Haber Ekonomi


Haberler > Akaryakıt Başlıkları

Sinop Buzhanesi OPET’in desteğiyle restore ediliyor

Güncelleme :07.01.2013

Sinop Tarihi Buzhane binası, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile OPET’in desteğiyle ülkemizdeki kültürel miras alanlarının yönetim merkezi olarak kullanılmak üzere restore ediliyor.

Sinop Tarihi Buzhane Binası, 51 yıl sonra kültür hayatına hizmet vermek üzere kapılarını açıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinop Belediyesi ve OPET Petrolcülük A.Ş. arasındaki bu örnek kurumsal birlikteliğin ilk adımı, 23 Aralık 2012 Pazar günü Sinop Belediyesi’nde gerçekleştirilen imza töreni ile atıldı. Törene Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür ÖZASLAN, Sinop Belediye Başkanı Baki ERGÜL, Sinop Valisi Dr. Ahmet CENGİZ, OPET Petrolcülük  Yönetim Kurulu Başkanı Fikret ÖZTÜRK ve OPET Petrolcülük Yönetim Kurulu Üyesi Nurten ÖZTÜRK katıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, kültürel miras alanlarının yerel kalkınmada itici güç olabilmesi ve bu alanların verimli kullanılabilmesi için dünya miras alanlarında çalışmalarını başlattı. “Ortak Kültürel Miras: Türkiye ve AB Arasında Koruma ve Diyalog-Sinop Modeli” projesi, Avrupa Birliği’nden sağlanan 9.2 milyon euro hibe ile gerçekleştirilecek. Proje, Sinop Tarihi Cezaevi’nin alan-yönetim planının hazırlanması ve restorasyonuna yönelik dünyadaki iyi uygulamalardan Londra’daki modern sanat müzesi TATE işbirliği ile hayata geçirilecek. Bakanlık ve toplum faydası odaklı sosyal sorumluluk projeleriyle dikkat çeken OPET ortaklığında yenilenecek Tarihi Buzhane Binası bu projenin tamamlayıcı unsuru niteliğine sahip.

Mülkiyeti Sinop Belediyesi’nde olan Buzhane Binası; 1951 yılında temelleri atılan, 1954 yılında tamamlanan bir balık buzhanesi. Buzhanedeki mevcut su soğutma alt yapısı ile döneminin özelliklerini yansıtan makineler korunarak yıllardır buz kalıbı olarak kullanılan ahşap kalıplar artık birer kütüphane rafı olacak.

 

Bu haber 4057 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Turpak ve Kıvanç Tekstil arasında güçlü işbirliği…... 20.10.2021
Castrol, Çin’den sonra en fazla büyümeyi Türkiye’de gerçekleştirdi... 20.10.2021
TIRTAŞ Uluslararası Nakliyat ASİS Teknolojileri İle Yollara Devam Ediyor... 20.10.2021
Petrol Ofisi ‘Yol Arkadaşım’ projesi ile Baykuş Ödülleri ‘Vizyoner Baykuş’ kategorisinde ödüle layık görüldü…... 20.10.2021
Kadoil 2021’i Tüm Bölge Ekibi ile Değerlendirdi ... 20.10.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.