Haber Ekonomi
 Facebook  Twitter   06 Şubat 2012
Pazartesi
16:14:44

Haberler > Doğalgaz Başlıkları

Enerji Bakanlığı: Bu kış doğalgaz kesintisi olmayacak

Güncelleme :20.09.2013

Mevsimsel değişikliklerin gaz talebine etkilerinin de düşük düzeyde kalacağı tahmin ediliyor. Bu nedenle, Doğu ve Batı tüketim noktalarında herhangi bir doğalgaz kesintisi öngörülmüyor.

 Enerji Bakanlığı’na bağlı Enerji İşleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Enerji-İklim Raporu’na göre, bu kış kasım-şubat döneminde doğalgaz talebi geçmiş yıllara göre daha düşük düzeyde olacak.

Mevsimsel değişikliklerin gaz talebine etkilerinin de düşük düzeyde kalacağı tahmin ediliyor. Bu nedenle, Doğu ve Batı tüketim noktalarında herhangi bir doğalgaz kesintisi öngörülmüyor. Raporda, mevsimsel etkilerin doğalgaz talebine; eylül-ekim döneminde orta, kasım-ocak döneminde ise düşük düzeyde etkili olacağı bilgisine yer veriliyor. Şubatta ise mevsimsel değişikliklerin doğalgaz talebine etkilerinin çok düşük düzeyde kalacağı tahmin ediliyor.

Enerji İşleri Genel Müdürlüğü, kısa bir süre önce Enerji İklim Raporu hazırlamaya başladı. Raporda uluslararası uzun dönem iklim-enerji tahminlerinin en son güncellemeleri baz alınarak enerji üretim, tüketim ve ithalatına etki edecek mevsimsel faktörler değerlendiriliyor. Son raporda, uluslararası kuruluşlar tarafından yapılmış olan uzun dönem sıcaklık ve yağış tahminlerine paralel, Türkiye ve çevresinde elektrik ve doğalgaz talebi ile kuraklık ve kesinti riski analizi yapıldı. Raporda kış mevsimi için yer verilen tahminler şöyle: Önümüzdeki 6 aylık periyotta; Türkiye’de elektrik ve doğalgaz taleplerinin kasım-şubat ayları geçmiş yıllara oranla daha düşük olması beklenmektedir. Türkiye enerji sistemi açısından doğu ve batı doğalgaz kesintisi ve kuraklık riski ihtimalinin düşük olduğu değerlendirilmektedir.

 

Bu haber 2287 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Brisa, Özel Bir Buluşma ile Otopratik İş Ortaklarını Yeni Döneme Hazırladı ... 14.11.2019
Türkiye Petrolleri Ailesi Hep Bir Arada!... 14.11.2019
Yenilenebilir Enerjiyi Destekleme Platformu kuruldu... 14.11.2019
‘Logitrans Transport Lojistik Fuarı’ dünyanın önde gelen lojistik firmalarını 13’üncü kez İstanbul’da ağırlıyor... 13.11.2019
Tırsan’dan Toksuzlar Transport’a 30 Adetlik Multi Ride Teslimatı... 13.11.2019
Ahmet Mert YILMAZ Tüyap Kitap Fuarı’nda ‘’Rafine Yıllar’’ kitabını imzaladı... 13.11.2019
Ücretsiz Lastik Depolama Hizmeti Fırsatı BemCar'da! ... 13.11.2019
Yenilenen DAF Müzesi, Professor Mr. Pieter van Vollenhoven’ın katılımıyla resmen açıldı ... 13.11.2019


Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.