Haber Ekonomi

 Facebook  Twitter   06 Şubat 2012
Pazartesi
16:14:44


Haberler > Akaryakıt Başlıkları

BP Türkiye'den trafik güvenliğine tam destek

Güncelleme :05.06.2013

4. Karayolu Trafik Güvenliği Sempozyum ve Sergisi’ne sponsor olan BP Türkiye, aynı zamanda Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile İçişleri Bakanı Muammer Güler’in katılımıyla gerçekleştirilen törende Kurumsal Trafik Güvenliği Deklarasyonu’na da imza attı.

BP Türkiye, İçişleri Bakanlığı’nın Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü, Karayolu Genel Müdürlüğü, Polis Akademisi Başkanlığı, Üniversiteler, TÜVTURK Araç Muayene İstasyonları ve diğer ilgili kuruluşların işbirliği ile Ankara’da 08-10 Mayıs 2013 tarihleri arasında düzenlediği “4. Karayolu Trafik Güvenliği Sempozyum ve Sergisi”ne sponsor oldu.

Sempozyumun açılış gününde trafik güvenliğinin artırılması hedefiyle kurumların gönüllü olarak üstlenebilecekleri rollerin çerçevesini belirlemek amacıyla oluşturulan Kurumsal Trafik Güvenliği Deklarasyonu’nun imza töreni gerçekleşti. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ve İçişleri Bakanı Muammer Güler’in katılımıyla gerçekleştirilen törende Kurumsal Trafik Güvenliği Deklarasyonu’nu BP Türkiye adına Akaryakıt Ülke Müdürü Richard Harding imzaladı. 

İmza töreni sonrasında genel bir değerlendirme yapan BP Türkiye Akaryakıt Ülke Müdürü Richard Harding şunları söyledi: “Türkiye’de faaliyet gösterdiğimiz 100 yılı aşkın süredir, her alanda Sağlık, Emniyet, Çevre (SEÇ) ilkelerimizi ön planda tuttuk. Yol Güvenliği bilincinin sağlanması ve bu alandaki çalışmalarımız SEÇ uygulamalarımızın değişmez bir parçasıdır. Karayolu trafik güvenliğinin sağlanması amacıyla, kamu ve özel sektör kuruluşları, üniversite ve sivil toplum kuruluşları mensuplarının bilimsel çalışmalarının karşılıklı olarak paylaşıldığı Karayolu Trafik Güvenliği Sempozyum ve Sergisi ile Trafikte Sorumluluk Hareketi gibi projelerin büyük yarar sağladığını düşünüyoruz. Yol güvenliği konusunda edindiğimiz bilgi ve tecrübelerimizi bu tür oluşumlarda paylaşmak istiyoruz. Bu nedenle, Kurumsal Trafik Güvenliği Deklarasyonu’nu imzalayarak trafikte can güvenliği konusunda koruyucu önlemler alınması ve sorumluluk bilincinin geliştirilmesi konularında toplumda farkındalık yaratılmasını hedefleyen Trafikte Sorumluluk Hareketi projesinin bir parçası olmaktan büyük mutluluk duyduk. Aynı zamanda BP Türkiye olarak bu yıl bir kez daha Karayolu Trafik Güvenliği Sempozyum ve Sergisi’ne destek vermenin de haklı gururunu yaşıyoruz.”

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın koordinasyonu ve TÜVTÜRK işbirliğiyle hayata geçirilen Trafikte Sorumluluk Hareketi projesi kapsamında hazırlanan ve BP Türkiye’nin imzalayarak yol güvenliğinin artırılmasında gönüllü rol üstlendiği Kurumsal Trafik Güvenliği Deklarasyonu, kurumlara trafik sorununun çözümünde ele alabilecekleri öncelikler konusunda rehber olmayı hedefliyor. 

Deklarasyon, trafik güvenliği konusunda kurum içi ve toplumsal faaliyetlerde bulunmalarını teşvik ediyor, yurt içi ve dışında yapılan başarılı projeleri temel alarak uygulama modelleri önerilmesini destekliyor.

Sempozyum ilk gününde BP Türkiye standında alkol miktarının algılama yeteneğini etkileme oranını yansıtan alkol gözlüğü kullanılarak tüm katılımcılara eğitimler verildi. Ayrıca katılımcılara BP Türkiye tarafından yol güvenliği alanında verilen eğitimler, yapılan ölçümlemeler ve hayata geçirilen toplumsal projeler gibi uygulamalar hakkında da detaylı bilgi aktarıldı.

