Haber Ekonomi


Haberler > Akaryakıt Başlıkları

BTSO Başkanı İbrahim Burkay, Eylül ayı sanayi üretim rakamlarını değerlendirdi “Rakam beklentileri aştı ancak sürdürülebilir olmalı”

Güncelleme :08.11.2013

 Açıklanan rakamları değerlendiren Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı İbrahim Burkay, rakamı olumlu olarak değerlendirdi. Ancak önemli olanın sürdürülebilir bir büyüme sağlanmalıdır dedi. 

TÜİK tarafından bugün açıklanan Eylül ayı sanayi üretim istatistiklerine göre; sanayi üretimi, eylülde mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış olarak bir önceki aya göre yüzde 5,8, takvim etkisinden arındırılmış olarak geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6,4 arttı. 

Açıklanan rakamları değerlendiren Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı İbrahim Burkay, rakamı olumlu olarak değerlendirdi. Ancak önemli olanın sürdürülebilir bir büyüme olduğunu vurgulayan Burkay şöyle konuştu:

“Büyümenin öncü göstergesi olan Eylül ayı sanayi üretim rakamları beklentilerin üzerinde geldi. Açıklamaya göre, Kasım 2011’de görülen yüzde 7’lik seviyeden bu yana en hızlı artış kaydedilmiş oldu. Bu veri bize gösteriyor ki, mevcut belli başlı sorunlara rağmen sanayimiz yoluna devam etmeye çalışıyor. Önemli olan bu büyüme rakamlarının sürdürülebilir olması ve artışın istikrarlı olarak devam etmesi.

Ağustos ayında yaşanan düşüşte, Türkiye’de ki bayramı tatilinin ve Avrupa’nın yaz tatili döneminin etkisi olduğunu söylemiştik. Eylül ayı rakamları bize bu tahminimizin doğru olduğunu gösterdi. Özellikle AB’ye yapılan ihracatın artış trendine girmesiyle bu rakamların bu seviyede devam edeceğine inanıyorum. Almanya örneğinde olduğu gibi diğer Avrupa ülkelerinin de negatif ya da durağan görünümden yükselişe geçmesi, büyüme rakamlarımızı doğrudan etkileyecektir.

Eylül ayı sanayi üretim rakamlarının, yılın 3’üncü çeyreğinin son ayı olması nedeniyle; yılsonu büyüme rakamına da etkisi olacağını düşünüyorum. Ekim, Kasım ve Aralık rakamlarında da benzer artışlar sağlanırsa yılsonu büyüme rakamın, OVP hedefi olan 3.6’nın biraz üzerinde, yaklaşık 3.9’lar civarında olabilir.”

Bu haber 3062 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Turpak ve Kıvanç Tekstil arasında güçlü işbirliği…... 20.10.2021
Castrol, Çin’den sonra en fazla büyümeyi Türkiye’de gerçekleştirdi... 20.10.2021
TIRTAŞ Uluslararası Nakliyat ASİS Teknolojileri İle Yollara Devam Ediyor... 20.10.2021
Petrol Ofisi ‘Yol Arkadaşım’ projesi ile Baykuş Ödülleri ‘Vizyoner Baykuş’ kategorisinde ödüle layık görüldü…... 20.10.2021
Kadoil 2021’i Tüm Bölge Ekibi ile Değerlendirdi ... 20.10.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.