Haber Ekonomi

 Facebook  Twitter   06 Şubat 2012
Pazartesi
16:14:44


Haberler > Akaryakıt Başlıkları

ÜÇAĞIZ KALEKÖY “OPET Örnek Köy Projesi” Kapsamında Yenilendi

Güncelleme :03.08.2012

Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç, Antalya'nın Demre ilçesine bağlı ÜÇAĞIZ kÖYÜ'ndeki tuvalet eksikliğinin giderilmesi için Opet'e mektup yazdı. Opet de Üçağız'ı tamamen yeniledi.

Geçtiğimiz günlerde Isparta’nın İncesu köyünü ‘Ekolojik Örnek Köy’e dönüştüren OPET, Kekova Üçağız köyünde tamamlanan çalışmaların açılışını Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın da katıldığı törenle gerçekleştirdi. OPET Yönetim Kurulu Üyesi Nurten Öztürk, törende Türkiye’nin dönüşümünde ve geleceğinde köylerin önemine dikkat çekerek “ Her ilde bir ‘örnek köy’ oluşturarak diğer köylere örnek olmak istiyoruz. Bu, bizim ülkemize karşı sorumluluğumuz” dedi.

Sosyal yaşama sağladığı desteklerle sektöründe fark yaratan ve bilinçli toplum yaratma hedefini kurum kültürü olarak benimseyen OPET, 2005 yılında başlattığı “Örnek Köy Projesi”ne hız kesmeden devam ediyor. Geçen hafta proje kapsamında “Ekolojik Örnek Köy”e dönüşen Isparta İncesu’nun açılışını gerçekleştiren OPET, bu hafta da Kekova Üçağız Köyü’nün açılışını yaptı.

Açılış törenine Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Antalya Valisi Ahmet Altıparmak, Demre Kaymakamı Yusuf İzzet Karaman, OPET Yönetim Kurulu Üyesi Nurten Öztürk ve OPET Genel Müdürü Cüneyt Ağca katıldı.

OPET Yönetim Kurulu Üyesi Nurten Öztürk açılış töreninde şöyle konuştu: “OPET Örnek Köy Projesi ile köyleri değiştirmek, yenilemek ve köylümüze gelir kaynağı yaratmak amacındayız. Üçağız köyü turizm açısından çok önemli bir nokta ve her yıl binlerce yerli-yabancı turisti ağırlıyor. Bu nedenle bu köyde hizmet standartları ve temizlik çok büyük önem taşıyor. Tarihi dokusu ve doğal güzellikleri ile zengin, turizm potansiyeli çok yüksek olan bu köyde yaptığımız çalışmalara eminim ki yerel yönetim ve köy halkı sahip çıkacak. Ekiplerimiz titizlikle çalıştı, gurur verici sonuçları bugün hep birlikte görüyoruz. Bugüne kadar OPET Örnek Köy kapsamına aldığımız köyler, ciddi bir gelişim ve değişim gösterdi. Biz her ilde bir köyü bu projeye katarak, çevresine örnek köyler yaratmak istedik. OPET Bilinçli Toplum Projeleri ile yaratmaya çalıştığımız daha bilinçli, daha çağdaş, daha eğitimli bir toplum ülkemizin geleceği açısından da önem taşıyor.”
 

BÜYÜK DEĞİŞİM GERÇEKLEŞTİ…

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Demre Kaymakamlığı işbirliğinde Üçağız Kaleköy’ün fiziksel görünümü iyileştirildi. Köye girişten itibaren tüm güzergah yeni bir çevre düzenlemesine ve peyzaja kavuşturuldu. Köy meydanı yeniden düzenlendi, kültür merkezi ve ergonomik satış stantları oluşturuldu. Bu stantlarda yöreye özgü gıdalar, elişleri ve dokumaların satışı yapılıyor. Köyün otoparkı ve meydanına engelli vatandaşlarımızın da kullanabileceği OPET standartlarında tuvalet yapıldı. Köy meydanında peyzaj çalışmaları yapıldı ve kent mobilyalarıyla desteklendi. Köyün otopark alanına ahşap veranda ve servis kulübesi yapıldı. 80. Yıl Cumhuriyet İlköğretim ve Orta Okulu’nun tuvaletleri de OPET standartlarında düzenlendi. Köy meydanındaki bozuk zemin kaplamalar, beton parke taş kaplamasıyla değiştirildi. Her yıl on binlerce turistin ziyaret ettiği Kaleköy’deki tarihi kalenin yanına, OPET standartlarında bir tuvalet yapıldı.

OPET, Örnek Köy Projesi kapsamında esnaf ve bölge halkına İngilizce, pansiyonculuk, temizlik, hijyen ve hizmet standartları konulu kurslar düzenleniyor. Bu eğitimler sonucunda köyü ziyaret eden turistlere daha iyi hizmet sunulması amaçlanıyor.  OPET Örnek Köy Projelerinde, köy halkının sürdürülebilir gelir kaynaklarına ulaşması ve bilinçlenmesi için eğitimler büyük önem taşıyor.


PROJE KAPSAMINDA YAPILAN ÇALIŞMALAR
• Köy girişinden köy meydanına kadar olan güzergah üzerindeki yol, bordürlerle çevrelenerek peyzaj çalışması yapıldı.
• Köy girişine ahşap tanıtım tabelaları yerleştirildi.
• Köy girişinde bulunan otopark alanına ahşaptan veranda ve servis kulübesi yapıldı.
• Köy meydanına ahşap satış stantları konuldu.
• Köy meydanında bulunan eski tuvalet yıkılarak, yerine OPET standartlarına uygun kadın, erkek ve engelli tuvaletleri yapıldı.
• Köy girişinde bulunan otoparka, OPET standartlarına uygun kadın ve erkek tuvaletleri yapıldı.
• Köy meydanına peyzaj çalışması ve aydınlatma sistemi yapıldı.
• Köy meydanına şehir mobilyaları konuldu.
• Köy meydanındaki bozuk zemin kaplamalar, beton parke taş kaplamasıyla kaplandı.
•Küçük Köy meydanının zemin kaplaması yenilendi ve deniz kenarı betonarme sınırlandırmaları yapıldı.
• Kaleköy’deki tarihi kalenin yanına OPET standartlarında bir tuvalet yapıldı.
• Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile mesleki becerileri artırıcı kurslar düzenlendi.
• 80. Yıl Cumhuriyet İlkokulu ve 80. Yıl Cumhuriyet Orta Okulu’nun tuvaletleri yenilendi.

 

Bu haber 3658 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Türkiye'nin doğal gaz tüketimi yüzde 2,9 arttı... 01.06.2020
ZF, WABCO alımını tamamladı... 01.06.2020
IVECO’dan Metroport’a 2 adet S-WAY çekici teslimatı ... 01.06.2020
EPDK'nin enerji sektörüne yönelik tüm işlemleri elektronik ortamda yapılabilecek... 01.06.2020
Pirelli'den 4 lastik alana 400 TL’ye varan OPET Yakıt Puan Hediyesi... 30.05.2020
Fatih Sondaj Gemisi Karadeniz'e uğurlandı... 30.05.2020
Motul Madeni Yağları Sağladığı Yakıt Tasarrufu ve Verimlilik İle Araç Sahiplerinin Yanında... 30.05.2020
Koronaya çözüm bulunduğunda ve bugünler bittiğinde, ne olacak?... 30.05.2020


Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.