Haber Ekonomi


Haberler > Akaryakıt Başlıkları

Tüpraş’tan alınan numunelerin analiz sonuşları mevzuata uygun çıktı

Güncelleme :11.09.2013

 Maliye Bakanlığı ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Temmuz ayında Tüpraş'tan numune almıştı.

Maliye Bakanlığı ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu temmuz ayında denetim amacıyla, TÜPRAŞ ait Aliağa tesislerinden akaryakıt numuneleri almıştı. Numunlerin analiz sonuçları mevzuata uygun çıktı.

Zaman'ın haberine göre, Maliye Bakanlığı ve EPDK’nın, temmuz ayında Koç Grubu şirketlerinden TÜPRAŞ, OPET ve AYGAZ’a ait tesis ve işletmelerde yaptığı denetimlerde alınan akaryakıt numunelerinin son parti analiz sonuçları da netleşti. İzmit’ten sonra İzmir-Aliağa rafinerisinden alınan akaryakıt numunelerinde, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) öngördüğü miktarda ulusal marker (İşaretr) içerdiği tespit edildi.

Daha önce alınan diğer akaryakıt ve LPG (Likit Petrol Gazı) numuneleri de analiz sonucunda mevzuata uygun bulunmuştu. Bu sonuçlarla birlikte TÜPRAŞ’ın akaryakıt ve LPG’sinin tamamının mevzuata uygun olduğu tespit edildi.

Petrol mevzuatı gereği satışa sunulan akaryakıtın (benzin, motorin türü) mevzuatta belirtilen oranlarda ulusal marker içermesi gerekiyor. Aksi halde ürün kaçak sayılıp, ilgili şirket hakkında mali ve adli yasal süreç başlatılıyor. Zaman son olarak, 9 Ağustos 2013 tarihli nüshasında ‘TÜPRAŞ ve Aygaz’ın LPG’si temiz çıktı’ başlığı ile LPG analiz sonuçlarını kamuoyuna duyurmuştu. Maliye Bakanlığı ve EPDK,  kısa bir süre önce Türkiye genelinde eşzamanlı olarak TÜPRAŞ, OPET ve Aygaz’a ait tesis ve işletmelerde vergi ve akaryakıt denetimi  yaptı.

Maliye Bakanlığı ekipleri; vergi, stok, fatura gibi finansman hareketleri ve muhasebe kayıtlarını inceledi. EPDK ve ‘yetkilendirilmiş’ kolluk güçleri, tesislerden ve depolardan akaryakıt ve LPG örnekleri aldı. Akaryakıt ve LPG numuneleri; ulusal marker (İşaretr) ve teknik kriterler yönünden akredite laboratuvarlarda analiz edildi. TÜPRAŞ ve Aygaz depo ve antrepolarından alınan LPG numunelerinin aranan ölçütleri karşıladığı belirlendi. TÜPRAŞ’ın İzmit rafinerisinden alınan numunelerde de öngörülen miktarda ‘ulusal marker’ bulunduğu belirlendi.

RAPORLAR EPDK’YA ULAŞTI

Sektör kaynaklarından alınan bilgiye göre son olarak İzmir-Aliağa rafinerisinin ulusal marker (yasal ürünü ile kaçak ürünü ayıran işaretleyici) analiz raporları, geçen hafta netleşti. Aliağa’dan alınan akaryakıt numunelerinin de ‘ulusal marker’ yönünden mevzuatta aranan şartlara sahip olduğu tespit edildi.

 

Bu haber 2786 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Danimarkalı rüzgar enerjisi şirketi, Türkiye'de büyümeye olumlu bakıyor... 22.10.2021
KKTC Benzinciler Birliği: K-PET ve AL-PET akaryakıt satışını durdurdu... 22.10.2021
Türkiye Petrolleri ve Koalay.com İş Birliği ile Artık Sigorta İşlemleri TP Mobil Üzerinden Yapılabiliyor... 22.10.2021
Zorlu Enerji, Karadağ’da Elektirikli Araç Şarj İstasyonu Ağı Kuruyor ... 22.10.2021
IVECO’dan Ankara’da Daily kamyonet ve kamyon teslimatı... 21.10.2021
Pegasus, 2050'ye kadar sıfır karbon emisyonu taahhüdünde bulundu... 21.10.2021
Dinçer Lojistik, Startup’ları Demo Day’de yarışmaya çağırıyor... 21.10.2021
Türkiye ve Nijerya enerji, hidrokarbon ve madencilik alanlarında 3 mutabakat imzaladı... 21.10.2021
Avrupa'nın gaz depolama seviyeleri Ocak-Eylül döneminde %20'nin üzerinde düşüyor... 21.10.2021
Wallbox Şarj Çözümleri Türk Otomotiv Sektörüyle Buluşmaya Devam Ediyor! ... 21.10.2021
PÜİS’te Yeni Görev Bölümü Yapıldı... 21.10.2021
Elektrikli araçların küresel pazar payının 2025 yılına kadar %29'a ulaşması bekleniyor... 21.10.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.