Haber Ekonomi


Haberler > Ekipman Başlıkları

Akaryakıt İstasyonlarının Transfer Süreçlerinde Saha Surveylerinin Önemi

Güncelleme :18.09.2021

 Sektördeki 20 yılı aşkın tecrübemiz ile oluşturduğumuz ,  bir istasyon içerisinde 900 ün üzerinde noktanın kontrolü için hizmet verdiğimiz “Akaryakıt İstasyon Survey’i”  projesinin sahada transfer aşamasında uygulanması ve tespit edilen uygunsuzluk ya da sapmaların giderilmesi istasyonun tekrar satışa açıldıktan sonra hem çalışanların hem de ziyaretçilerin emniyeti için yapılacak en doğru yatırım olacaktır.

Dünyadaki İlk benzin istasyonu, 1905 yılında ABD’nin St. Louis şehrinde, Harry Grenner ve Clem Laessing‘in kurduğu Automobile Gasoline Co. adlı şirket tarafından açıldı. Petrol, bir tankın içinden bir bahçe tulumbası aracılığıyla boşaltılıyordu. İlk modern benzin istasyonu ise Standart Oil tarafından, 1907 yılında Seattle şehrinde hizmete sokuldu. Bu istasyon da araç sahiplerinin ihtiyaçlarını karşılayacak vaziyette değildi. Yolcuların da zorunlu ihtiyaçlarına cevap verebilecek ilk tuvaletli ve büfeli istasyon, 1912 yılında Tennessee‘de açıldı. Hatta burada bir bayan görevli, araç sahiplerine soğuk su ikramında bulunuyordu.

 Günümüze kadar geçen 116 yıllık süreçte teknolojinin gelişimi ve  yeni pazarlama yöntemlerinin ortaya çıkması ile birlikte gerek görselliği gerekse sunduğu ek hizmetlerle birlikte artık sadece bir akaryakıt istasyonu olarak değerlendirmek çok doğru olmamaktadır. Yolculuk yaptığınız süre içerisinde yakıt almanın yanı sıra , araçlarınızın temizliğini yaptırabilir , bakım-servis alanları sayesinde kontrollerinizi yaptırabilir, dinlenmek için barındırdıkları konaklama alanları sayesinde istirahatinizi gerçekleştirebilir ve ihtiyacınız olan bir çok şey için alışveriş yapabilirsiniz. 

Tulumba ile çekilerek yakıt verilen bir alandan , bir ticaret merkezine dönüşmesi ile birlikte bu alanların tabi oldukları yasal mevzuatların ve Seç-G şartlarının sahada uygulanmış olması  ve bu uygulamaların devamlılığın kontrolü de önemli yer tutmaktadır. Eskiden yaklaşık 4-5 dakika uğranılarak yakıt alınan bir akaryakıt istasyonu olmaktan  müşterilerin saatlerini geçirdikleri bir lokasyon haline gelmektedir. Söz konusu alanın 24 saat çalışan bir mekanizma olması da göz önünde bulundurulduğunda en ufak ihmalkarlık veya çarklardaki en ufak eksikliğin sonuçları telafi edilemez boyutlara gelebilmektedir.

Tüm akaryakıt istasyonlarının ortak olarak tabi oldukları yasal mevzuatların yanı sıra , bağlı oldukları ana dağıtım firmalarının sektörde meydana gelen olay ve gelişmeler ile birlikte edindikleri tecrübeler sayesinde kullandıkları altyapı malzemesinden, seç-g tedbirlerine kadar farklılıklar da ortaya çıkmaktadır. İstasyonların bayilik sözleşmelerinin bitimi ile birlikte gerçekleşen transfer dönemi bu düzenlemeleri sağlamak , standartları sahada uygulamak için en doğru zaman olarak görülmektedir.

Tavan ve taban fiyat uygulamaları ile birlikte sınırlı kar marjları ile devamlılığın sağlanmaya çalışıldığı sektörümüzde transfer dönemlerini hem maddi hem de zaman açısından doğru kullanmak gerekmektedir. İstasyonlara bu dönemde yapılacak detaylı bir Elektrik-Mekanik Altyapı ve Seç-G surveyi sayesinde tüm ihtiyaçlar doğru şekilde belirlenebilir , alınması gereken önlemler ile yapılması gereken yatırımlar en doğru zamanda yapılabilir. Bu kontroller kapsamında Tank Sahası Kontrollerinin , Pompa Kontrollerinin , Kritik Ekipman Kontrollerinin , Elektrik Tesisat ve Topraklama Kontrollerinin , LPG Tank Sahası Kontrollerinin ve Saha Risk Analizinin  doğru şekilde yapılması önem arz etmektedir. 

Sektördeki 20 yılı aşkın tecrübemiz ile oluşturduğumuz ,  bir istasyon içerisinde 900 ün üzerinde noktanın kontrolü için hizmet verdiğimiz “Akaryakıt İstasyon Survey’i”  projesinin sahada transfer aşamasında uygulanması ve tespit edilen uygunsuzluk ya da sapmaların giderilmesi istasyonun tekrar satışa açıldıktan sonra hem çalışanların hem de ziyaretçilerin emniyeti için yapılacak en doğru yatırım olacaktır. Yapılacak en doğru yatırımın insan sağlığına yapılan yatırım olduğu gerçeğini aklımızdan hiç çıkarmayarak önce emniyet sloganının tüm sahalarda uygulanmasını temenni ediyoruz.

Benzer haber içeriklerine www.torapetrol.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Bu haber 2531 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Türkiye Rüzgar Enerjisinde Rekor Bir Yılı Daha Geride Bırakıyor... 02.12.2021
Petrol Ofisi’nde CHRO’luk görevine Burcu Yüksel Kocagöz atandı... 02.12.2021
Castrol Ford Team Türkiye’den kırılması zor bir rekor daha…... 01.12.2021
Lojistik Sektörünün Geleceğini Etkileyecek Temel Trendler Açıklandı... 01.12.2021
Saygı Otomotiv İle Renault Trucks’ın Bayi Ağına Kayseri de Katılıyor... 01.12.2021
Kent Electra İtalya toplu ulaşımında test edildi... 01.12.2021
Temsa’nın Çevreci Otobüsleri İsrail Yollarındaki Sayısını Artırıyor... 01.12.2021
Henkel, üçüncü çeyrekteki güçlü satış artışı ile büyüme hedefi doğrultusunda ilerlemeye devam ediyor... 01.12.2021
Enerjisa, güvenli ödeme altyapısı için Akbank’la iş birliğine imza attı ... 01.12.2021
Asis Yeni Nesil Orbit MTS Terminallerini Kullanıcılarına Sundu ... 01.12.2021
Küresel yenilenebilir enerji kurulumları bu yıl 290 gigavatla rekor tazeleyecek... 01.12.2021
Petrokimya Tesislerinde Güç Aktarım Ürün Seçimi... 01.12.2021
ESS Otomasyon Tora Samsun Bölge Servisini Tanıyalım... 01.12.2021
OPEC+ grubunun petrol üretimi artışında 'temkinli' yaklaşımını sürdürmesi bekleniyor... 01.12.2021
Elektrikli Araçların Yaygınlaşması Enerji İhtiyacını Artıracak!... 01.12.2021
Akkök Holding’den “Kadın Enerjisi’’ projesi ... 01.12.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.