Haber Ekonomi


Haberler > Akaryakıt Başlıkları

İsveç’li Lundin Energy, ilk karbon nötr petrolü satıyor

Güncelleme :27.04.2021

 2025'ten itibaren şirket, karbon-nötr petrol üretim kapasitesine ulaşmayı hedefliyor

İsveç Lundin Energy, dünyanın ilk sertifikalı karbon nötr olarak üretilen petrolünü İtalya'nın Sardunya adasındaki Saras rafinerisine sattığını duyurdu.

Lundin Energy, Carbon Clear sertifikası altında test ve sertifikalandırma uzmanı Intertek Group (Intertek) tarafından bağımsız olarak sertifikalandırılan dünyadaki ilk petrol sahası olan Norveç açık denizindeki Edvard Grieg sahasından Saras'a tamamen karbon nötr varil tedarik etti.

Saha, arama, geliştirme ve üretim dahil olmak üzere saha emisyonlarının tüm ömrü boyunca dünya ortalamasından beş kat daha az olmak üzere, varil petrol eşdeğeri (boe) başına 3,8 kg CO2'de düşük karbon olarak sertifikalandırılmıştır.

Şirket, karbon-nötr petrolün Saras'a, 2.302 ton CO2'lik artık emisyonların, Doğrulanmış Karbon Standardı (VCS) tarafından onaylanmış, yüksek kaliteli, doğaya dayalı bir karbon yakalama projesiyle telafi edildikten sonra satıldığını söyledi.

Ek olarak, Intertek bağımsız olarak tüm ticareti CarbonZeroTM standardı kapsamında karbon nötr olarak onayladı. Sonuç olarak, Saras'a teslim edilen her bir varilin üretimi sırasında açığa çıkan net emisyon olmadı.

Lundin Energy başkanı ve CEO'su Nick Walker, "Bir varilin menşei ve nasıl üretildiği, toplum ve endüstrinin emisyon azaltma hedeflerine ulaşmak ve Paris Anlaşması'nın hedeflerine ulaşmak için daha düşük karbon hammaddelerine ihtiyaç duyması nedeniyle giderek daha önemli hale geliyor" dedi. ifadesinde söylendiği gibi.

Ticaretin endüstri lideri bir karbondan arındırma stratejisiyle sağlandığını ve ham petrol piyasasının nereye gittiğine ve verimli, endüstri lideri emisyon azaltımları yoluyla gerçekleştirilebilecek potansiyel değerin kanıtını sunduğunu söyledi.

Şirket, 2025'ten itibaren Lundin Energy tarafından üretilen her varilin karbon nötr olarak üretileceğine söz verdi.

Bu haber 705 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Turpak ve Kıvanç Tekstil arasında güçlü işbirliği…... 20.10.2021
Castrol, Çin’den sonra en fazla büyümeyi Türkiye’de gerçekleştirdi... 20.10.2021
TIRTAŞ Uluslararası Nakliyat ASİS Teknolojileri İle Yollara Devam Ediyor... 20.10.2021
Petrol Ofisi ‘Yol Arkadaşım’ projesi ile Baykuş Ödülleri ‘Vizyoner Baykuş’ kategorisinde ödüle layık görüldü…... 20.10.2021
Kadoil 2021’i Tüm Bölge Ekibi ile Değerlendirdi ... 20.10.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.