Haber Ekonomi


Haberler > Doğalgaz Başlıkları

Şah Deniz Konsorsiyumu Avrupa Gaz Şirketleri ile Satış Anlaşmaları İmzaladı

Güncelleme :20.09.2013

 Şah Deniz Konsorsiyumu, 19 Eylül'de Avrupa’daki gaz şirketleri ile 10 milyar metreküp doğal gaz için 25 yıllık satış anlaşmaları imzalandığını açıkladı. Şah Deniz İkinci Faz projesi ile Azerbaycan’daki Şah Deniz sahasından gelecek olan gaz, İtalya, Yunanistan ve Bulgaristan’da 9 şirkete satılacak. Böylelikle Azerbaycan doğal gazı ilk defa Avrupa’ya doğrudan ulaşacak ve Güney Gaz Koridoru açılmış olacak.

 

 Toplamda 16 milyar metreküp Şah Deniz İkinci Faz doğal gazı, uzunluğu 3.500 km’yi aşan boru hatları ile Azerbaycan, Gürcistan, Türkiye, Yunanistan, Bulgaristan, Arnavutluk üzerinden ve Adriyatik Denizi’nin altından İtalya’ya ulaşacak.

 Avrupa şirketleri ile imzalanan bu anlaşmalar, daha önce 2011’de BOTAŞ ile yapılmış olan Türkiye’ye 6 milyar metreküplük satış anlaşmasının ardından gelmiş oldu.

 Azerbaycan Petrol Şirketi SOCAR’ın Başkanı Rövnag Abdullayev, imza töreninde şunları söyledi: “SOCAR ve birçok Avrupa şirketi arasında yıllardır süregelen müzakereler başarıyla sonuçlandığı için mutluyuz. Bu anlaşmalar, Azerbaycan’ın tarihindeki en büyük gaz satışını ifade etmektedir. Bunun yanısıra, Azerbaycan’ın dev gaz kaynakları ile Avrupa pazarları arasındaki direkt bağlantının bir başlangıcıdır. Azerbaycan, Şah Deniz gazını satın alan şirketler ile uzun dönemli işbirliğine hazırdır. Bu işbirliğinin, Avrupa’daki tüketicilere fayda sağlayacağından ve Avrupa’nın enerji güvenliğini güçlendirmekte önemli bir rol oynayacağından eminim”

 

BP’nin Azerbaycan, Gürcistan, Türkiye Bölgesi Başkanı ve Şah Deniz Üretim Paylaşım Anlaşması (PSA) İşletici Ortak Başkanı Gordon Birrell ise şunları söyledi: “Şah Deniz Konsorsiyumu olarak, petrol ve doğal gaz sektörünün tarihindeki en büyük gaz anlaşmalarından birinin yapılmış olmasından gurur duyuyoruz. Konsorsiyum adına, bu müzakerelerde yer alan tüm şirketlere teşekkür etmek istiyorum. Bu gaz satış anlaşmaları sürecindeki iyi işbirlikleri, yıllarca sürecek ortaklıkların temelini atmıştır. Şah Deniz gazına gösterilen güçlü talep, Azerbaycan’ın gaz kaynaklarının uzun dönemli geliştirilmesi konusunda bizlere güven verdi. Bugün atılan imzalar, Şah Deniz 2 projesi için verilecek olan  nihai yatırım kararına bizi bir adım daha yaklaştıran önemli bir kilometre taşıdır”

 Gazı satın almak için Axpo Trading AG, Bulgargaz EAD, DEPA Public Gas Corporation of Greece S.A., Enel Trade SpA, E.ON Global Commodities SE, Gas Natural Aprovisionamientos SDG SA, GDF SUEZ S.A., Hera Trading srl ve Shell Energy Europe Limited şirketleri anlaşma imzaladı. Toplamda 10 milyar metreküp olan gazın yaklaşık 1 milyar metreküpü Bulgaristan ve Yunanistan’a gaz tedarik edecek şirketlere, geri kalanı ise İtalya ve yakınındaki pazarlara tedarik edecek şirketlere verilecek.

