Haber Ekonomi


Haberler > Ekipman Başlıkları

Tekser SEÇ-G konusuna büyük önem veriyor

Güncelleme :06.07.2013

 Sıfır kazayı hedefleyen Tekser’in SEÇ-G alanında yoğun çalışmalar yaptığını belirten Özlem Zenginyürek Saçkesen, her aktivite bu amaç ve SEÇ politikamız doğrultusunda planlanmaktadır dedi. 

 Mayıs Ayında TEKSER ailesine SEÇ-G Müdür Yardımcısı olarak katılan Çevre Yüksek Mühendisi  Özlem Zenginyürek Saçkesen ile Tekser’in Sağlık Emniyet Çevre konularındaki faaliyetleri hakkında konuştuk: 

  Tekser SEÇ-G konusuna nasıl bakıyor ?

 Tekser Şirketler Grubu olarak, SEÇ-G konusuna büyük önem veriyoruz. Çalışanlarımıza verdiğimiz saha çalışmalarına yönelik periyodik eğitimler ve yapılan sağlık kontrolleri dışında, İş Sağlığı & Güvenliği kültürünün geliştirilmesi ve çalışanların farkındalığının artırılmasına  yönelik çalışmalara da ağırlık vermiş bulunuyoruz. Bu amaçla nitelikli personelle kadromuzu genişletmenin yanı sıra, bu yöndeki çalışmalarımıza yön vermek için profesyonel destek de almaya başladık.

 Haziran ayı içinde hizmet alımına başladığımız İşyeri Hekimi ve İş Güvenliği Uzmanımız ile Yeni İş Kanunu kapsamındaki yasal zorunluluklarımızı yerine getirmiş olmakla birlikte, bu çalışmalarla İSG Hedeflerimizi gerçekleştirmek yolunda gerekli altyapıyı güçlendirmiş olduk.

  Firmanızın İlk Yardım ve Acil Müdahaleler konusunda da çalışmaları var mı ?

 İlkyardım eğitimi öncelikle bir yasal zorunluluk. Bilindiği üzere, Sağlık Bakanlığı’nca yayınlanan İlk Yardım Yönetmeliği ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca yayımlanan İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimleri HakkındaYönetmelikte de ilk yardım yönetmeliğinde belirtilen sayıda ilk yardımcı bulundurulması gerekliliği yer almaktadır. Bu kapsamda geçtiğimiz hafta şirket personelimize uzman eğitmenler tarafından uluslar arası güncel bilgileri içeren interaktif bir  ilkyardım eğitimi gerçekleştirdik. Bunun dışında biz diğer eğitimlerimiz ile birlikte bu konuya da ayrı bir önem veriyor ve bu eğitimleri gereklilik olarak görüyoruz.  İstatistiklere göre kazaların sebep olduğu ölümlerin %50 si ilk yarım saatte gerçekleşiyor. Ülkemizde çok az kişi, acil müdahale gerektiren durumlarda neler yapılabileceğini biliyor. Sadece iş yaşantımızda değil özel hayatımızda da ilkyardım konusunda bilgi sahibi olunması, olası kazalar durumunda yapılacak ilk müdahale ile karşılaşılabilecek kötü senaryoların önüne geçilmesi açısından şüphesiz ki çok önemli. Eğitim kapsamında görsel eğitim malzemeleri ve maketler aracılığı ile eğitime katılan tüm personelimize uygulamalar yaptırdık. Eğitim sonunda yapılacak sınavda başarılı olan personelimiz 3 yıl geçerli olacak Temel İlkyardım Eğitimi sertifikasına sahip olmuş olacak.

 Başka ne gibi faaliyetleriniz var ?

