Haber Ekonomi


Haberler > Doğalgaz Başlıkları

RWE CEO’su Jaeger: Kısa vadeli kontrat doğalgaz fiyatını düşürür

Güncelleme :21.11.2013

 Doğalgaz piyasasının liberalleşmesi konusunda iyimser olduğunu ve gaz piyasasının enerjiyi izlediğini düşündüğünü belirten Jaeger, somut tekliflerle liberalleşme sürecini destekleyeceklerini ifade etti. 

RWE Turkey Holding CEO’su Ralph Jaeger, Türkiye’de doğalgaz piyasasında liberalizasyon için uzun vadeli sözleşmelerin kaldırılması gerektiğini söyledi. Almanya’da bunun uygulandığını ve başarılı sonuç verdiğini belirten Jaeger, Türkiye’nin yatırım yapılabilir bir ülke olduğunu vurguladı.

RWE Turkey Holding CEO’luğu görevini Temmuz 2013 itibariyle üstlenen Dr. Ralph Jaeger, İstanbul’da düzenlenen gazetecilerle tanışma toplantısında doğalgaz fiyatlarıyla ilgili olarak likit bir piyasa oluşması gerektiğini belirtti. Jaeger şu değerlendirmede bulundu:

“Doğalgazda uzun vadeli sözleşmeler yapılmamalı. Almanya’da 3-5 sene önce uzun vadeli sözleşmeler kaldırıldı. Perakendecilerle olan uzun vadeli sözleşmeler de kaldırıldı. Bunun çok yararı oldu, fiyatlar düştü. Bu model burada da uygulanırsa Türkiye’nin yararına olur. Arz sınırlamalarına gitmek doğru değil.”

Yeni yatırımlar için ‘bekle gör’

Elektrikteki yatırımlarının şu anda sadece Denizli’deki 770 MW kurulu güce sahip doğalgaz çevrim santraliyle sınırlı olduğunu ifade eden Jaeger, “bekle-gör” politikası izlediklerini ifade etti. Jaeger, “Şu anda başka yatırım planımız yok. Büyük yatırımlar yaparken önümüzdeki 3-5 seneyi çok net görmeniz lazım” dedi. Bununla birlikte Türkiye’de ortamın yatırım için uygun olduğunu vurgulayan Jaeger, kendi firmalarının deneyiminden örnek vererek Denizli’deki yerel yönetimde önemli destek gördüklerini anlattı.

Elektrikte toptan satışa odaklanacak

Doğalgaz piyasasının liberalleşmesi konusunda iyimser olduğunu ve gaz piyasasının enerjiyi izlediğini düşündüğünü belirten Jaeger, somut tekliflerle liberalleşme sürecini destekleyeceklerini ifade etti. Türkiye’de elektriğin toptan satışında finansal sermaye ayağında sınırlamalar olduğunu ve kendilerinin toptan satışa odaklanacaklarını anlatan Jaeger, şöyle konuştu:

“Enerji Borsası kurulması doğru bir adım. En nihayetinde enerji bir emtiadır. Elektrik ile doğalgazın farkı; doğalgazı depolayabiliyorsunuz ama elektriği depolamak çok zor. Bizim için önemli olan EPİAŞ’ın işliyor olması. Arz ve talebin şeffaflığı gerekiyor. Finans piyasasında mesela günlük spot fiyatlar, reel fiyatlar vardır ve bunlar arz ve talebe göre belirlenir. Bizim için bunlara ulaşabilmek önemli. Sistemin standartları olması gerekiyor. Fiziksel ve finansal ticaret aynı anda yapılmalı. Fiyat sinyalleri yanlış veya zorlama olursa ekonomiyi de olumsuz etkiler. Almanya deneyimimizden de çıkarttığımız sonuç bu. Borsayı kurarken fiziksel ve finansal piyasaların birleşmesi gerek. Sadece finansal olursa piyasayı yanlış etkiler.”

‘Linyitte karbon sorunu var’

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın verdiği beyanatta linyite odaklanan ihale istediklerini söylediğini hatırlatan Jaeger, “Linyit avantajlı ama karbonla uğraşmanız lazım.Karbondioksit düzenlemelerine taraf olduğunuzda linyit yatırımlarının geri dönüşü zor olacaktır” görüşünü dile getirdi.

Bu haber 3400 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Borusan EnBW Enerji’ye Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan 80 milyon ABD doları tutarında çevreci ve kapsayıcı kredi... 19.01.2022
TESK Başkanı Palandöken: Benzin ve motorin fiyatları düşene kadar ÖTV alınmamalı... 19.01.2022
TEMSA parlak günlerine geri döndü 2021’i %122 büyümeyle tamamladı... 19.01.2022
AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Ford Otosan’ın Gölcük Fabrikası’nı ziyaret etti ... 19.01.2022
Elektrikli Ve Hibrit Otomobillere İlgi Artıyor... 19.01.2022
Akaryakıt İstasyonlarında Bodrum Kat SEÇ Riskleri ve Önlemleri... 19.01.2022
IEA, küresel petrol talebindeki artış öngörüsünü yukarı yönlü revize etti... 19.01.2022
Türkiye'de ihraç edilen 100 otomobilden 41'i Bursa'da üretildi... 19.01.2022
Umman ve bp, yenilenebilir enerji ve hidrojen gelişimi için güçlerini birleştiriyor... 19.01.2022
BOTAŞ’ın Kerkük-Ceyhan boru hattında meydana gelen patlamadan sonra duran ham petrol akışı yeniden başladı... 19.01.2022
Çin petrol şirketi Sinopec, Hubey eyaletinde 105 milyar metreküp kaya gazı buldu... 19.01.2022
DKV CARD Rusya’daki otoyol ödemelerinde de kullanılıyor... 19.01.2022

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.