Haber Ekonomi


Haberler > Akaryakıt Başlıkları

BP TÜRKİYE “Binalarda Enerji Verimliliği Bildirgesi”ni İmzaladı

Güncelleme :14.01.2013

BP Türkiye, İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği’nin (SKD) hazırladığı “Binalarda Enerji Verimliliği Bildirgesi”ne imza atan şirketler arasında yer aldı. Projenin imza törenine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve SKD yetkilileri yanısıra BP Türkiye Ülke Başkanı Bud Fackrell ile diğer üye şirket yöneticileri katıldı.

BP Türkiye’nin kurucu üyeleri arasında yer aldığı İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD)’nin önderliğinde binalarda enerji kullanımı oranına dikkat çekmek ve enerji kullanımını düşürmek amacıyla hazırlanan “Binalarda Enerji Verimliliği Bildirgesi” 10 Ocak 2013 tarihinde SKD yetkilileri ve üye şirketler nezdinde imzalandı. 

4. Ulusal Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı kapsamında TC Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın katılımıyla düzenlenen “Binalarda Enerji Verimliliği Bildirgesi”si imza törenine, BP Türkiye’yi temsilen Ülke Başkanı Bud Fackrell katıldı.

 Enerji ve çevre konularına verdikleri önemin altını çizen BP Türkiye Ülke Başkanı Bud Fackrell “BP Türkiye olarak enerji üretimi ve kullanımı yanısıra istihdam, çevre, tarım, aile, sağlık ve yol güvenliği gibi pek çok farklı konuda yüzlerce projeye önderlik edip, paydaşlarımızla birlikte gerçekleştirdik. Uzun soluklu projelerimizi halen sürdürülebilir bir şekilde uygulamaktayız. Bu bağlamda İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği’nin ‘Binalarda Enerji Verimliliği Bildirgesi’ aslında tam olarak bizim vizonumuzla örtüşüyor. Bildirgedeki taahhütlerin getirisi olan enerji verimliliği sadece çevreye ve sürdürülebilirliğe katkı sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda işletme giderlerini düşürmesiyle de son derece önemli. Bildirgeye attığımız bu imzanın diğer kurum ve kuruluşlara örnek oluşturacağını temenni ediyorum” diyerek bildirgeyi değerlendirdi.

“Binalarda Enerji Verimliliği Bildirgesi”si imza törenine, BP Türkiye yanı sıra Aygaz, Coca-Cola, Deloitte Türkiye, Eczacıbaşı Holding, Garanti Bankası, Procter&Gamble, Sabancı Holding, Shell Türkiye, Şekerbank, TAV Grubu, TNT Express, Tüpraş, Unilever ve Vodafone Türkiye katıldı. Bildirge; kamu, özel sektör, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları gibi Türkiye’deki tüm kurumları ilgilendiriyor ve imzaya açık bulunuyor. 

Binalarda enerji verimliliğinde öncü şirketlerin beş taahhüdü

Dünyadaki enerjinin yaklaşık yüzde 40’ı binalarda kullanılırken, bu oran ulaşım ya da endüstrideki kullanım miktarının üzerinde bulunuyor. Binalarda kullanılan enerji iklim değişikliğinin ana etkenlerinden biri ve bu nedenle dikkatle ele alınması gerekiyor. 

Detaylı bilgilere SKD’nin www.tbcsd.org sitesi üzerinden ulaşılabiliyor. SKD’nin tüm firma, kurum ve kuruluşları imzaya davet ettiği “Binalarda Enerji Verimliliği Bildirgesi” iş dünyasının binalarda enerji verimliliğini ciddi oranda arttırmayı ve bu alanda ekonomi yapmayı amaçlıyor.

SKD üyeleri yanı sıra Türkiye’de faaliyet gösteren tüm şirketlerin enerji kullanım performansını arttırmayı hedefleyen bildirge beş aksiyonu içeriyor;

1. Şirket binalarındaki mevcut durumu tespit etmek ve hedeflenen değişime uygun olarak zamana dayalı enerji ve/veya CO2 azaltım hedefleri belirlemek.

2. Şirket binalarında enerji kullanım performansının iyileştirilmesine yönelik bir şirket politikası yayınlamak.

3. Şirket binaları için belirlenmiş bu hedefleri gerçekleştirmeye yönelik bir uygulama stratejisi ve denetim programı belirlemek ve hayata geçirmek.

4. Şirketin enerji kullanımı, CO2 salınımı ve azaltım hedefleri konusunda yapmış olduğu ilerlemeyi sürdürülebilirlik ve diğer benzeri raporlarında yıllık olarak yayınlamak.

5. Binalarda enerji verimliği çalışmalarını daha yaygın hale getirmek için, tedarikçiler, çalışanlar ve diğer paydaşlarla pazarlama, Ar-Ge, bilgilendirme ve eğitim gibi faaliyetler yapmak. 

 

 

 

Bu haber 3430 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Danimarkalı rüzgar enerjisi şirketi, Türkiye'de büyümeye olumlu bakıyor... 22.10.2021
KKTC Benzinciler Birliği: K-PET ve AL-PET akaryakıt satışını durdurdu... 22.10.2021
Türkiye Petrolleri ve Koalay.com İş Birliği ile Artık Sigorta İşlemleri TP Mobil Üzerinden Yapılabiliyor... 22.10.2021
Zorlu Enerji, Karadağ’da Elektirikli Araç Şarj İstasyonu Ağı Kuruyor ... 22.10.2021
IVECO’dan Ankara’da Daily kamyonet ve kamyon teslimatı... 21.10.2021
Pegasus, 2050'ye kadar sıfır karbon emisyonu taahhüdünde bulundu... 21.10.2021
Dinçer Lojistik, Startup’ları Demo Day’de yarışmaya çağırıyor... 21.10.2021
Türkiye ve Nijerya enerji, hidrokarbon ve madencilik alanlarında 3 mutabakat imzaladı... 21.10.2021
Avrupa'nın gaz depolama seviyeleri Ocak-Eylül döneminde %20'nin üzerinde düşüyor... 21.10.2021
Wallbox Şarj Çözümleri Türk Otomotiv Sektörüyle Buluşmaya Devam Ediyor! ... 21.10.2021
PÜİS’te Yeni Görev Bölümü Yapıldı... 21.10.2021
Elektrikli araçların küresel pazar payının 2025 yılına kadar %29'a ulaşması bekleniyor... 21.10.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.