Haber Ekonomi


Haberler > Akaryakıt Başlıkları

Classpet’e olan ilgi giderek artıyor

Güncelleme :05.05.2021

 2023 hedeflerine ulaşma doğrultusunda istasyon yatırımlarına ara vermeden devam eden Classpet, bu doğrultuda büyükşehir merkezleri ve buna bağlı olarak Marmara, Akdeniz, Ege, İç Anadolu, Karadeniz başta olmak üzere Türkiye’nin tüm bölgelerinde istasyonlar açarak akaryakıt sektöründeki büyümesini sürdürüp,  pazar payını arttırmak istiyor. 

Türkiye’nin 81 iline yayılma hedefleri doğrultusunda Naifoğlu Holding olarak Classpet markasıyla 100 istasyonda tüketicilere hizmet vermeye devam ettiklerini söyleyen Classpet Akaryakıt Genel Müdürü Nevzat Erdemli, 2023 yılına kadar hedefimiz, Türkiye genelindeki istasyon sayısını 250’ye, istihdam sayımızı ise 3 bine çıkarmak istiyoruz diyerek sorularımızı cevaplandırdı:

Class Petrol’ün kuruluş öyküsünü ve günümüze kadar kaydettiğiniz aşamaları ana hatlarıyla anlatır mısınız?

Şirketimiz yaklaşık 20 yıldır akaryakıt istasyon işletmeciliği yaparken Naifoğlu Holding A.Ş Bünyesinde Normaz Gaz Petrol A.Ş. olarak, akaryakıt Ana dağıtıcı ve LPG Otogaz Ana dağıtıcı olarak Enerji Piyasası Düzenleme Kurumundan lisans almış ve Akaryakıt ve LPG Otogaz bayilikleri vermekte olup. Bu kapsamda istasyonlar açmaktadır. 

Bayi sayısı, personel ve satış kapasitesi anlamında ulaştığınız büyüklüğü anlatır mısınız? Akaryakıt sektöründe sahip olduğunuz pazar payı nedir? 

Classpet olarak şirketimiz TÜPRAŞ Rafinerilerinin tamamından ve EPDK’nın vermiş olduğu izin çerçevesinde dağıtıcı şirketlerden Dağıtıcılar arası ikmal izni çerçevesinde Türkiye Genelindeki depolardan ikmal yapmaktadır. Alınan ürünler üretici firma ve İkmal yapılan firmalarının verdiği ürün kalite sertifikaları ve Bağımsız Gözetim şirketi ürün analiz belgeleri ile birlikte bayilere sunulmaktadır. 

Yaklaşık 75.000 ton yıllık istasyon satışları ile 2020 yılı satış rakamlarına göre %0,20 piyasa payına sahibiz.

Akaryakıt sektörüne baktığımızda nasıl bir tabloyla karşılaşıyoruz? Sektörde öne çıkan sorunlar nelerdir?

Akaryakıt sektörü çok dalgalı olup sorunlara acilen müdahale edilmesi gerekmektedir. Sonradan çıkan kanun ve yönetmelikler sorunun çözülmesinde gecikmelere sebep olmaktadır. Birçok firma bayisi olmadığı halde akıl almaz rakamlarda tonaj gerçekleştirdiğini beyan edilmektedir. Bu tür çalışmalar ülke ekonomisine ve devlet gelirlerinde zararlara neden olmaktadır. 29.04.2021 tarih ve 7318 sayılı kanunla kaçak ve faturasız satış yapan bayi ve dağıtım şirketlerinin önünü kesmiştir.

2023 yılına kadar 100 olan Akaryakıt istasyonu sayısını 250’ye, çalışan sayınızı da 3 bine yükseltmeyi hedefliyorsunuz. Bu hedefe gerek yönetim gerek büyüme gerekse rekabet anlamında uygulayacağınız hangi stratejilerle ulaşmayı planlıyorsunuz? 

