Haber Ekonomi


Haberler > Akaryakıt Başlıkları

BP TÜRKİYE “Binalarda Enerji Verimliliği Bildirgesi”ni İmzaladı

Güncelleme :01.02.2013

BP Türkiye, İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği’nin (SKD) hazırladığı “Binalarda Enerji Verimliliği Bildirgesi”ne imza atan şirketler arasında yer aldı. Projenin imza törenine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve SKD yetkilileri yanısıra BP Türkiye Ülke Başkanı Bud Fackrell ile diğer üye şirket yöneticileri katıldı.

BP Türkiye’nin kurucu üyeleri arasında yer aldığı İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD)’nin önderliğinde binalarda enerji kullanımı oranına dikkat çekmek ve enerji kullanımını düşürmek amacıyla hazırlanan “Binalarda Enerji Verimliliği Bildirgesi” 10 Ocak 2013 tarihinde SKD yetkilileri ve üye şirketler nezdinde imzalandı. 

4. Ulusal Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı kapsamında TC Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın katılımıyla düzenlenen “Binalarda Enerji Verimliliği Bildirgesi”si imza törenine, BP Türkiye’yi temsilen Ülke Başkanı Bud Fackrell katıldı. 

Enerji ve çevre konularına verdikleri önemin altını çizen BP Türkiye Ülke Başkanı Bud Fackrell “BP Türkiye olarak enerji üretimi ve kullanımı yanısıra istihdam, çevre, tarım, aile, sağlık ve yol güvenliği gibi pek çok farklı konuda yüzlerce projeye önderlik edip, paydaşlarımızla birlikte gerçekleştirdik. Uzun soluklu projelerimizi halen sürdürülebilir bir şekilde uygulamaktayız. Bu bağlamda İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği’nin ‘Binalarda Enerji Verimliliği Bildirgesi’ aslında tam olarak bizim vizonumuzla örtüşüyor. Bildirgedeki taahhütlerin getirisi olan enerji verimliliği sadece çevreye ve sürdürülebilirliğe katkı sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda işletme giderlerini düşürmesiyle de son derece önemli. Bildirgeye attığımız bu imzanın diğer kurum ve kuruluşlara örnek oluşturacağını temenni ediyorum” diyerek bildirgeyi değerlendirdi.

“Binalarda Enerji Verimliliği Bildirgesi”si imza törenine, BP Türkiye yanı sıra Aygaz, Coca-Cola, Deloitte Türkiye, Eczacıbaşı Holding, Garanti Bankası, Procter&Gamble, Sabancı Holding, Shell Türkiye, Şekerbank, TAV Grubu, TNT Express, Tüpraş, Unilever ve Vodafone Türkiye katıldı. Bildirge; kamu, özel sektör, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları gibi Türkiye’deki tüm kurumları ilgilendiriyor ve imzaya açık bulunuyor. 

Binalarda enerji verimliliğinde öncü şirketlerin beş taahhüdü

Dünyadaki enerjinin yaklaşık yüzde 40’ı binalarda kullanılırken, bu oran ulaşım ya da endüstrideki kullanım miktarının üzerinde bulunuyor. Binalarda kullanılan enerji iklim değişikliğinin ana etkenlerinden biri ve bu nedenle dikkatle ele alınması gerekiyor. 

Detaylı bilgilere SKD’nin www.tbcsd.org sitesi üzerinden ulaşılabiliyor. SKD’nin tüm firma, kurum ve kuruluşları imzaya davet ettiği “Binalarda Enerji Verimliliği Bildirgesi” iş dünyasının binalarda enerji verimliliğini ciddi oranda arttırmayı ve bu alanda ekonomi yapmayı amaçlıyor.

SKD üyeleri yanı sıra Türkiye’de faaliyet gösteren tüm şirketlerin enerji kullanım performansını arttırmayı hedefleyen bildirge beş aksiyonu içeriyor;

1. Şirket binalarındaki mevcut durumu tespit etmek ve hedeflenen değişime uygun olarak zamana dayalı enerji ve/veya CO2 azaltım hedefleri belirlemek.

2. Şirket binalarında enerji kullanım performansının iyileştirilmesine yönelik bir şirket politikası yayınlamak.

3. Şirket binaları için belirlenmiş bu hedefleri gerçekleştirmeye yönelik bir uygulama stratejisi ve denetim programı belirlemek ve hayata geçirmek.

4. Şirketin enerji kullanımı, CO2 salınımı ve azaltım hedefleri konusunda yapmış olduğu ilerlemeyi sürdürülebilirlik ve diğer benzeri raporlarında yıllık olarak yayınlamak.

5. Binalarda enerji verimliği çalışmalarını daha yaygın hale getirmek için, tedarikçiler, çalışanlar ve diğer paydaşlarla pazarlama, Ar-Ge, bilgilendirme ve eğitim gibi faaliyetler yapmak. 

 

 

 

 

Bu haber 4211 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Anadolu Isuzu’dan İsviçre’ye Teslimat... 25.10.2021
Total İstasyonlari’ndan Yepyeni ve Taptaze Lezzet Dünyasi: Bi Güzel ... 25.10.2021
Brisa ve Kordsa’nın dijital ikilisi ile Türkiye’de dijitalleşmede yepyeni adım... 25.10.2021
Renault Trucks’ın Yeni T, C, K Serileri, Türkiye’ye İddialı Girdi ... 25.10.2021
Mercedes-Benz Türk, Otobüs Sürücü Eğitimleri’ne Kale Seyahat sürücüleriyle devam etti... 25.10.2021
Aydem Yenilenebilir Enerji, AKUT işbirliğiyle orman yangınlarına karşı eğitim verecek... 25.10.2021
Enerji Bakanı Dönmez: “Türkiye’de kışın doğalgaz sıkıntısı yaşanmaması için önlem alıyoruz”... 25.10.2021
Lojistik Sektörüne Çevik Çözüm: İRİS... 25.10.2021
Enerji iletim altyapısına yatırımların artırılması şart ... 25.10.2021
SEDAŞ, Sıfır Atık ile Geleceğe Sahip Çıkmaya Çağırdı... 25.10.2021
Mercedes-Benz StartUP 2021 kazananları Almanya Girişim Ekosistemi modülüne katılıyor... 25.10.2021
Vat Enerji’den Ülker’e Atık Isı Projesi ... 25.10.2021
Tankar Petrol, Dünya Devi Wayne Akaryakıt Dispenseri Tercih Etti... 25.10.2021
Yenilenebilir enerji sektörü 2020'de dünya çapında 12 milyon kişiyi istihdam ediyor... 25.10.2021
ASLANTÜRK LOJİSTİK Güvenli Yakıt İkmal Sistemlerinde TURPAK kalitesiyle yoluna devam ediyor... 25.10.2021
Aklease’den, sürdürülebilir ve yeşil enerji yatırımına destek ... 25.10.2021
HORIZON-2 İstasyonlardaki Yerini Alıyor... 25.10.2021
Aksa Elektrik, 2021 yılının üçüncü çeyreğindeki elektrik tüketim oranlarını açıkladı... 25.10.2021
Baskent EDAS, Zonguldak'taki Üç Köye 1 Milyon Liralık Yatırım Yaptı... 25.10.2021
Rüzgarda 8 ayda devreye alınan kapasite yıllık bazda yüzde 180 arttı... 25.10.2021
Vaillant, Gran Fondo ile amatör bisikletçileri desteklemeye devam ediyor... 25.10.2021
Gazprom, Türkiye'ye Bu Yıl Yaklaşık 25 Milyar Metreküp Gaz Sevk Etmeyi Planlıyor... 25.10.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.