Haber Ekonomi


Haberler > Doğalgaz Başlıkları

Güney Gaz Koridoru Türkiye’nin ekonomisine katkıda bulunacak”

Güncelleme :17.09.2013

 Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Petrol Şirketi’nin ABD Temsilcilik Ofisi Başkanı Rauf Mammadov, Azerbaycan doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacak olan Güney Gaz Koridoru’nun Türkiye ekonomisine katkıda bulunacağını söyledi.

New York’ta 25 Eylül’de gerçekleştirilecek olan Hazar Forumu öncesinde ABD’nin başkenti Washington’da bir araya gelen uzmanlar, Jamestown Vakfı tarafından düzenlenen etkinlikte Hazar Denizi’nden çıkartılan doğalgazı doğrudan Avrupa’ya ulaştırmayı hedefleyen Güney Gaz Koridoru projesini ele aldı. Etkinlikte konuşan Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Petrol Şirketi’nin ABD Temsilcilik Ofisi Başkanı Rauf Mammadov, “Bu proje Hazar Havzası’ndan Avrupa’ya direkt olarak giden ilk enerji hattı olacak” şeklinde konuştu.

Projenin Türkiye ve Avrupa ülkelerine sağlayacağı faydalardan bahseden Mammadov, “Türkiye’de doğrudan yatırım yaklaşık 8 milyar dolar olacak ve Türkiye’nin ekonomisine katkıda bulunacak. İtalya’da pek çok yapım işine olanak sağlayacak ve boru hattının kullanım ömrü boyunca kalıcı istihdam oluşturacak. Proje ayrıca İtalya’nın gaz ihtiyacının yüzde 10 veya 12’sini karşılayacak” dedi.

British Petroleum’un (BP) enerji tahmin raporuna göre dünyanın enerji ihtiyacının 2030 yılına kadar yüzde 40 civarında artacağını belirten BP Uluslararası İlişkiler Genel Müdürü Greg Saunders ise, “Bu, önümüzdeki 20 yıl içerisinde dünyanın enerji ihtiyacına başka bir Amerika ve başka bir Çin daha eklemekle eşdeğer olacak” diyerek, raporda 2030 yılında enerji ihtiyacının yüzde 80’inin fosil yakıtlar tarafından karşılanacağı ve doğalgazın önemli bir enerji kaynağı haline geleceği değerlendirmelerinin yer aldığını ifade etti. Saunders raporda, 2030 itibariyle Avrupa’nın doğalgaz ihtiyacının 3’te 2’sinin ithal edilerek karşılanması gerekeceği ve bunların çoğunun boru hatları tarafından sağlanacağı tahminin bulunduğunu da sözlerine ekledi. Saunders ayrıca, “Avrupa için stratejik çıkarlarını güvence altına almak ve Azerbaycan’dan Avrupa’ya gaz akışını bir an önce etkili bir biçimde sağlamak büyük önem teşkil ediyor. Güney Gaz Koridoru ise bunun pratik olarak gerçekleştirilmesi anlamına geliyor” diye konuştu.

ABD’nin eski Azerbaycan Büyükelçisi Matthew Bryza de, Güney Gaz Koridoru projesinin Azerbaycan üzerinde oluşturacağı olumlu etkiye dikkat çekerek, “Bakü de dahil olmak üzere bu konular üzerinde çalıştığım 14 ya da 15 yıl boyunca bana göre belirgin olan şey şu ki; Azerbaycan Güney Koridoru’na imkan veren ülke olacak. Güney Koridoru, Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol hattıyla birlikte Azerbaycan’ın dışa bağımlılığını önemli derecede azaltacak” dedi.

Rumen siyasi analist Vladimir Socor, “Azerbaycan, herkesin başarısız olduğu yerde başarılı oldu ya da başarı yolunda ilerliyor” şeklinde konuştu. Socor, “Trans-Adriatik boru hattı için Trans Anadolu doğalgaz boru hattının kızı diyebilirsiniz ve İtalya’nın güneyinden Avrupa’nın kuzeyine kadar giden herhangi bir boru hattına da Trans Anadolu doğalgaz boru hattının torunu diyebilirsiniz. Çünkü Trans Anadolu boru hattı olmadan bunların hiçbiri gerçekleşemezdi. Azerbaycan’ın projesi diğer bütün hepsini mümkün kıldı. Bütün bunların hepsi Azerbaycan’ın stratejik planlaması ve Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in aldığı kararlar doğrultusunda gerçekleşti” ifadelerinde bulundu.

Güney Gaz Koridoru, doğalgaz ihtiyacı tamamıyla Rusya’ya bağımlı olan Avrupa ülkeleri için ihtiyaç duyulan bir seçenek olacak. Türkiye’den de geçecek olan boru hattı, geçtiği ülkelere yatırım ve istihdam sağlayacak. Avrupa’nın enerji tüketiminin yüzde 2’sini karşılayabilecek kapasitede olacak Güney Gaz Koridoru’nun 2019’un ilk çeyreğinde Avrupa’ya doğalgaz taşıması bekleniyor.

 

Bu haber 3140 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
“Doğalgaz Kesintisi Reel Sektörde Tüm Dengeleri Bozacak”... 20.01.2022
Günlük doğal gaz tüketiminde yeni rekor... 20.01.2022
İran gazı kesti, Botaş kısıtlamaya gitti... 20.01.2022
TotalEnergies Turkey Pazarlama, endüstriyel yağlar segmentinde Petrotech Mühendislik ile iş birliği yaptı... 20.01.2022
Yıldırım Turizm’in 13 adet Mercedes-Benz Sprinter Minibüs siparişi teslim edildi... 20.01.2022
Volkswagen Ticari Araç’ın California modeli Doğuş Otomotiv Plus’ta sergileniyor... 20.01.2022
Wilo Enerji Tasarruflu Ürünleriyle Dünya Kaynaklarını Koruyor... 20.01.2022
Adm Elektrik ve Gdz Elektrik, Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’nin Katılımcı Üyesi Oldu... 20.01.2022
Alişan Lojistik Voleybolda da Kadını Desteklemeye Devam Ediyor... 20.01.2022
Anadolu Isuzu’da Organizasyon Değişikliği... 20.01.2022
İzocam, sürdürülebilir bir dünya için yelken açıyor ... 20.01.2022
BİM 4.Güneş Enerji Sistemini Denizli’ye Kurdu... 20.01.2022
WoodMac araştırmasına göre enerji geçişi, 2050 yılına kadar küresel GSYİH'den %2'lik bir pay alabilir... 20.01.2022
AB'nin enerji dönüşümüne yıllık 360 milyar avro yatırım gerekiyor... 20.01.2022
İmsan Group 8 Adet Tırsan Çiçek Taşıyı Frigo Teslim Aldı... 20.01.2022

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.