Türkiye’nin 81 iline yayılma hedefimiz doğrultusunda Naifoğlu Holding olarak Classpet markasıyla 100 istasyonumuzu siz değerli müşterilerimizin hizmetine sunduk. 2023 yılına kadar hedefimiz, Türkiye genelindeki istasyon sayısını 250’ye, istihdam sayısını ise 3 bine çıkarmak olacak. Classpet olarak bünyemizde yüzlerce kişiye istihdam etmekle beraber özellikle kadın istihdamına önem veriyoruz. Ekonomideki ılımlı toparlanmanın yeni istihdam kapasitesi oluşturacağını, 2021 yılında ekonomideki canlanmayla beraber sektördeki büyümemizi sürdürerek pazar payımızı arttırmak olacak. 

Döviz kurlarında ve ekonomideki dalgalanmalar hizmetlerinizi nasıl etkiliyor?

Döviz kurlarındaki dalgalanmalara bağlı olarak Ülkemiz enerji sektörü dışa bağlı olduğundan olumsuz yönde etkilenmektedir. Hem yurtdışı fiyatlarda arz talebe bağlı olarak artışlar ve döviz kurlarının TL karşısında artışları akaryakıt pompa satış fiyatlarını artırmaya zorlamaktadır. 

Ancak eşel mobil Sistemi’ne bağlı olarak alınan ÖTV vergilerinde taviz vermeyi mecburi kılmıştır. Bu da devlete ödenecek vergilerde azalmaya ve dolaysı ile ulusal ekonomik sıkıntı açmaktadır. Uygulama ekonomik dar boğazda tüketicilerin olacak aşırı pompa fiyatı yükselmesine karşı koruyarak ayakta kalmalarını sağlamaktadır. 

Pandemi süreci gerek akaryakıt sektörünü gerekse Classpet’ i nasıl etkiledi? Pandemi de hangi tedbirleri aldınız?

Pandemi sürecine uygulanan tedbirlere bağlı olmak üzere diğer sektörlerde olduğu gibi petrol sektöründe olumsuz etkilemiştir. İşyerlerinin kapalı olması, tedbir olarak uygulanan sokağa çıkma yasakları trafikteki araç sayısını maksimum ölçüde olumsuz eteklemiştir. Günlük satışlara bağlı olarak istasyonlarda çalışan personel masrafları, kiralar vb. giderleri karşılamaz durumu gelmiştir. Çalışan personellerde dönüşümlü çalışmalar başlamıştır. Bazı bayilerimiz istasyonlara kapatma noktasına gelmiştir. Bunun önüne geçmek için bayilerimize TÜPRAŞ alış rakamları ile minimum karlılıkla ikmal yapılmaktadır.

Class Petrol olarak Pandemi sonrasında hangi stratejileri uygulamayı planlıyorsunuz?

Pandemi dönemindeki zararları ve sıkıntıları onararak büyüme yönündeki yatırımlar ve bayilik sistemi hızlandırılacaktır. Şirket olarak petrol sektöründe ilk onlara girmek için çalışmalarını hızlandıracaktır. Krizleri fırsata çevirerek kalıcı yönde büyümeye devam edeceğiz. 

Kısa ve uzun vadedeki hedefleriniz ve yatırım planlarınız nelerdir? 

Classpet olarak öncelikle işletici ile istasyon mülkiyeti sahibi olan kişilere bayilikler verilecektir. Büyükşehir merkezlerinde ve buna bağlı olarak Marmara, Akdeniz, Ege, İç Anadolu, Karadeniz ve tüm bölgelerde bayilikler oluşturulacaktır. 

İstasyonda kalite ve hizmetten ödün vermeyecek ve istikrarlı fiyatla satış yapacak diğer kişiler ve kuruluşlara bayilik verilecek.

Markamızın çatısı altındaki tüm bayilerin ve çalışan personelin SEÇ-G standartlarını ve beklentilerini karşılamasını temin etmekteyiz. İşlerimizi kazasız olarak yürütmeyi ve faaliyetlerimizin insanlara ve çevreye zarar vermemesini güvence altına almayı hedefliyoruz. 

Bu prensiplerden ve müşteri memnuniyeti stratejimizden asla taviz vermeden sürdürmeye yatırmalarımıza devam edeceğiz.

