Haber Ekonomi


Haberler > Akaryakıt Başlıkları

BP Yol Güvenliği Çocuk Tiyatrosu, Kastamonulu Minikler için Sahnelendi

Güncelleme :08.04.2013

 “Konuşan Trafik” adlı oyunuyla Kastamonu Azdavay İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün düzenlediği organizasyonla çocuklara trafik eğitimi verdi.

Ülkemizde yaklaşık 1,5 milyon çocuğa 15 yıldır trafik eğitimi verilmesini sağlayan BP Yol Güvenliği Çocuk Tiyatrosu, 4-8 yaş arası miniklere “Konuşan Trafik” adlı oyununu Kastamonu’da sergiledi. Kastamonu Azdavay İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün katkılarıyla düzenlenen organizasyon, 27 ve 28 Şubat tarihlerinde Belediye Belek Tesisi, Ağlı ve Seyidiler ilçelerinde sahnelendi.

İlk gösterimi Kastamonu Belediye Belek Tesisi’nde 27 Şubat Çarşamba günü sahnelenen oyunun, ikinci gösterimi 28 Şubat 2013 Perşembe günü de Ağlı ve Seyidiler ilçelerindeki ilköğretim öğrencileri için 11.00 ve 14.00 saatlerinde sahnelendi. Yaklaşık 600 ilköğretim öğrencisinin katıldığı organizasyonda BP Yol Güvenliği Çocuk Tiyatrosu’nun sergilediği “Konuşan Trafik" adlı oyunla çocuklara temel trafik kuralları şarkılar eşliğinde eğlenceli bir şekilde öğretildi. 

 Her yıl olduğu gibi, turnelerle tüm Türkiye’yi dolaşan ve ücretsiz olarak sergilenen oyun, anaokulu ve ilköğretim okulu öğrencilerine trafik ve yaya kuralları bilincini aşılamayı amaçlıyor. Oyun, aynı zamanda öğrencilerin aile bireylerini de yol güvenliği konusunda bilinçlendirmeye hizmet ediyor. 

BP Türkiye Kurumsal İletişim Direktörü Murat LeCompte, ülkemizde yaklaşık 1,5 milyon çocuğa trafik eğitimi verilmesini sağlayan tiyatro ile ilgili olarak şu bilgileri verdi: “İstatistiklere göre ülkemizde 14 yaş altındaki çocukların trafik kazaları sonucu hayatlarını kaybetme riski, Avrupa ülkelerine göre üç ila dört kat daha yüksek. BP Türkiye olarak, Sağlık-Emniyet-Çevre (SEÇ) prensiplerimizin doğal bir parçası olarak ‘yol güvenliği’ alanında birçok çalışma gerçekleştiriyoruz. Ağaç yaşken eğilir mantığından hareketle çocuklara yol güvenliği bilincini tiyatromuz aracılığı ile kazandırıyoruz.”

Trafik kazalarının yüzde 98 insan hatasına dayandığını söyleyen LeCompte “Hatalı insan davranışlarını doğru yönde değiştirmediğimiz sürece, yol şartları ve trafik önlemleri yeterli olmayacaktır. 1997 yılında Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Daire Başkanlığı işbirliğiyle başlattığımız bu sosyal sorumluluk projemizi en yaygın şekilde bu doğrultuda uygulamayı sürdüreceğiz” dedi.

BP Yol Güvenliği Çocuk Tiyatrosu’nun gezici tiyatro ekibi, bugüne kadar 5 bine yakın oyun sahneledi. Türkiye’deki yaklaşık 1,5 milyon çocuğa temel trafik eğitimi verilmesine aracılık eden BP Yol Güvenliği Çocuk Tiyatrosu, Türkiye Halkla İlişkiler Derneği’nin (TÜHİD) her yıl düzenlediği Altın Pusula Başarı Ödülleri’nde 2008 yılında “Eğitim Alanında En Başarılı Sosyal Sorumluluk Projesi Ödül”nü kazandı. 

BP Türkiye’nin Afajans Görsel ve Sanatsal İletişim danışmanlığında hazırladığı oyunu “Konuşan Trafik”, 2012-2013 eğitim öğretim döneminde Türkiye’deki turnelerine devam ediyor. Ücretsiz olan oyun gösterimi için 0212 219 49 86 telefon numarası ve www.bpcocuk.com web sayfasından rezervasyon yaptırmak yeterli oluyor. Aylık oyun takvimi www.bpcocuk.com/cocuk-tiyatrosu/takvim sayfasından takip edilebiliyor.

OYUN KÜNYESİ

Adı : Konuşan Trafik

Yazan Yöneten : Aylin Çalap (Pedagog/Yazar)

Dekor Tasarım : Can Baytak 

Kostüm Tasarım : Gizem Betil

Koreograf : Öyküm Elif Erdoğan

Müzik   : Akın Çalap-Savaş Ceyhan

Oyuncular     : Elif Yıldız, Zeynep Çiçekoğlu, Mehmet Dostay

Koordinasyon/İkinci cast                   : Merve Öztoprak

Yönetim Asistanı                       : Büşra Coşkun

Işık Tasarım   : Metin Çelebi

Efekt : Oğuz Kaynak

Kukla Manipülasyon : Sibel Altan

Teknik : Erdinç Teker 

Danışmanlık ve Prodüksiyon : Afajans Görsel ve Sanatsal İletişim 

 

 

 

 

 

Bu haber 3275 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Wallbox Şarj Çözümleri Türk Otomotiv Sektörüyle Buluşmaya Devam Ediyor! ... 21.10.2021
Avrupa'nın gaz depolama seviyeleri Ocak-Eylül döneminde %20'nin üzerinde düşüyor... 21.10.2021
Türkiye ve Nijerya enerji, hidrokarbon ve madencilik alanlarında 3 mutabakat imzaladı... 21.10.2021
IVECO’dan Ankara’da Daily kamyonet ve kamyon teslimatı... 21.10.2021
Dinçer Lojistik, Startup’ları Demo Day’de yarışmaya çağırıyor... 21.10.2021
Elektrikli araçların küresel pazar payının 2025 yılına kadar %29'a ulaşması bekleniyor... 21.10.2021
Pegasus, 2050'ye kadar sıfır karbon emisyonu taahhüdünde bulundu... 21.10.2021
PÜİS’te Yeni Görev Bölümü Yapıldı... 21.10.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.