Haber Ekonomi


Haberler > Doğalgaz Başlıkları

Türkiye ve bölgenin enerji ticareti konusundaki ilk etkinliği olan “ALL ENERGY TURKEY” başladı…

Güncelleme :12.09.2013

Avrupa’nın konusunda en deneyimli ve güçlü kuruluşu Informa Exhibitions tarafından organize edilen ve Enerji sektörünün kamu-özel, yerli-yabancı en önemli aktörlerinin katılımıyla gerçekleştirilen Enerji Ticareti Zirvesi niteliğindeki All Energy Turkey; Informa Exhibitions Konferanslardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Christina Sternitzke ile ETD (Enerji Ticareti Derneği) Başkan Yrd. Mustafa Karahan’ın açılış konuşmalarıyla başladı. 

 
Açılış konuşmasında ETD Başkan Yrd. Mustafa Karahan “Ülkemiz için bu toplantı özellikle zamanlama açısından büyük önem taşımaktadır. Türkiye’de Enerji Ticareti’nin liberalleşme çalışmalarının olgunlaştığı, kendi enerji borsamızın (EPİAŞ) kurulma çalışmalarının sonuna gelindiği bu dönemde ülkemizin ve bölgemizin sektördeki önemli oyuncularının ve kamunun bir araya gelerek fikir alışverişinde bulunabileceği sadece enerji ticaretine yoğunlaşan bu etkinliğe planlama aşamasından itibaren destek veriyoruz, ETD olarak devamlılığını diliyoruz.“ diye belirtti.
 
Christina Sternitzke ise “EPİAŞ’ın kuruluşu Türkiye için çok önemlidir. Bu, Türkiye’nin Avrupa ile Orta Doğu arasında enerji köprüsü ve ticaret merkezi olacağı anlamına gelmektedir” dedi. Christina Sternitzke “All Energy Turkey etkinliği, konusu sadece enerji ticareti ve borsası olan çok özel bir etkinliktir. Ulusal ve uluslararası enerji alım, satım ve servis sağlayıcılığı yapan önemli enerji ticareti aktörleri ve ilgili kuruluşlar burada bir araya getirilmiştir. Önümüzdeki yıllarda düzenlenmesi planlanan etkinliklerde; Enerji Ticareti Yönetimi, Veri Satınalma, Değerlendirme, Toptan Ticaret, Satış ve Pazarlama konuları üzerine olacaktır” şeklinde görüşlerini paylaştı.
 
Boden Hukuk’tan Değer Boden ,”Türk Enerji Sektörüne Yasal Yaklaşım” konulu tebliğini sundu. Oturum, Deloitte Türkiye Üst Gözetim Kurulu Başkanı Sibel Çetinkaya’nın, Enerji Değişimi ve Türk Enerji Piyasasının Yeni Dönemini anlatan konuşmasıyla devam etti.
 
EWE Turkey Holding’ten Dr. Frank Quante’nin “Türk Enerji Piyasasının Düzenlenmesi ve Liberalleşmesi” konulu sunumundan sonra Borsa İstanbul Başkan Yardımcısı Doç Dr. Mustafa K. Yılmaz ise “Türkiye’de Sermaye ve Enerji Piyasalarının Entegrasyonuna Doğru” konusuna açıklık getirdi. 
 
Daha sonra oturum RWE Türkiye Holding CEO’su Dr. Ralph Jäger’in “EPİAŞ’ın kuruluşu ile Gerçekleşen Atılım – Şimdi Ne Olacak? Türkiye Ticareti En Etkili Şekilde Nasıl Kullanılabilir?”  konularına değindiği konuşmasıyla devam etti. 
 
Ardından Sabancı Holding Enerji Grubu Başkanı Selahattin Hakman “Daha Rekabetçi Bir Enerji Piyasası” konulu bir konuşma yaptı.
 
All Energy Turkey’de Konuk Konuşmacı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ı vekâleten Enerji ve Tabii Kaynaklar Müsteşarı Metin Kilci konuşmasını yaptı.  
 
Bu haber 3186 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
“Doğalgaz Kesintisi Reel Sektörde Tüm Dengeleri Bozacak”... 20.01.2022
Günlük doğal gaz tüketiminde yeni rekor... 20.01.2022
İran gazı kesti, Botaş kısıtlamaya gitti... 20.01.2022
TotalEnergies Turkey Pazarlama, endüstriyel yağlar segmentinde Petrotech Mühendislik ile iş birliği yaptı... 20.01.2022
Yıldırım Turizm’in 13 adet Mercedes-Benz Sprinter Minibüs siparişi teslim edildi... 20.01.2022
Volkswagen Ticari Araç’ın California modeli Doğuş Otomotiv Plus’ta sergileniyor... 20.01.2022
Wilo Enerji Tasarruflu Ürünleriyle Dünya Kaynaklarını Koruyor... 20.01.2022
Adm Elektrik ve Gdz Elektrik, Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’nin Katılımcı Üyesi Oldu... 20.01.2022
Alişan Lojistik Voleybolda da Kadını Desteklemeye Devam Ediyor... 20.01.2022
Anadolu Isuzu’da Organizasyon Değişikliği... 20.01.2022
İzocam, sürdürülebilir bir dünya için yelken açıyor ... 20.01.2022
BİM 4.Güneş Enerji Sistemini Denizli’ye Kurdu... 20.01.2022
WoodMac araştırmasına göre enerji geçişi, 2050 yılına kadar küresel GSYİH'den %2'lik bir pay alabilir... 20.01.2022
AB'nin enerji dönüşümüne yıllık 360 milyar avro yatırım gerekiyor... 20.01.2022
İmsan Group 8 Adet Tırsan Çiçek Taşıyı Frigo Teslim Aldı... 20.01.2022

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.