Özellikle vurgulamak istediğiniz mesajınız var mı?

29.04.2021 tarih ve 7318 sayılı kanunla “213 sayılı Kanununda belirtilen yasa çerçevesinde piyasada faturasız diye dile getirilen ve vergi kaçakçılığına sebep olana satışların önünü kesecektir. Devletimiz hazinesini her yıl milyonlarca liralık vergi kaybına uğratan sektörümüzdeki vergi kaçakçılığının bir an önce bitirilmesi olumlu olarak yansıyacaktır. 

Piyasada Öz sermayesi kuvvetli kurallara göre çalışan Dağıtım şirketleri ayakta kalacak ve piyasa kendine çeki düzen verecektir. Classpet olarak bayilerimiz ile bir aile bireyleri gibi yakın, birlikte karşılıklı görüşmelerle çözüm odaklı çalışmaktayız. 

Son çıkan yasa nedeniyle Firmamıza yoğun bir ilgi göstererek bünyemize katılan bayi geçişleri gerçekleştirildi. 

Sektörde istikrarlı bir firma olmamız nedeni ile ilgi gösteren ve prensiplerimiz doğrultusunda aramıza katılacak yeni iş ortağımız olacak bayilerimize kapımız açıktır.

Bu haber 1047 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Anadolu Isuzu’dan İsviçre’ye Teslimat... 25.10.2021
Total İstasyonlari’ndan Yepyeni ve Taptaze Lezzet Dünyasi: Bi Güzel ... 25.10.2021
Brisa ve Kordsa’nın dijital ikilisi ile Türkiye’de dijitalleşmede yepyeni adım... 25.10.2021
Renault Trucks’ın Yeni T, C, K Serileri, Türkiye’ye İddialı Girdi ... 25.10.2021
Mercedes-Benz Türk, Otobüs Sürücü Eğitimleri’ne Kale Seyahat sürücüleriyle devam etti... 25.10.2021
Aydem Yenilenebilir Enerji, AKUT işbirliğiyle orman yangınlarına karşı eğitim verecek... 25.10.2021
Enerji Bakanı Dönmez: “Türkiye’de kışın doğalgaz sıkıntısı yaşanmaması için önlem alıyoruz”... 25.10.2021
Lojistik Sektörüne Çevik Çözüm: İRİS... 25.10.2021
Enerji iletim altyapısına yatırımların artırılması şart ... 25.10.2021
SEDAŞ, Sıfır Atık ile Geleceğe Sahip Çıkmaya Çağırdı... 25.10.2021
Mercedes-Benz StartUP 2021 kazananları Almanya Girişim Ekosistemi modülüne katılıyor... 25.10.2021
Vat Enerji’den Ülker’e Atık Isı Projesi ... 25.10.2021
Tankar Petrol, Dünya Devi Wayne Akaryakıt Dispenseri Tercih Etti... 25.10.2021
Yenilenebilir enerji sektörü 2020'de dünya çapında 12 milyon kişiyi istihdam ediyor... 25.10.2021
ASLANTÜRK LOJİSTİK Güvenli Yakıt İkmal Sistemlerinde TURPAK kalitesiyle yoluna devam ediyor... 25.10.2021
Aklease’den, sürdürülebilir ve yeşil enerji yatırımına destek ... 25.10.2021
HORIZON-2 İstasyonlardaki Yerini Alıyor... 25.10.2021
Aksa Elektrik, 2021 yılının üçüncü çeyreğindeki elektrik tüketim oranlarını açıkladı... 25.10.2021
Baskent EDAS, Zonguldak'taki Üç Köye 1 Milyon Liralık Yatırım Yaptı... 25.10.2021
Rüzgarda 8 ayda devreye alınan kapasite yıllık bazda yüzde 180 arttı... 25.10.2021
Vaillant, Gran Fondo ile amatör bisikletçileri desteklemeye devam ediyor... 25.10.2021
Gazprom, Türkiye'ye Bu Yıl Yaklaşık 25 Milyar Metreküp Gaz Sevk Etmeyi Planlıyor... 25.10.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.