Haber Ekonomi


Haberler > Ekipman Başlıkları

Emniyetli Sürüş Teknolojileri

Güncelleme :09.08.2021

 Tora Emniyetli Sürüş teknolojilerini destekliyor ve kullanıyor, araç filosunda yer alan ticari ve binek araçlarında kullanılan ‘’mobileye’’ isimli sistemi 1.5 yılı aşkın bir süredir filosunda yer vermektedir.

Peki kullanılan bu sistemlerin gelişimi nasıl oldu ?

İlk otomobilin icadından itibaren mühendisler kullanılan araçları daha güvenli yapmak için çalışıyorlar. Araçlarda ilk emniyet sistemi ve bedava olarak sunulan tek noktalı emniyet kemeriydi. Yıllar sonra alınan bir patent ile emniyet kemerleri bugün kullandığımız halini yani üç noktalı şeklini aldı.

Teknolojinin hızla ilerlemesi ile araçlarımızda yardımcı sürüş sistemleri eklenmeye başlandı, 80’li yılların sonunda 90’lı yılların başında ise ABS, sonrasında ESP ile ve ASR sistemleri ile tanıştık. Ancak bu tanışmalar çoğu araçta o yıllarda opsiyonel donanım listesindeydi ve bu teknolojiler için ekstra para ödemek zorundaydınız. 2000’li yıllarda bazı markalar bunları araçlarında standart olarak sunmaya başladı.

Sürüş teknolojilerinin gelişmesi hedefteki tam otonom araç için önemliydi, çünkü geliştirilecek tüm sistemler otonom araç için bir kilometre taşı olacaktı. Şu an ağır ticari araçlar da dahil olmak üzere bazı sürüş yardımcıları standart donanım olarak sunulmakta.

Örneğin adaptif hız sabitleyici, şerit takip asistanı, yorgunluk asistanı, gece görüş asistanı, viraj içi aydınlatma için hareketli farlar, yeni nesil aydınlatmalar, yaya algılama, trafik levhası algılama, yaya hava yastıkları, frenleme asistanı gibi daha bir çok sistem araçlarımızda artık standart donanım olarak sunuluyor.

Bu teknolojilerin mevcut olmadığı araçlarda bu sistemleri kullanmak için asistan cihazlar tercih edilebilir. Bu cihazlar öndeki araç ile aranızdaki mesafenin kaç saniye olduğunu gerçek zamanlı olarak kontrol eder. Aynı sistem yayaları algılayıp kazadan önce uyarmaktadır. Ayrıca sistem sizin şeritten çıktığınızı algılayarak sizi sesli şekilde uyarır. Bu da uzun yolculuklardaki sürücü yorgunluğunu takip etmekte fayda sağlar. 

 

Bir asistan cihazın ekrana verdiği uyarı,  öndeki araca yaklaşma uyarısıdır. Bu cihaz, güvenlik sistemlerine sahip olmayan araçlara mobileye sayesinde bu sistemler entegre edilebilir.

 TORA, tüm filosundaki araçlarında kullandığı mobileye erken algılama sistemi ve araç sürücülerine aldırdığı defansif güvenli sürüş eğitimleri ile emniyetli sürüşü destekliyor ve yapılan yolculukların daha güvenli olmasını sağlıyor.

 

 Benzer haber içeriklerine www.torapetrol.com adresinin ‘Haberler’ bölümünden ulaşabilirsiniz.

Bu haber 2542 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Scania Servislerine Kadın Eli Değiyor... 26.11.2021
Motul Motosiklet Yarışlarına Damga Vurmaya Devam Ediyor... 26.11.2021
Petrol Ofisi’nin Covid-19 ile Mücadeleye Verdiği Destek Felis Ödülü aldı... 26.11.2021
Ford Otosan’dan hafif mobilite çözümleri sunan yeni girişim: “Rakun”... 26.11.2021
Mercedes-Benz Otomotiv Küresel IT Çözümleri Merkezi’nin STAR HACK hackathonu için başvurular devam ediyor... 26.11.2021
Schneider Electric, Fortune’un her yıl yayınlanan Dünyayı Değiştiren Şirketler Listesine dahil edildi... 26.11.2021
SEDAŞ, İKİGAİ projesiyle müşteri memnuniyetini artırıyor... 26.11.2021
ÇEVKO Kazakistan'a Yeşil Enerji İçin Know-How İhraç Edecek... 26.11.2021
Limak Enerji Uludağ Elektrik, ‘Sıfır Atık Belgesi’ Almaya Hak Kazandı... 26.11.2021
TPAO açıkladı! Türkali-2 kuyusunda akış testi tamamlandı... 26.11.2021
Bakan Dönmez açıkladı! Kapatılan kuyudan petrol fışkırdı... 26.11.2021
Sustainable Bus Award’da Seyahat Otobüsü kategorisinde MAN Lion’s Coach ‘Sustainable Bus of the Year 2022’ seçildi... 26.11.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.