 Bu anlaşmaların imzalanması, Şah Deniz 2 gaz satış sürecinin tamamlandığı anlamına geliyor. Gaz satış anlaşmaları, bu yıl sonunda gerçekleşmesi hedeflenen Şah Deniz İkinci Faz projesinin nihai yatırım kararı verildiğinde geçerlilik kazanmış oluyor.

Şah Deniz 2’nci Faz projesi

Şah Deniz 2’nci Faz projesi ile Hazar Denizi’nden çıkartılan doğal gaz, Türkiye ve Avrupa’daki pazarlara ulaştırılacak ve ‘Güney Gaz Koridoru’ hayata geçecek. Şah Deniz 2’nci Faz ile, birinci fazdan çıkartılan yıllık yaklaşık 9 milyar metreküp gaza ek olarak, yıllık 16 milyar metreküp (bcma) daha gaz çıkartılması bekleniyor.

 Hazar Denizi’nin Azerbaycan kısmında, kıyıdan yaklaşık 70 km mesafede bulunan Şah Deniz sahasının 2’nci faz geliştirilmesi çalışmalarında şu ögelerin yer alması bekleniyor: Köprü ile bağlantılı 2 yeni açık deniz platformu, 26 deniz altı kuyusu, 550 m derinlikte yaklaşık 500 km’lik deniz altı boru hattı, Güney Kafkas Boru Hattı (SCP)’nın 16 milyar metreküp boyutunda genişletilmesi ve Sangaçal Terminali’nin büyütülmesi. Şah Deniz gazı, Türkiye üzerinden Trans-Anadolu Boru Hattı (TANAP) ile ve Yunanistan-Türkiye sınırından İtalya’ya kadar da Trans Adriyatik Boru Hattı (TAP) ile taşınacak.

 Şah Deniz Ortakları:

BP (işletici ortak - %25,5), Statoil (%25,5), SOCAR (%10), Total (%10), Lukoil (%10), NICO (%10), TPAO (%9)

Bu haber 3627 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
“Doğalgaz Kesintisi Reel Sektörde Tüm Dengeleri Bozacak”... 20.01.2022
Günlük doğal gaz tüketiminde yeni rekor... 20.01.2022
İran gazı kesti, Botaş kısıtlamaya gitti... 20.01.2022
TotalEnergies Turkey Pazarlama, endüstriyel yağlar segmentinde Petrotech Mühendislik ile iş birliği yaptı... 20.01.2022
Yıldırım Turizm’in 13 adet Mercedes-Benz Sprinter Minibüs siparişi teslim edildi... 20.01.2022
Volkswagen Ticari Araç’ın California modeli Doğuş Otomotiv Plus’ta sergileniyor... 20.01.2022
Wilo Enerji Tasarruflu Ürünleriyle Dünya Kaynaklarını Koruyor... 20.01.2022
Adm Elektrik ve Gdz Elektrik, Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’nin Katılımcı Üyesi Oldu... 20.01.2022
Alişan Lojistik Voleybolda da Kadını Desteklemeye Devam Ediyor... 20.01.2022
Anadolu Isuzu’da Organizasyon Değişikliği... 20.01.2022
İzocam, sürdürülebilir bir dünya için yelken açıyor ... 20.01.2022
BİM 4.Güneş Enerji Sistemini Denizli’ye Kurdu... 20.01.2022
WoodMac araştırmasına göre enerji geçişi, 2050 yılına kadar küresel GSYİH'den %2'lik bir pay alabilir... 20.01.2022
AB'nin enerji dönüşümüne yıllık 360 milyar avro yatırım gerekiyor... 20.01.2022
İmsan Group 8 Adet Tırsan Çiçek Taşıyı Frigo Teslim Aldı... 20.01.2022

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.