Haber Ekonomi


Haberler > Akaryakıt Başlıkları

İki Başbakandan Petkim limanı yatırımına tam destek

Güncelleme :08.04.2013

22 Şubat’ta Pektim ile A.P Moller-Maersk Grubu şirketlerinden AMP Terminals arasında imzalanan anlaşmanın resmi seromonisi yapıldı.Başbakan Tayyip Erdoğan ve Danimarka Başbakanı Hele Thorning-Schmidt’ten Pektim Konteyner Limanı’na tam destek.. 

SOCAR Türkiye’nin Petkim Yarımadası için belirlediği ‘Value-Site-2023’ vizyonunun en önemli adımlarından biri olacak Petkim Konteyner Limanı yatırımına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Danimarka Başbakanı Helle Thorning-Schmidt tam destek verdi. 

Resmi ziyaret ve Türkiye-Danimarka İş Forumu toplantısına katılmak üzere Danimarka’ya giden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve mevkidaşı Helle Thorning-Schmidt, Petkim Konteyner Limanı için 22 Şubat tarihinde Petkim ve Danimarka merkezli A.P. Moller-Maersk Grubu çatısı altındaki APM Terminals arasında imzalanan yatırım anlaşmasının resmi seremonisine katıldı.  Erdoğan ve Schmidt’in, iki ülke şirketleri arasındaki bu önemli yatırıma güçlü destek mesajı vermesi, Türkiye ve Danimarka ekonomik ilişkileri açısından da dönüm noktasını oluşturuyor. 

 “BAŞBAKANIMIZA ŞÜKRAN BORÇLUYUZ” 

SOCAR Türkiye Başkanı (CEO) ve Petkim Yönetim Kurulu Üyesi Kenan Yavuz, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Petkim Yarımadası’nda yapımı süren ve projelendiren yatırımlara her zaman destek verdiğini vurguladı.  Hükümet nezdinde verilen desteğin kendilerine büyük moral verdiğini kaydeden Yavuz, bu önemli yatırımla başta Ege ve Akdeniz Bölgesi olmak üzere Türkiye’nin liman kapasitesine, dolayısıyla dış ticaret hacmine çok önemli bir ivme kazandıracaklarının altını çizdi. Petkim Limanı’nın geliştirilmesi, daha ekonomik olarak işletilebilmesi ve Türkiye’nin en büyük entegre limanı haline getirilmesi amacıyla Petlim Limancılık Ticaret A.Ş.’yi kurduklarını anımsatan Yavuz, şu değerlendirmeyi yaptı: 

“Biz Petkim Yarımadası için belirlediğimiz ‘Value-Site’ vizyonu çerçevesinde,  bir yandan yarımadamızın bugünkü ve gelecekteki ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik yatırımlar yaparken, APM Terminals ile uzun süreli bir işletme anlaşması imzalayarak limanımızda konteyner operasyonlarını başlatmak için ilk adımı attık.  Bugün Kopenhag’da Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Danimarka Başbakanı Sayın Helle Thorning-Schmidt’in huzurunda resmi seremonimizi gerçekleştiriyoruz. Başbakanımıza ve Danimarka Başbakanı Sayın Helle Thorning-Schmidt’e bugün burada oldukları için ve işbirliğimizi destekledikleri için şükranlarımı sunuyorum. Ben ve çalışma arkadaşlarım, bizlere duyulan bu büyük güveni boşa çıkarmamak için gecemizi gündüzümüze katarak yoğun şekilde çalışıyoruz. Vizyonumuzun önemli bir parçasını daha hayata geçirmenin ve ülkemize verdiğimiz sözleri yerine getirmenin gururu içindeyiz.  1.5 Milyon TEU konteyner elleçleme kapasitesine sahip olacak limanımızın işletmesini bu alanda dünya devi olan APM Terminals yapacak. Bu yatırım ülkemizin dış ticaretine büyük katkı sağlamasının yanında; Türkiye, Azerbaycan, Danimarka ve Hollanda’yı ortak paydada buluşturan müthiş bir sinerji kaynağı olacak. Liman ve lojistik yatırımlarımız ile ülkemizin en stratejik sanayi bölgelerinden biri olan Aliağa’yı ülkemizin en büyük entegre lojistik merkezi olma noktasına taşımayı hedefliyoruz. Limanımızı bölgenin en büyük entegre limanı ve lojistik merkezi haline dönüştürmeyi hedefliyoruz. Yapacağımız yatırım, Aliağa ve Nemrut Limanlar Bölgesi’nin de dünyanın sayılı lojistik merkezlerinden biri olmasını sağlayacak. Petkim Konteyner Limanı Projesi'ni tanımlarken, ‘Kaybedenin olmadığı bir proje’ cümlesini kullanmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Bu işbirliğinin ülkelerimize hayırlı olmasını diliyorum”