BP Türkiye'nin "yol güvenliği" çalışmalarından örnekler

BP Türkiye, uzun yıllardır yol güvenliği alanında yaptığı yatırımlar,  eğitimler ve ölçümlemeler sonucunda, kendine ait araçlarda veya adına dağıtım yapan müteahhit araçlarında yol güvenliği performansını arttırdı. Bu doğrultuda lojistik iş ortaklarının standartlarını da yükselterek diğer tüm müşterileri için uygulamalarını teşvik eden BP, sektörün bu alandaki standartlarının da yükseltilmesine katkı sağladı.

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Daire Başkanlığı işbirliğiyle başlatılan gezici BP Yol Güvenliği Çocuk Tiyatrosu, 15 yıldır Türkiye’de yaklaşık 1,5 milyon çocuğa trafik eğitimi verilmesine aracılık ediyor. İstatistiklere göre Türkiye’de 14 yaş altındaki çocukların trafik kazaları sonucu hayatlarını kaybetme riski, Avrupa ülkelerine göre üç ila dört kat daha yüksek. Trafik kazalarında yaşamını yitiren her 100 kişiden 26’sı çocuk. Bu oranları gördüğümüzde çocukların erken yaşlarda trafik konusunda eğitilmesi büyük önem kazanıyor. 

Emniyet Genel Müdürlüğü ve Gazi Üniversitesi işbirliğiyle, Trafik Kongreleri'nde trafik kazaları konusunda toplum bilincini artırma yönünde tebliğler sunuldu.

BP Türkiye sponsorluğunda çalışmalarını sürdüren Değiştirebiliriz - Yol Güvenliği Platformu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde başlattığı proje ile yol güvenliğinin bir parçası olan çocuk koltuğunun önemi konusunda toplumu bilinçlendirmek adına bir dizi etkinlik gerçekleştirdi.

Ankara Gazi Üniversitesi Vakfı Koleji’nde düzenlenen yol güvenliği eğitimleri ile birlikte, çalışmalarını faaliyette bulunduğu tüm ülkelerde Sağlık, Emniyet, Çevre ve Güvenlik (SEÇ-G) ilkeleri doğrultusunda yürüten BP, ülkemizde "yol güvenliği" bilincini geliştirmeye yönelik toplumsal faaliyetlerine bir yenisini daha eklemiş oldu.

Castrol’ün geliştirdiği Akılcı Filo Yönetim Sistemi “Filozof”, emniyetli ve ekonomik araç kullanım eğitimleriyle kaza risklerini azaltarak zamanında ve güvenli ulaşımı sağlıyor. Sürücü değerlendirmeleri ve performans ödül programı ile desteklenen Filozof, yol güvenliği standartlarını bir adım daha yükseltiyor. 

Filozof hizmet paketinde yer alan Ekonomik ve Emniyetli Sürüş Simülatörü,  sürücülerin ekonomik ve çevreye uyumlu defansif sürüş alışkanlıklarını geliştirmelerine katkı sağlıyor. 

 • Her bir BP şirket aracı ve Şirket Nakliyesi Kara Tankeri, araç takip sistemleri ile kontrol edilerek yol risk analizleri ile yollardaki riskli noktalar tespit ediliyor ve bu sistem ile sürücüler destekleniyor.

Mevsimine uygun lastik kullanımı, sürücü yorgunluğu, hava ve yol koşullarına göre sürüş emniyeti, araç içinde bulunması gereken ekipmanlar gibi pek çok yol güvenliği konuları, BP çalışanları ve lojistik iş ortaklarına duyuru, poster ve toplantılar aracılığıyla düzenli olarak hatırlatılmaktadır.

Personel servislerinde yeni oluşturulan standartlarla, araç ve sürücü standartları da en üst seviyeye getirildi. Sürücü vardiya sistemi oluşturularak transfer servisi yapan sürücülerin yorgunluk riski ortadan kaldırıldı.

Ağır vasıta sürücülerini kapsayan "Gizli Takip" sistemi kuruldu. 

Türkiye karayollarında faaliyet gösteren 3000 ağır vasıtaya, kanunen zorunlu olmamasına rağmen emniyet kemeri takıldı ve kullanımı teşvik edildi.

 

 

Bu haber 2820 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
DFDS’den yenilenebilir yakıt geliştirmek üzere dev iş birliği... 04.06.2020
Dizel Araçlara Rağbet Devam Edecek!... 04.06.2020
Otomotiv ihracatı mayısta 1 milyar 203 milyon dolar oldu... 04.06.2020
Çevreci otomotiv üreticisi Mercedes-Benz Türk Dünya Çevre Günü’nü kutluyor... 04.06.2020
OPET'ten 'iflas istemi' haberlerine ilişkin açıklama... 04.06.2020


Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.