 Geçtiğimiz hafta SEÇ kapsamında gerçekleştirdiğimiz bir diğer çalışma ise her yıl geleneksel olarak düzenlenen SHELL Güvenlik Günü aktivitesi.Bu çalışmaya Tekser Merkez ve Tekser’e bağlı Türkiye genelinde hizmet veren servis ağı da dahil edilerek eğitim eşzamanlı olarak gerçekleştirildi.Güvenlik günü kapsamında iş yaşantımızda ve günlük hayatta karşılaştığımız riskler değerlendirildi ve karşılıklı deneyimler paylaşılarak katılımcıların görüşleri alınarak çözümler üzerinde tartışıldı. Video ve eğitim materyalleri ile de Tehlike, Risk tanımları ve Risk Kontrolü, Yüksek Risk, Kabul edilebilir Risk  kavramlarının pekiştirilmesi sağlandı.

 Proaktif (önlem alıcı) yaklaşım dediğimiz kaza meydana gelmeden önce almamız gereken önlemler konusunda çalışanlarımıza bilgilendirme yaparak yaptığımız her işte, işe başlamadan önce bu yaklaşımı prensip edinerek çalışılmasının önemini anlattık. Yaptığımız risk analizi ile de olası riskleri en aza indirmek üzere önlemleri belirlemek ve bu önlemleri sürekli gözden geçirerek çalışanlarımızın katılımıyla da iyileştirmeye çalışmak için gerekli yapılandırmayı başlattık   Ayrıca her çalışanımızdan güvensiz ortam oluşması durumunda risk ortadan kaldırılana kadar çalışmayı sonlandırması hususunda taahhüt aldık.

  Bütün bu çalışmalarla neyi hedefliyorsunuz ? Şirketinize katkısını nasıl tanımlarsınız ?

 Şirketimiz sıfır kaza hedeflemektedir. Her aktivite bu amaç ve SEÇ Politikamız doğrultusunda planlanmaktadır. Ayrıca bu yaklaşımımızın müşteri memnuniyeti sonucunu da beraberinde getireceğine inanıyor ve bunu birebir tecrübe ediyoruz.

 

Bu haber 3764 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
TOTAL İstasyonları’ndan Hakkari Yüksekova’da yeni istasyon yatırımı... 30.11.2020
Limak Enerji Balıkesir Bölge Müdürlüğünün yeni binası açıldı... 30.11.2020
Sürdürülebilirlik Akademisi’nden OPET’e iki ödül birden ... 30.11.2020
Elektrik üretimi Eylül ayında yüzde 9 arttı... 28.11.2020
Rüzgardan elektrik üretimi, ilk kez tüm yenilenebilir kaynakların toplamını geçti... 28.11.2020
Pandemi elektrik tüketicilerinin öncelik ve beklentilerini değiştirdi... 28.11.2020
Trafiğe son 10 ayda 850 bin 969 aracın kaydı yapıldı... 28.11.2020
Elektrikli Araç Endüstrisi Petronas’ın Konferansında Masaya Yatırıldı!... 28.11.2020
Türkiye’nin Petrol ithalatı Eylül ayında yüzde 14 arttı... 28.11.2020
Tesla, “süper şarj kolonları” için Çin’de yeni bir fabrika kuruyor ... 28.11.2020
LNG zengini Katar’ın yurt dışı yatırımları hız kesmiyor... 28.11.2020
QNB Finansbank ve Petrol Ofisi'nden akaryakıt indirimi ve ParaPuan imkanı... 28.11.2020
TEST İSTASYONU’nun 34.sü Haber Ekonomi’nin Kasım sayısında yayınlandı... 28.11.2020
2020’de Afrika ve Suudi Arabistan’da Mepsan Rüzgarı Esti!... 28.11.2020
Atık Yönetimi ile Sürdürülebilirliğe Bakış... 28.11.2020
ASİS Otomasyon’a Kocaeli Sanayi Odasından Yazılım Ürünleri Sanayi Ödülü… ... 28.11.2020
TEMSA’nın ilk elektrikli otobüs ihracatı İsveç’in çevreci adasına! ... 28.11.2020

 


Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.