Haber Ekonomi


Haberler > Ekipman Başlıkları

2021 Yılı Çevre Cezalarıyla Başladı

Güncelleme :18.02.2021

1983 yılında resmi gazetede yayımlanan Çevre Kanunundan itibaren kimyasalları ve atıkları toprağa, suya kısacası alıcı ortama vermek yasak. Neredeyse yarım asırlık bir zaman boyunca; 38 yılda kanun gerekliliklerini anlayamamış, sindirememiş insanlar olduğunu görmek oldukça üzücü. 

Ankara’da açık araziye 400 litre kimyasal atığı IBC tanklarla doğrudan toprak zemin üzerine bırakan kişiler, bölge jandarması tarafından suçüstü yakalandı. İlgili kişilere “çevreyi kasten kirletmek” suçundan 804 bin 770 TL idari para cezası uygulandı.

Ankara İl Jandarma Komutanlığından yapılan açıklamaya göre, jandarma ekipleri, Yenimahalle ilçesi Susuz Mahallesi'ndeki açık araziye 2 çekme belgeli araçla gelen şüpheliler S.K. ve I.K.'nin, bölgeye 8 IBC tankında 400 litre kimyasal atık bıraktıklarının bilgisine ulaştılar. Aynı zamanda zanlıların 8 IBC tankındaki atık kimyasalı açık araziye boşaltmaya çalıştıkları da iddialar arasında.

Durum jandarma tarafından Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne bildirildi. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkililerince 2 kişiye toplam 804 bin 770 TL idari para cezası verildi. Aynı zamanda S.K. ve I.K.'ye sürücü belgesiz araç kullanmak, çekme belgeli aracı trafikte kullanmak ve araç muayenesini yaptırmamak suçlarından da 10 bin 85 TL idari para cezası verildi.

1983 yılında resmi gazetede yayımlanan Çevre Kanunundan itibaren kimyasalları ve atıkları toprağa, suya kısacası alıcı ortama vermek yasak. Neredeyse yarım asırlık bir zaman boyunca; 38 yılda kanun gerekliliklerini anlayamamış, sindirememiş insanlar olduğunu görmek oldukça üzücü. 

Çevresel kazalar, akaryakıtın sızması, kimyasalların dökülmesi, atık sızıntı sularının arazileri kirletmesi, bacalardan kaçak emisyonların salınmasının doğaya verdiği zararlar belki bugün bizlerin yaşamını etkileyecek kadar gözümüze çarpmayabilir.

Dünya’nın herhangi bir yerinde toprağa ya da suya karışmış bir kirletici yolunu bulacak ve bizlerin sofralarına, içtiğimiz suya hatta soluduğumuz havaya nüfuz edecektir.

Kirleticinin yolculuğundan bahsetmek istiyorum sizlere ki ne ile karşı karşıya kaldığımızı daha net ifade edebileyim. Kirletici özellikle sıvı bir kirleticiyse toprak veya beton zemine bırakılması fark etmez, gözenekli zeminde hem dikey hem de yatay yönde ilerler, ilerlerken eğer gaz faza kolaylıkla geçebiliyorsa uçucu organikleri (gaz haldeki kirleticileri) geçtiği hat doğrultusunda bırakır. Daha sonra en yakın yeraltı suyu akiferine varır ve suya karışarak daha hızlı ilerler. En yakın yüzey suyu kaynağına (göl, nehir, vb.) ulaşır. Bu ihtimalde içtiğimiz suların kalitesini etkiler, o gölü yüzme amaçlı kullanan insanların hayatlarını etkiler, fark etmeden zehirlenebiliriz.

Bir başka ihtimalde şöyledir; bu kirletici kaynağı bir tarım arazinin yakınındaki sulama kanalına ulaşır ya da sulama için kullanılan yeraltı suyu kuyusundan sulama yoluyla ekilen ekinlere nüfuz eder. Yediğimiz yiyecekler kirlenmiş sularla sulanmış olur. 

En kötüsüyse gaz halinde toprakta bulunmasıdır. Çocuklarınızın oynadığı, üzerinde düşüp kalktığı hatta bazen yuttuğu topraklarda gaz halinde kirletici olma olasılığını bir düşünün derim.

Aslında yalnızca doğayı değil insan neslini katlediyor olabilirsiniz. 

Çevre Mevzuatı'ndaki değişikleri www.toracevre.com adresinden takip edebilirsiniz.

Ezgi Bahar Çilesiz

TORA Çevre Mühendisi

 

Bu haber 3411 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Scania Servislerine Kadın Eli Değiyor... 26.11.2021
Motul Motosiklet Yarışlarına Damga Vurmaya Devam Ediyor... 26.11.2021
Petrol Ofisi’nin Covid-19 ile Mücadeleye Verdiği Destek Felis Ödülü aldı... 26.11.2021
Ford Otosan’dan hafif mobilite çözümleri sunan yeni girişim: “Rakun”... 26.11.2021
Mercedes-Benz Otomotiv Küresel IT Çözümleri Merkezi’nin STAR HACK hackathonu için başvurular devam ediyor... 26.11.2021
Schneider Electric, Fortune’un her yıl yayınlanan Dünyayı Değiştiren Şirketler Listesine dahil edildi... 26.11.2021
SEDAŞ, İKİGAİ projesiyle müşteri memnuniyetini artırıyor... 26.11.2021
ÇEVKO Kazakistan'a Yeşil Enerji İçin Know-How İhraç Edecek... 26.11.2021
Limak Enerji Uludağ Elektrik, ‘Sıfır Atık Belgesi’ Almaya Hak Kazandı... 26.11.2021
TPAO açıkladı! Türkali-2 kuyusunda akış testi tamamlandı... 26.11.2021
Bakan Dönmez açıkladı! Kapatılan kuyudan petrol fışkırdı... 26.11.2021
Sustainable Bus Award’da Seyahat Otobüsü kategorisinde MAN Lion’s Coach ‘Sustainable Bus of the Year 2022’ seçildi... 26.11.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.