Haber Ekonomi


Haberler > Doğalgaz Başlıkları

GAZDAŞ topraklamanın önemini broşürle anlatıyor

Güncelleme :11.10.2013

 GAZDAŞ, doğal gaz tesisatlarının güvenliğine ilişkin yaz döneminde alınması gereken önlemler konusunda vatandaşları bilgilendirmek amacıyla broşür dağıttı.

 GAZDAŞ önlemler konusunda vatandaşları bilgilendirmek amacıyla broşür dağıttı.

GAZDAŞ Trakya Bölge Müdürü Tamer Akaslan, yaptığı yazılı açıklamada, GAZDAŞ olarak abonelerine, topraklamanın önemini anlatmak amacıyla broşür dağıtmaya başladıklarını belirtti.

GAZDAŞ çalışanları tarafından dağıtılan broşürlerde, bina tesisatlarının boru ve birleşim noktalarının boyanmasının önemi ve meydana gelebilecek elektrik kaçağı veya statik elektrik oluşumuna karşılık topraklama işleminin yapılması gerektiği yönünde bilgilerin yer aldığını ifade eden Akaslan, şunları kaydetti:

 ''GAZDAŞ olarak hazırladığımız broşürlerle, vatandaşlarımızı güvenli doğal gaz kullanımı için kış gelmeden almaları gereken tedbirler konusunda uyarmak istedik. GAZDAŞ çalışanlarının dağıttığı broşürlerde yer alan bilgilerle, bina tesisatlarının standartlara uygun olarak boyanmasına ve topraklama işlemlerinin önemine dikkat çekiyoruz.

Vatandaşlarımız, istedikleri zaman GAZDAŞ’ı arayarak, topraklama ve boyama işlemi için yetkili firmalar hakkında bilgi alabilirler. Boyama ve topraklama işlemi yapılmayan binalar tespit edilerek,  doğal gaz kullanımında güvenlik riski oluşmaması için gaz bağlantıları kesilecektir.''

 "Belirlenen renkte boyanmalı"

 Akaslan, tesisatların belirlenen boya ve renkte boyanması gerektiği uyarısında bulundu. Açık hava, yağmur ve dış etkenler nedeniyle, binaların doğal gaz kolon tesisatının, boru ve birleşim noktalarında paslanma görülebildiğini, paslanmanın görüntü kirliliğine sebep olduğu gibi uzun dönemde ise güvenlik riski oluşturduğunu vurgulayan Akaslan, şöyle devam etti:

"Güvenli doğal gaz kullanımı için tesisatların; standartlara uygun olarak yapılacak temizlik sonrası anti pas üzeri iki kat sarı renkli (krom sarısı, ral 1021) yağlı boyayla boyanması ve kesinlikle su bazlı boya kullanılmaması önem taşıyor. Topraklama çubukları elektrik akımını toprağa vermeye yarıyor. 'Elektrik kaçağı ve statik elektrik oluşumunu engellemek amacıyla doğal gaz tesisatlarına, yerleştirilen topraklama çubukları da vatandaşların emniyetini sağlıyor. Topraklama çubuğu, binada oluşabilecek elektrik akımını toprağa aktarıyor. Topraklama yapılmayan tesisatlarda oluşabilecek kıvılcım ya da elektrik akımı, yangın riski oluşturarak can ve mal güvenliğini tehlikeye atıyor."

Akaslan, vatandaşların, GAZDAŞ’ın kontrolünden sonra topraklama çubuğu bağlantılarının üzerini vakit kaybetmeden betonla kapatmaları ve topraklama çubuklarının çalınması ya da yok olması konusunda dikkatli ve duyarlı davranması gerektiğini kaydetti. 

 

Bu haber 2949 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
“Doğalgaz Kesintisi Reel Sektörde Tüm Dengeleri Bozacak”... 20.01.2022
Günlük doğal gaz tüketiminde yeni rekor... 20.01.2022
İran gazı kesti, Botaş kısıtlamaya gitti... 20.01.2022
TotalEnergies Turkey Pazarlama, endüstriyel yağlar segmentinde Petrotech Mühendislik ile iş birliği yaptı... 20.01.2022
Yıldırım Turizm’in 13 adet Mercedes-Benz Sprinter Minibüs siparişi teslim edildi... 20.01.2022
Volkswagen Ticari Araç’ın California modeli Doğuş Otomotiv Plus’ta sergileniyor... 20.01.2022
Wilo Enerji Tasarruflu Ürünleriyle Dünya Kaynaklarını Koruyor... 20.01.2022
Adm Elektrik ve Gdz Elektrik, Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’nin Katılımcı Üyesi Oldu... 20.01.2022
Alişan Lojistik Voleybolda da Kadını Desteklemeye Devam Ediyor... 20.01.2022
Anadolu Isuzu’da Organizasyon Değişikliği... 20.01.2022
İzocam, sürdürülebilir bir dünya için yelken açıyor ... 20.01.2022
BİM 4.Güneş Enerji Sistemini Denizli’ye Kurdu... 20.01.2022
WoodMac araştırmasına göre enerji geçişi, 2050 yılına kadar küresel GSYİH'den %2'lik bir pay alabilir... 20.01.2022
AB'nin enerji dönüşümüne yıllık 360 milyar avro yatırım gerekiyor... 20.01.2022
İmsan Group 8 Adet Tırsan Çiçek Taşıyı Frigo Teslim Aldı... 20.01.2022

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.