Haber Ekonomi


Haberler > Akaryakıt Başlıkları

ING Bank, e-Fatura’da ilk özel entegratör banka oldu

Güncelleme :04.09.2013

 Maliye Bakanlığı tarafından başlatılan ve kapsamın genişletilmesiyle beraber 31 Aralık 2013’den itibaren binlerce firmanın kullanmaya başlayacağı e-Fatura’da ilk özel entegratör banka ING Bank oldu. Kapsam içindeki şirketler için başvuru süresi 1 Eylül 2013’te dolacak olan e-Fatura’da ING Bank, Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan aldığı Özel Entegratör Lisansı ile müşterilerine e-Fatura’da çözüm ortağı olarak hizmet verecek.

Maliye Bakanlığı’nın 2012’de yayınladığı tebliğ ile son uyum tarihi 31 Aralık 2014 olan e-Fatura’da ilk özel entegratör banka ING Bank oldu. ING Bank, Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan aldığı lisans ile Maliye Bakanlığı Tebliği kapsamında e-Fatura kullanma zorunluluğu olan şirketlere çözüm ortağı olarak hizmet verecek. ING Bank müşterisi şirketler, ING Bank’ın e-Fatura çözümü INGeF ile e-Fatura’ya geçiş ve entegrasyon konusunda kolay bir süreç yaşayacaklar. Shell & Turcas da, iş ortaklarının e-Fatura entegrasyonu için ING Bank’ı seçti.   

ING Bank ile çalışan zorlanmayacak

ING Bank Genel Müdürü Pınar Abay: Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan Özel Entegratör Lisansı’nı alan ilk Banka olmanın yanısıra bu lisansı alan ilk birkaç şirket arasında olmanın da gurur verici olduğunu söyleyen ING Bank Genel Müdürü Pınar Abay, ilk etapta yaklaşık 30 bin firmayı kapsayacak e-fatura uygulamasının ekonominin sürdürülebilir desteklenmesine ciddi katkı sağlayacağını söyledi. Abay, şöyle devam etti: 

“Aldığımız Özel Entegratör Lisansı çerçevesinde, e-Fatura sistemine girme zorunluluğundaki şirketlere bilgilendirmeden, entegrasyona kadar her aşamada destek olacağız. Müşterilerimiz, kendilerine özel sunacağımız alternatif çözü0mlerle e-fatura sistemine kolayca geçiş yaparak, elektronik fatura oluşturabilecek, alabilecek ve arşivleyecekler.”

Shell & Turcas e-Fatura’da ING’yi seçti

Sektörünün öncü markası ve Türkiye çapında  yaygın istasyon ağı ve operasyonları olan Shell & Turcas, e-Fatura konusunda iş ortakları için  çözüm ortağı olarak ING Bank’ı seçti. Shell & Turcas CEO’su Jacek Dziembaj, e-Fatura sürecinde çözüm ortağı olarak finans dünyasının güçlü kuruluşu ING Bank’ı Avrupa’daki özel entegratör uygulamasındaki deneyimi, operasyonel kapasitesi, data güvenliği ve kuvvetli teknik altyapısı nedeniyle seçtiklerini belirterek şunları söyledi:

“Maliye Bakanlığı tarafından başlatılan yeni uygulamaya iş ortaklarımızın hızlı ve sorunsuz bir şekilde geçebilmeleri için özel entegratör ihalesi açtık. Öncü bir yaklaşımla bu sürecin en başından itibaren iş ortaklarımızı bilgilendirdik ve kendilerinin e-Fatura’ya geçiş operasyonunda adaptasyon kolaylığı sağlayacak bir entegratör seçimini tamamladık. ING Bank’ın iş ortaklarımızın ihtiyaçlarını azami seviyede karşılayacağına inanıyorum. Ticari işlemlere ve sektörümüze önemli faydalar sağlayacağına inandığımız e-fatura uygulamasına geçişte bu çapta bir ihaleyi tamamlayan ilk şirket olmaktan memnuniyet duyuyoruz. Gelirler İdaresi Başkanlığı’nın mükelleflere yapmış olduğu yoğun bilgilendirmeye ve gösterdikleri işbirliğine de ayrıca teşekkür ederiz.”  

Son başvuru 1 Eylül 2013

Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından 14 Aralık 2012’de yayınlanan 421 numaralı Tebliğ’e göre iki grup şirket 31 Aralık 2013’den itibaren e-Fatura sistemine dahil olmak zorunda. Bu şirketlerin 1 Eylül 2013’e kadar e-Fatura için başvurması gerekiyor. Tebliğ sonrası yayınlanan 58 no’lu sirkülere göre 31 Aralık 2013’den itibaren e-Fatura kullanması zorunlu şirket grupları şöyle:

Hangi şirketleri kapsıyor?

- Petrol Piyasası Kanunu kapsamında madeni yağ lisansına sahip olanlar ile bunlardan 2011 takvim yılında mal alan mükelleflerden 31/12/2011 tarihi itibariyle asgari 25 Milyon TL brüt satış hasılatına sahip olan şirketler.

- Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli (III) sayılı listedeki malları (kolalı gazoz, tütün ürünleri veya alkollü içecek) imal, inşa veya ithal edenler ile bunlardan 2011 takvim yılında mal alan mükelleflerden 31/12/2011 tarihi itibariyle asgari 10 Milyon TL brüt satış hasılatına sahip olan şirketler.

Bu haber 3500 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Danimarkalı rüzgar enerjisi şirketi, Türkiye'de büyümeye olumlu bakıyor... 22.10.2021
KKTC Benzinciler Birliği: K-PET ve AL-PET akaryakıt satışını durdurdu... 22.10.2021
Türkiye Petrolleri ve Koalay.com İş Birliği ile Artık Sigorta İşlemleri TP Mobil Üzerinden Yapılabiliyor... 22.10.2021
Zorlu Enerji, Karadağ’da Elektirikli Araç Şarj İstasyonu Ağı Kuruyor ... 22.10.2021
IVECO’dan Ankara’da Daily kamyonet ve kamyon teslimatı... 21.10.2021
Pegasus, 2050'ye kadar sıfır karbon emisyonu taahhüdünde bulundu... 21.10.2021
Dinçer Lojistik, Startup’ları Demo Day’de yarışmaya çağırıyor... 21.10.2021
Türkiye ve Nijerya enerji, hidrokarbon ve madencilik alanlarında 3 mutabakat imzaladı... 21.10.2021
Avrupa'nın gaz depolama seviyeleri Ocak-Eylül döneminde %20'nin üzerinde düşüyor... 21.10.2021
Wallbox Şarj Çözümleri Türk Otomotiv Sektörüyle Buluşmaya Devam Ediyor! ... 21.10.2021
PÜİS’te Yeni Görev Bölümü Yapıldı... 21.10.2021
Elektrikli araçların küresel pazar payının 2025 yılına kadar %29'a ulaşması bekleniyor... 21.10.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.