Haber Ekonomi


Haberler > Akaryakıt Başlıkları

OPEC +, üretim kesintilerini bir ay daha uzatmayı kabul etti

Güncelleme :07.03.2021

Yeni üretim şeması yine Rusya ve Kazakistan için üretim artışı muafiyetini içeriyor

OPEC + üyeleri, Rusya ve Kazakistan hariç, Nisan ayına kadar üretim kesintilerini bir ay daha uzatmayı kabul etti.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC + olarak bilinen müttefikleri, arz bolluğu ve zayıf talep ile mücadele eden petrol piyasalarını dengelemek için 14. Bakanlar Toplantısını video konferans aracılığıyla gerçekleştirdi.

Yeni anlaşmaya göre, Rusya ve Kazakistan'ın, devam eden mevsimsel tüketim kalıpları nedeniyle üretimi günde sırasıyla 130.000 ve 20.000 varil artırmalarına izin verilecek.

Rusya ve Kazakistan'ın üretim artışı muafiyeti de dahil olmak üzere, grup üretimini Nisan ayında 7,9 milyar varil azaltacak.

İki ülke, önceki toplantıda üretim kesintilerinin dışında tutulmuştu. Şubat ve Mart aylarında, Rusya ve Kazakistan toplu olarak üretimlerini 75.000 varil artırırken, grubun geri kalanı üretimi sabit tuttu.

Yeni anlaşma, Suudi Arabistan'ın iki aylık üretim kesintisini de Nisan ayına kadar ek bir ay için 1 milyon varil ile uzatacak.

OPEC üyeleri, Suudi Arabistan'ın 1 Şubat'ta iki ay süreyle yürürlüğe giren gönüllü ekstra arz azaltmalarının piyasa istikrarını desteklediğini kaydetti.

Grup, OPEC üyelerinin üretim kesintilerine genel uyumunun Şubat ayında% 103 olduğunu söyledi.

Ayrıca, Nisan 2020 toplantısından bu yana, OPEC ve OPEC dışı ülkelerin Ocak 2021 sonuna kadar 2,3 milyar varil petrolü durdurarak petrol piyasasında yeniden dengelenmeyi hızlandırdığını belirtti.

Aşı programlarının kabul edilmesi ve yaygınlaştırılması yoluyla ve kilit ekonomilerde ek teşvik paketleri ile piyasa duyarlılığındaki son gelişmelere işaret eden grup, tüm katılımcı ülkeleri istikrarda kalmaları, belirsiz piyasa koşulları göz önüne alındığında tetikte ve esnek kalmaları konusunda uyardı.

Suudi Enerji Bakanı Abdülaziz bin Salman, yeni anlaşmayı “şaşırtıcı bir anlaşma” olarak nitelendirirken, Rusya Başbakan Yardımcısı Alexander Novak ise görüşmenin çok verimli ve verimli geçtiğini söyledi.

Novak, "... Pazar analizine dayanarak, özellikle uyum sağlamayan ülkeler için, ihtiyatlı kalma ve işbirliği beyanının önceden kararlaştırılmış parametrelerine bağlı kalma ihtiyacının bir kez daha altını çizdik" dedi.

Küresel ekonomi yavaş yavaş gelişiyor, dedi ve OPEC + 'nın şu anda gelecekteki büyüme için engelleri belirlediğini ve bu yıl bu yolda çok önemli olduğunu da sözlerine ekledi.

Ortak Bakanlık İzleme Komitesi (JMMC) ve OPEC ve OPEC üyesi olmayan üyelerin bir sonraki toplantıları sırasıyla 31 Mart ve 1 Nisan olarak planlanıyor.

Petrol devleri piyasaları dengede tuttukça petrol fiyatları yükseliyor

Görüşmeler başladığında petrol fiyatları da yükselmeye başladı ve her iki gösterge de% 4'ün üzerinde artış gösterdi.

Brent, Çarşamba gününü 64.07 $ 'dan kapattıktan sonra% 5.69'luk bir artışla varil başına 67.72 $' a ulaştı. Bu, 14 ayın en yüksek seviyesiydi.

Amerikan benchmark West Texas Intermediate (WTI), bir önceki seansı 61,28 $ / varil seviyesinde bitirdikten sonra% 7,44 artışla aynı zamanda varil başına 65,84 $ 'dan işlem gördü.

Bu haber 1217 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Turpak ve Kıvanç Tekstil arasında güçlü işbirliği…... 20.10.2021
Castrol, Çin’den sonra en fazla büyümeyi Türkiye’de gerçekleştirdi... 20.10.2021
TIRTAŞ Uluslararası Nakliyat ASİS Teknolojileri İle Yollara Devam Ediyor... 20.10.2021
Petrol Ofisi ‘Yol Arkadaşım’ projesi ile Baykuş Ödülleri ‘Vizyoner Baykuş’ kategorisinde ödüle layık görüldü…... 20.10.2021
Kadoil 2021’i Tüm Bölge Ekibi ile Değerlendirdi ... 20.10.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.