Haber Ekonomi


Haberler > Akaryakıt Başlıkları

Geri Dönüşüm Sektörüne Her Yıl 20 Milyon Dolar Yatırım Yapılıyor

Güncelleme :17.03.2021

18 Mart Geri Dönüşüm Günü olarak kutlanıyor. Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği atıklarımızın sanayi için kıymetini belirterek, atık toplama ve geri dönüşüm seferberliği çağrısı yaptı.

Kâğıt, ahşap, cam, metal, plastik, gıda, yağ, lastik, akü, otomobil, elektrikli-elektronik eşyalarımız ömrünü tamamladıklarında ve sanayide üretimle, imalatla açığa çıkan atıklar; birer atık değil ülkemiz için kıymetli ham maddelerdir vurgusunu yapan İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, bu yıl üçüncüsü kutlanan, 18 Mart Küresel Geri Dönüşüm Günü’ne dikkat çekme ve yaygın etki yaratma SÜT-D olarak önceliklerimizden biri açıklamasını yaptı.

Geri dönüşüm sektörüne her yıl 20 milyon dolar yatırım yapılıyor

“En iyi atık yönetimi başarıldığında, atığın çevre ve iklim değişimine etkisini azaltarak insan ve doğa sağlığı için sürdürülebilir yaşamda ilerleyebiliriz. Atık Çıkarmama, En Az Atık Oluşturma; Atığı Yeniden Kullanma; Atık Geri Dönüşümü/İleri Dönüşümü; Atıktan Malzeme/Enerji Geri Kazanımı; Atık Bertarafı öncelikleme sırasında sanayimiz için büyük bir fırsat bulunmakta” diyen Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, geri dönüştürülebilirler işlenerek, dünyada yaklaşık 1,6 milyon kişi istihdam edilirken, halen geri dönüştürülebilirlerle dünyanın ham madde ihtiyacının yüzde kırkı karşılanıp, geri dönüşüm sektörüne her yıl 20 milyon dolar yatırım yapılırken, yeni işler yaratılıyor. Sektörünün Küresel Gayri Safi Yurt İçi Hasılaya katkısının gelecek on yılda 400 milyar dolar değerini aşacağı tahmin edilmekte çarpıcı rakamsal açıklamasını da yaparak, atıklar su, hava, kömür, petrol, doğal gaz ve minerallerden sonra yedinci doğal kaynaktır dedi. 

Geri dönüştürülebilirler iklim dirençli Türkiye için mühim

Prof. Karaosmanoğlu “Geri dönüştürülebilirlerle her yıl sera gazı emisyonlarında 700 milyon ton üzerinde, diğer deyişle havacılık kökenli sera gazı emisyonlarını dengeleyecek miktarda azaltım sağlanmakta ve bu rakamın 2030 yılında 1 milyar ton’a ulaşması öngörülmekte. Geri dönüşüm iklim dirençli ülkemiz için mühim” bilgisini verdi.

Atmayalım, yurttaş ve sanayici hep beraber geri dönüşüm seferberliği yapalım 

Günlük yaşamımızda tüketimimizle sebep olduğumuz atıkları atmayalım. Evde, okulda, işte, tarlada, ormanda, yolda atıklarımız için geri dönüşüm kutuları arayalım. Geri dönüşüm zincirine kattığımız her bir atık ülkemiz ekonomisini geliştirmek, geleceğimizi güçlendirmek için önemli. Sanayicimiz atıktaki, döngüsel ekonomideki fırsatı görmeli, ülkemizdeki geri dönüşüm yatırımları artmalı diyen Dr. Karaosmanoğlu geri dönüşüm seferberliği çağrısı yaptı.

Bu haber 1595 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
DFDS Akdeniz İş Birimi, Mersin-Trieste hattındaki 3. gemisini hizmete sunarken, lojistik sektörünün ve iş dünyasının liderleriyle buluştu ... 19.10.2021
Aydem Perakende ve Gediz Perakende Tasarruf Sağlayan Enerji İzleme Ürünlerini Tanıttı! ... 19.10.2021
Enerjisa Enerji, 800 milyon liralık tahvil ihracın Ak Yatırım aracılığıyla başarı ile gerçekleştirdi... 19.10.2021
Koç Topluluğu Geleneksel ‘Anadolu Buluşmaları’nın 29’uncusunu düzenledi... 18.10.2021
Turpak Seç Konusundaki Duyarlılığını 4 Ekim Vontier Emniyet Günüyle Bir Kez Daha Gösterdi... 18.10.2021
Otomotivde talep artışı çip sorununa takıldı... 18.10.2021
Çoruh EDAŞ uyarıyor: “Elektrik Hattına Müdahale Etmeyin”... 18.10.2021
Avrupa, enerji krizinden çıkışı "nükleer"de arıyor... 18.10.2021
Motorin fiyatı 23 kuruş arttı ... 18.10.2021
Gazprom, 1 Ocak-15 Ekim döneminde 152,2 milyar metreküp doğal gaz ihraç etti... 18.10.2021
Doğal gaz, enerji ve LPG sektörleri yeşil dönüşümü konuştu... 18.10.2021
TPAO 6 ayrı paftada petrol arama ruhsatı almak için başvuru yaptı... 18.10.2021
30.Ege Rallisi'ni Çukurova-Bostancı Ekibi Kazandı... 18.10.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.