Haber Ekonomi


Haberler > Akaryakıt Başlıkları

Equinor, Avrupa'yı desteklemek için gaz ihracatını artıracak

Güncelleme :20.09.2021

 Norveçli şirket, önümüzdeki 12 ay boyunca gaz ihracatını 1 Ekim'den itibaren toplam 2 milyar metreküp artırdı

Equinor Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Equinor ve ortaklarının, sıkı Avrupa pazarına tedarik sağlamak için Norveç Kıta Sahanlığı'ndaki iki sahadan gaz ihracatını artırma izni aldıklarını söyledi.

Oseberg ve Troll sahaları için üretim izinleri, 1 Ekim'den başlayarak önümüzdeki 12 ay boyunca her saha için artık fazladan 1 milyar metreküp (bcm) gazı kapsayacak.

Spesifik olarak, Equinor ve ortakları, 1 Ekim'den başlayarak Oseberg için 5 bcm'den 6 bcm'ye ve Troll için 36 bcm'den 37 bcm'ye çıkan gaz üretim izinlerini aldı.

Bu, şirketin üretim ve Avrupa pazarına ihracatı artırmaya yönelik konseptleri değerlendirmesi ve geliştirmesi için Haziran ayında şirketin attığı adımları takip ediyor ve bu da Petrol ve Enerji Bakanlığı'ndan iki alan için geliştirilmiş üretim izinleriyle sonuçlandı.

'Üretim izinleri, bu sonbaharda ve kış boyunca bu iki önemli sahadan daha fazla gaz üretmemizi sağlıyor. Equinor'da gaz ve enerjiden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Helge Haugane, Avrupa'nın doğal gaz için alışılmadık derecede sıkı bir pazarla karşı karşıya olduğu için bunun tam zamanında olduğuna inanıyoruz' dedi.

Avrupa, sonbahar-kış dönemine yeraltı depolama tesislerinde önemli doğal gaz kıtlığı ile giriyor.

Hollanda Tapu Transfer Tesisinde (TTF) Avrupa doğal gaz fiyatları 15 Eylül'de rekor seviyelere çıkarak megavat saat başına 77 €'ya yükseldi.

Norveç gaz ihracatı, başta Avrupa'daki diğer ülkelere olmak üzere yaklaşık 112 bcm'lik gaz ihracatı ile 2020'de istikrarlı bir yüksek seviyeyi korudu.

Bu haber 674 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Turpak ve Kıvanç Tekstil arasında güçlü işbirliği…... 20.10.2021
Castrol, Çin’den sonra en fazla büyümeyi Türkiye’de gerçekleştirdi... 20.10.2021
TIRTAŞ Uluslararası Nakliyat ASİS Teknolojileri İle Yollara Devam Ediyor... 20.10.2021
Petrol Ofisi ‘Yol Arkadaşım’ projesi ile Baykuş Ödülleri ‘Vizyoner Baykuş’ kategorisinde ödüle layık görüldü…... 20.10.2021
Kadoil 2021’i Tüm Bölge Ekibi ile Değerlendirdi ... 20.10.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.