Haber Ekonomi


Haberler > Akaryakıt Başlıkları

İran petrol desteği karşılığında Suriye'nin stratejik varlıklarını kontrol ediyor

Güncelleme :06.05.2021

Verilere göre, İran geçen ay Suriye'ye yaklaşık 5 milyon varil ham petrol sevk etti

Uzmanlar yakın tarihli bir röportajda, İran'ın Suriye'deki Beşar Esad rejimine devam eden petrol desteğinin, Suriye'nin stratejik varlıklarını kontrol altına almanın ve ABD'nin İran'ın nükleer anlaşmasına geri dönmesi durumunda müzakere gücünü yükseltmenin bir yolu olduğunu söyledi.

İran, geçtiğimiz ay Esad'ın bölgelerindeki akaryakıt krizini çözmek için 3 milyon varilden fazla ham petrol gönderdi ve bu da sosyal yaşamı ve ulaşımı durma noktasına getirdi.

Deniz takip firması Tanker Trackers'a göre tankerler; Arman 114, Sam 121, Daran ve Romina Nisan ortasında 3 milyon varil ham petrol taşıdı.

Tankerler arasında, Arman 114 tankeri eskiden Adrian Darya-1 olarak biliniyordu ve daha önce Grace 1 olarak da adlandırılıyordu.

Cebelitarık yakınlarındaki İngiliz Kraliyet Deniz Piyadeleri, 4 Temmuz 2019'da, Suriye'ye petrol taşıyarak uluslararası gerginliği artırırken, Avrupa Birliği yaptırımlarını ihlal ettiği şüphesiyle tankeri ele geçirdi.

Bu hafta 1,5 milyon varil daha petrolün Suriye'nin liman kenti Baniyas'a ulaşması bekleniyor.

Katar Üniversitesi İbn Haldon Beşeri ve Sosyal Bilimler Merkezi'nde kıdemli araştırmacı olan Ali Bakeer, ABD yönetiminin Suriye'ye son petrol sevkiyatlarına yaptırım uygulamaktan kaçınmasının nükleer anlaşmaya geri dönme isteğini gösterdiğini söyledi.

"Bu [petrol sevkiyatlarının devam etmesi], Biden yönetiminin İran'ın kendisine ve Esad rejimine uyguladığı yaptırımları ihlal etmesine göz yumduğu anlamına geliyor. Bu, Biden yönetiminin Ortak'ı canlandırmak için Tahran'a teslim olacağı yönündeki önceki algıyı doğruluyor. Bakeer, Kapsamlı Eylem Planı (JCPOA), "dedi.

Ancak, "böyle bir politikanın doğrudan sonucunun İran'ı cesaretlendireceği ve İslam Devrim Muhafızları'nın (IRGC) özellikle Suriye ve Irak'taki bölgesel faaliyetlerini güçlendireceği" konusunda uyardı.

Geçen ay, ABD ve İran, Viyana'daki bir toplantıda her iki tarafı da 2015 İran nükleer anlaşmasına uyum sağlamaya çalışmak için iki çalışma grubu oluşturmaya aracılar aracılığıyla anlaştılar.

İran etki alanını korumak istiyor

Çalışma gruplarından biri, eski ABD Başkanı Donald Trump'ın 2018'de anlaşmadan çekilmesinin ardından uygulanan ekonomik yaptırımları kaldırarak ABD'nin anlaşmaya nasıl dönebileceğine odaklanacak, ikinci çalışma grubu ise İran'ın anlaşmanın sınırlamalarına uymasını sağlamaya odaklanacak. nükleer zenginleştirme ve zenginleştirilmiş uranyum stokları üzerine.

İran'ın Suriye'ye devam eden petrol sevkiyatlarını İran'ın Esad'ı iktidarda tutma taahhüdünün bir parçası olarak gören Bakeer, bu desteğin Suriye halkı ve Suriye'nin geleceği için büyük bir bedeli olduğunu söyledi.

"Petrol sevkiyatlarının karşılığında İran, Suriye'nin stratejik varlıklarına ve kaynaklarına el koyacak, Esad rejimine karşı bir avantaj sağlayacak ve Rusya ve Türkiye gibi müttefikleri ve rakipleri karşısında Suriye'deki konumunu iyileştirecek" dedi. .

ABD, İran'ın Suriye'deki ihlallerini görmezden gelmeye devam ederse, "Suriye tiyatrosunun" ısınması ve Esad rejimini ve müttefiklerini durumu istikrarsızlaştırmaya ve birkaç bölgesel oyuncu arasında bir çatışmayı tetiklemeye teşvik etme olasılığı olduğu konusunda uyardı.

İstanbul merkezli Nişantaşı Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi Nursin Ateşoğlu Güney, Lübnan'ı da kapsayan "Şii Hilali" olarak bilinen bölgede 2003 yılında Irak'a müdahale sırasında elde ettiği kazanımlardan taviz vermek istemeyeceğini söyledi. Irak, Suriye ve Yemen.

"İran bölgedeki nüfuzunu korumaya çalışıyor, ancak yaptırımlar ve siyasi baskı nedeniyle sarsılıyor. İran, ABD'nin nükleer anlaşmaya geri dönmesi durumunda bu bölgelerdeki nüfuz konumunu güçlendirerek müzakere gücünü artırmaya çalışıyor" dedi. .

Güney, ABD yönetiminin İran'ın bu bölgelerdeki nüfuzunu yeniden çekmek isterken, birçok batılı ülkenin İran'ın yayılmacı yaklaşımından memnun olmadığı sonucuna vardı.

Bu haber 1042 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Danimarkalı rüzgar enerjisi şirketi, Türkiye'de büyümeye olumlu bakıyor... 22.10.2021
KKTC Benzinciler Birliği: K-PET ve AL-PET akaryakıt satışını durdurdu... 22.10.2021
Türkiye Petrolleri ve Koalay.com İş Birliği ile Artık Sigorta İşlemleri TP Mobil Üzerinden Yapılabiliyor... 22.10.2021
Zorlu Enerji, Karadağ’da Elektirikli Araç Şarj İstasyonu Ağı Kuruyor ... 22.10.2021
IVECO’dan Ankara’da Daily kamyonet ve kamyon teslimatı... 21.10.2021
Pegasus, 2050'ye kadar sıfır karbon emisyonu taahhüdünde bulundu... 21.10.2021
Dinçer Lojistik, Startup’ları Demo Day’de yarışmaya çağırıyor... 21.10.2021
Türkiye ve Nijerya enerji, hidrokarbon ve madencilik alanlarında 3 mutabakat imzaladı... 21.10.2021
Avrupa'nın gaz depolama seviyeleri Ocak-Eylül döneminde %20'nin üzerinde düşüyor... 21.10.2021
Wallbox Şarj Çözümleri Türk Otomotiv Sektörüyle Buluşmaya Devam Ediyor! ... 21.10.2021
PÜİS’te Yeni Görev Bölümü Yapıldı... 21.10.2021
Elektrikli araçların küresel pazar payının 2025 yılına kadar %29'a ulaşması bekleniyor... 21.10.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.