 “DENEYİMİMİZİ TÜRK İYE’NİN İLERLEMESİ İÇİN KULLANACAĞIZ…” 

APM Terminals CEO'su Kim Fejfer ise, “Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Sayın Erdoğan’ın liderliğinde Türkiye, hızla büyüyen bir pazar olarak, küresel ticaret için önemli bir coğrafi kesişimde yeni fırsatlar yaratıyor. Petkim ile yeni ortaklığımızla beraber deneyimimizi Petkim Limanı’nın gelişimi, bu değişimin heyecan verici bir parçası olmak ve Türkiye’nin ilerlemesi için kullanacağız.” dedi.

KISA… KISA… 

VALUE-SITE 2023 VİZYONUNUN  LOJİSTİK ADIMI: PETKİM LİMANI

Petkim Konteyner Limanı başlangıçta 1,5 Milyon TEU ve potansiyeli ile 4 Milyon TEU olan konteyner elleçleme kapasitesi Ege Bölgesi'nin en büyük entegre limanı olacak.   

% 100 Petkim iştiraki olan Petlim Limancılık A.Ş. tarafından yapılacak yatırımın ilk fazı 2015 yılında, ikinci fazı 2016 yılında tamamlanacak. İnşaat aşamasında 500, işletme döneminde ise 260 kişiye sürekli istihdam sağlanacak.

Konteyner terminal işletmeciliğinde dünyanın lider kuruluşu APM Terminals ile yapılan stratejik işbirliği ile Petkim Limanı,  Alsancak Limanı'nın bugünkü kapasitesinden yaklaşık %50 daha fazla başlangıç kapasitesine sahip olacak. 

Petkim Konteyner Limanı tamamlandığında; Marmara, Ege ve Akdeniz Bölgesi'nde 11.000 TEU kapasiteli konteyner gemilerinin rahatlıkla yanaşabileceği tek liman olacak.  Türk sanayicileri Pire ve İskenderiye gibi limanlarda zaman kaybetmekten kurtulacak; ihracatçı firmaların navlun maliyeti azalacak.

İzmir-Çanakkale Karayolunun yanında oluşturulacak geri hizmet sahası, mevcut demiryoluna entegre edilecek. Konteyner depolanması için liman sahasında 42 hektar, geri hizmet alanında ise 6 hektar olmak üzere toplam 48 hektar lojistik saha yapılacak.

Aliağa ve Nemrut Limanlar Bölgesi'nin sayılı lojistik merkezlerinden biri olmasını sağlayacak konteyner ve genel kargo limanı projesi ile pazar talebine bağlı olarak kapasite 4 Milyon TEU'ya kadar çıkarılabilecek. 

 

Bu haber 3250 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Danimarkalı rüzgar enerjisi şirketi, Türkiye'de büyümeye olumlu bakıyor... 22.10.2021
KKTC Benzinciler Birliği: K-PET ve AL-PET akaryakıt satışını durdurdu... 22.10.2021
Türkiye Petrolleri ve Koalay.com İş Birliği ile Artık Sigorta İşlemleri TP Mobil Üzerinden Yapılabiliyor... 22.10.2021
Zorlu Enerji, Karadağ’da Elektirikli Araç Şarj İstasyonu Ağı Kuruyor ... 22.10.2021
IVECO’dan Ankara’da Daily kamyonet ve kamyon teslimatı... 21.10.2021
Pegasus, 2050'ye kadar sıfır karbon emisyonu taahhüdünde bulundu... 21.10.2021
Dinçer Lojistik, Startup’ları Demo Day’de yarışmaya çağırıyor... 21.10.2021
Türkiye ve Nijerya enerji, hidrokarbon ve madencilik alanlarında 3 mutabakat imzaladı... 21.10.2021
Avrupa'nın gaz depolama seviyeleri Ocak-Eylül döneminde %20'nin üzerinde düşüyor... 21.10.2021
Wallbox Şarj Çözümleri Türk Otomotiv Sektörüyle Buluşmaya Devam Ediyor! ... 21.10.2021
PÜİS’te Yeni Görev Bölümü Yapıldı... 21.10.2021
Elektrikli araçların küresel pazar payının 2025 yılına kadar %29'a ulaşması bekleniyor... 21.10.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.