedefini kurum kültürü olarak benimseyen OPET, 2005 yılında başlattığı “Örnek Köy Projesi”ne hız kesmeden devam ediyor. Geçen hafta proje kapsamında “Ekolojik Örnek Köy”e dönüşen Isparta İncesu’nun açılışını gerçekleştiren OPET, bu hafta da Kekova Üçağız Köyü’nün açılışını yaptı.

Açılış törenine Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Antalya Valisi Ahmet Altıparmak, Demre Kaymakamı Yusuf İzzet Karaman, OPET Yönetim Kurulu Üyesi Nurten Öztürk ve OPET Genel Müdürü Cüneyt Ağca katıldı.

OPET Yönetim Kurulu Üyesi Nurten Öztürk açılış töreninde şöyle konuştu: “OPET Örnek Köy Projesi ile köyleri değiştirmek, yenilemek ve köylümüze gelir kaynağı yaratmak amacındayız. Üçağız köyü turizm açısından çok önemli bir nokta ve her yıl binlerce yerli-yabancı turisti ağırlıyor. Bu nedenle bu köyde hizmet standartları ve temizlik çok büyük önem taşıyor. Tarihi dokusu ve doğal güzellikleri ile zengin, turizm potansiyeli çok yüksek olan bu köyde yaptığımız çalışmalara eminim ki yerel yönetim ve köy halkı sahip çıkacak. Ekiplerimiz titizlikle çalıştı, gurur verici sonuçları bugün hep birlikte görüyoruz. Bugüne kadar OPET Örnek Köy kapsamına aldığımız köyler, ciddi bir gelişim ve değişim gösterdi. Biz her ilde bir köyü bu projeye katarak, çevresine örnek köyler yaratmak istedik. OPET Bilinçli Toplum Projeleri ile yaratmaya çalıştığımız daha bilinçli, daha çağdaş, daha eğitimli bir toplum ülkemizin geleceği açısından da önem taşıyor.”
 

BÜYÜK DEĞİŞİM GERÇEKLEŞTİ…

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Demre Kaymakamlığı işbirliğinde Üçağız Kaleköy’ün fiziksel görünümü iyileştirildi. Köye girişten itibaren tüm güzergah yeni bir çevre düzenlemesine ve peyzaja kavuşturuldu. Köy meydanı yeniden düzenlendi, kültür merkezi ve ergonomik satış stantları oluşturuldu. Bu stantlarda yöreye özgü gıdalar, elişleri ve dokumaların satışı yapılıyor. Köyün otoparkı ve meydanına engelli vatandaşlarımızın da kullanabileceği OPET standartlarında tuvalet yapıldı. Köy meydanında peyzaj çalışmaları yapıldı ve kent mobilyalarıyla desteklendi. Köyün otopark alanına ahşap veranda ve servis kulübesi yapıldı. 80. Yıl Cumhuriyet İlköğretim ve Orta Okulu’nun tuvaletleri de OPET standartlarında düzenlendi. Köy meydanındaki bozuk zemin kaplamalar, beton parke taş kaplamasıyla değiştirildi. Her yıl on binlerce turistin ziyaret ettiği Kaleköy’deki tarihi kalenin yanına, OPET standartlarında bir tuvalet yapıldı.

OPET, Örnek Köy Projesi kapsamında esnaf ve bölge halkına İngilizce, pansiyonculuk, temizlik, hijyen ve hizmet standartları konulu kurslar düzenleniyor. Bu eğitimler sonucunda köyü ziyaret eden turistlere daha iyi hizmet sunulması amaçlanıyor.  OPET Örnek Köy Projelerinde, köy halkının sürdürülebilir gelir kaynaklarına ulaşması ve bilinçlenmesi için eğitimler büyük önem taşıyor.


PROJE KAPSAMINDA YAPILAN ÇALIŞMALAR
• Köy girişinden köy meydanına kadar olan güzergah üzerindeki yol, bordürlerle çevrelenerek peyzaj çalışması yapıldı.
• Köy girişine ahşap tanıtım tabelaları yerleştirildi.
• Köy girişinde bulunan otopark alanına ahşaptan veranda ve servis kulübesi yapıldı.
• Köy meydanına ahşap satış stantları konuldu.
• Köy meydanında bulunan eski tuvalet yıkılarak, yerine OPET standartlarına uygun kadın, erkek ve engelli tuvaletleri yapıldı.
• Köy girişinde bulunan otoparka, OPET standartlarına uygun kadın ve erkek tuvaletleri yapıldı.
• Köy meydanına peyzaj çalışması ve aydınlatma sistemi yapıldı.
• Köy meydanına şehir mobilyaları konuldu.
• Köy meydanındaki bozuk zemin kaplamalar, beton parke taş kaplamasıyla kaplandı.
•Küçük Köy meydanının zemin kaplaması yenilendi ve deniz kenarı betonarme sınırlandırmaları yapıldı.
• Kaleköy’deki tarihi kalenin yanına OPET standartlarında bir tuvalet yapıldı.
• Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile mesleki becerileri artırıcı kurslar düzenlendi.
• 80. Yıl Cumhuriyet İlkokulu ve 80. Yıl Cumhuriyet Orta Okulu’nun tuvaletleri yenilendi.

 

Bu haber 4289 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
DFDS Akdeniz İş Birimi, Mersin-Trieste hattındaki 3. gemisini hizmete sunarken, lojistik sektörünün ve iş dünyasının liderleriyle buluştu ... 19.10.2021
Aydem Perakende ve Gediz Perakende Tasarruf Sağlayan Enerji İzleme Ürünlerini Tanıttı! ... 19.10.2021
Enerjisa Enerji, 800 milyon liralık tahvil ihracın Ak Yatırım aracılığıyla başarı ile gerçekleştirdi... 19.10.2021
Koç Topluluğu Geleneksel ‘Anadolu Buluşmaları’nın 29’uncusunu düzenledi... 18.10.2021
Turpak Seç Konusundaki Duyarlılığını 4 Ekim Vontier Emniyet Günüyle Bir Kez Daha Gösterdi... 18.10.2021
Otomotivde talep artışı çip sorununa takıldı... 18.10.2021
Çoruh EDAŞ uyarıyor: “Elektrik Hattına Müdahale Etmeyin”... 18.10.2021
Avrupa, enerji krizinden çıkışı "nükleer"de arıyor... 18.10.2021
Motorin fiyatı 23 kuruş arttı ... 18.10.2021
Gazprom, 1 Ocak-15 Ekim döneminde 152,2 milyar metreküp doğal gaz ihraç etti... 18.10.2021
Doğal gaz, enerji ve LPG sektörleri yeşil dönüşümü konuştu... 18.10.2021
TPAO 6 ayrı paftada petrol arama ruhsatı almak için başvuru yaptı... 18.10.2021
30.Ege Rallisi'ni Çukurova-Bostancı Ekibi Kazandı... 18.10.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.