Haber Ekonomi


Haberler > Doğalgaz Başlıkları

‘Ucuz doğal gaz TANAP ile mümkün’

Güncelleme :12.11.2013

 Bakanlar Kurulu Kararı ile Avrupa’ya taşınacak yıllık gaz miktarı hedefinin 35 milyar metreküp olarak belirlendiğini bildiren Güneş, yine karara göre, projenin fizibilitesini engellemeyecek bir geçiş ücretinin şirketle müzakere edileceğini ve işletme döneminde Türkiye’ye ödeneceğini anlattı.

Enerji Yatırım Uzmanı Cengiz Güneş, mevcut verilere göre İran (Türkmenistan) doğal gazının Avrupa’ya taşınmasını öngören projenin Türkiye’ye etkisinin transit geçiş ücretiyle sınırlı olacağını belirterek, Türkmen gazı için TANAP projesinin daha şanslı olduğunu ifade edebiliriz. Bu tercih gerçekleştiği takdirde Türkiye’ye katkısı İran Projesi’nden daha fazla olacaktır çünkü iç piyasada düşük fiyatla gaz kullanımı bu projede daha gerçekçi görülmektedir” dedi.

İran doğal gazının Türkiye üzeriden Avrupa’ya taşınmasına yönelik projeye ilişkin değerlendirmelerde bulunan Güneş, Turang Transit Taşımacılık AŞ’nin İran ve Türkmenistan kaynaklı doğal gazın Türkiye üzerinden Almanya’ya kadar boru hattı vasıtasıyla iletilmesi için Türkiye’deki bölümün inşaası için 26 Ağustos 2010 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile Doğal Gaz Boru Hattı Belgesi aldığını anımsattı.

Bakanlar Kurulu Kararı ile Avrupa’ya taşınacak yıllık gaz miktarı hedefinin 35 milyar metreküp olarak belirlendiğini bildiren Güneş, yine karara göre, projenin fizibilitesini engellemeyecek bir geçiş ücretinin şirketle müzakere edileceğini ve işletme döneminde Türkiye’ye ödeneceğini anlattı.

Karar gereği ÇED olumlu raporu alınmadan önce boru hattıyla ilgili hiçbir inşaat faaliyetine başlanamayacağını da vurgulayan Güneş, “Kamulaştırma kararı alındığına göre ÇED aşamasının tamamlandığı anlaşılmaktadır. Şirketin alım anlaşmasını yapmış olmasının yanı sıra Gürbulak giriş noktasına kadar yapılacak ve İran tarafının yükümlülüğünde bulunan hattın da yapımının gerçekleştirilmesi gerekmektedir. İran’ın ambargo nedeniyle bu yatırımları yapmakta zorlanacağı bir gerçektir. Ayrıca İpsala çıkış noktasından sonraki hat yapımının ve işletmesinin kimin tarafından üstleneceğinin ve hatların finansmanının belli olması lazım. Bu konularda kamuoyu ile paylaşılan bir bilgi mevcut değildir” ifadelerini kullandı.

“Türkiye politikalarına paralel bir durum değil”

Mevcut verilere göre, İran (Türkmenistan) doğal gazının Avrupa’ya taşınmasını öngören projenin Türkiye’ye etkisinin transit geçiş ücretiyle sınırlı olacağını belirten Güneş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye’den çok İran ve Avrupa’nın işine yarayacak bir yapısı söz konusudur. Avrupa’nın Rus gazı dışında kaynaklara ihtiyacını gidererek Rusya’nın tekel durumunu kırması hedeflenen bir projedir. Avrupa’ya taşınacak yıllık 35 milyar metreküp gaz miktarından bir kısmının iç piyasaya mevcut anlaşma fiyatlarının altında gaz arz edilmesi Türkiye için önemlidir ve olumlu etkiler ancak bu durumda görülebilir. Sadece geçiş ücretinin alınması Türkiye politikalarına paralel bir durum değildir. Türkiye enerji politikalarında ana hedefler ülkeden transit geçecek gazdan mümkün olan en fazla miktarda gaz alınması ve ticarette de etkin olunabilmesi, kaynak ve güzergah çeşitliliğinin sağlanması, arz güvenliğinin garanti edilmesi, ucuz gaz temin edilmesidir. Zira gazdaki bağımlılık ve fiyat riski ülke ekonomisini kırılgan duruma getirmektedir. Transit geçecek gazdan transit geçiş ücretinin alınması bu hedefler arasında en sonra gelen hedeftir ve ülke ekonomisine katkısı çok sınırlıdır. Kaldı ki bu ücret de belli değildir ve Bakanlar Kurulu Kararına göre projenin fizibilitesini engellemeyecek bir geçiş ücreti şirket ile müzakere edilerek belirlenecektir.”

“Türkmen gazı için çerçeve anlaşma imzalandı”

Türkmen gazının TANAP Projesi kapsamında Azerbaycan-Türkmenistan arasında 60 milyar metreküplük bir boru hattının inşasıyla taşınması görüşmelerinin de sürdürüldüğünü hatırlatan Güneş, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Türkmenistan ziyareti sırasında Türkmen gazının Türkiye’ye ulaştırılması konusunda çerçeve anlaşma imzalandığını söyledi. Güneş, “Türkmen gazı için TANAP projesinin daha şanslı olduğunu ifade edebiliriz. Bu tercih gerçekleştiği takdirde Türkiye’ye katkısı İran Projesi’nden daha fazla olacaktır çünkü iç piyasada düşük fiyatla gaz kullanımı bu projede daha gerçekçi görülmektedir” değerlendirmesinde bulundu.

Bu haber 2837 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
“Doğalgaz Kesintisi Reel Sektörde Tüm Dengeleri Bozacak”... 20.01.2022
Günlük doğal gaz tüketiminde yeni rekor... 20.01.2022
İran gazı kesti, Botaş kısıtlamaya gitti... 20.01.2022
TotalEnergies Turkey Pazarlama, endüstriyel yağlar segmentinde Petrotech Mühendislik ile iş birliği yaptı... 20.01.2022
Yıldırım Turizm’in 13 adet Mercedes-Benz Sprinter Minibüs siparişi teslim edildi... 20.01.2022
Volkswagen Ticari Araç’ın California modeli Doğuş Otomotiv Plus’ta sergileniyor... 20.01.2022
Wilo Enerji Tasarruflu Ürünleriyle Dünya Kaynaklarını Koruyor... 20.01.2022
Adm Elektrik ve Gdz Elektrik, Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’nin Katılımcı Üyesi Oldu... 20.01.2022
Alişan Lojistik Voleybolda da Kadını Desteklemeye Devam Ediyor... 20.01.2022
Anadolu Isuzu’da Organizasyon Değişikliği... 20.01.2022
İzocam, sürdürülebilir bir dünya için yelken açıyor ... 20.01.2022
BİM 4.Güneş Enerji Sistemini Denizli’ye Kurdu... 20.01.2022
WoodMac araştırmasına göre enerji geçişi, 2050 yılına kadar küresel GSYİH'den %2'lik bir pay alabilir... 20.01.2022
AB'nin enerji dönüşümüne yıllık 360 milyar avro yatırım gerekiyor... 20.01.2022
İmsan Group 8 Adet Tırsan Çiçek Taşıyı Frigo Teslim Aldı... 20.01.2022

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.