Haber Ekonomi


Haberler > Akaryakıt Başlıkları

Gazprom, dünyanın en büyük 10 petrol ve doğalgaz şirketi listesinde 8. sırada

Güncelleme :22.11.2013

 Rus doğalgaz devi, Energy İntelligence araştırma ajansının hazırladığı listede 8. sırada yer aldı. Gazprom, Amerikan şirketi Chevron ile Fransız Total’i geride bıraktı.

Rusya’nın Gazprom şirketi, dünyanın en büyük 10 petrol ve doğalgaz şirketi listesinde iki basamak yükseldi. Rus doğalgaz devi, Energy İntelligence araştırma ajansının hazırladığı listede 8. sırada yer aldı. Gazprom, Amerikan şirketi Chevron ile Fransız Total’i geride bıraktı. Rus şirket, ayrıca, doğalgaz üretiminde dünya lideri olarak kabul edildi.

Bu yılın en renkli örneklerinden biri, Sahalin sahanlığındaki Kirinskiy doğalgaz kondensatı yatağının işletmeye alınması oldu. Bu sayede, ilk aşamada Rusya’nın Uzakdoğu bölgesinin yakıt ihtiyacı karşılanabilecek. Gelecekte ise Asya-Pasifik ülkelerine ihracat başlatılabilecek. Uzmanlara göre diğer bir olumlu faktör, Nord Stream doğalgaz boru hattının ve kollarının inşaatı oldu. Gazprom, bu sayede transit risklerinden kurtularak doğalgazı örneğin Almanya’ya doğrudan taşıyabilecek. Üstelik Rus şirketi, Japonya ve Çin’de ortakları bulabildi. Yakında bu ülkelere Güney Kore de katılabilir. Dmitriy Abzalov şöyle devam etti:

“Gazprom’un diğer şirketlerle birlikte “düşmemesi”, piyasadaki konumunu temelli bir şekilde sağlamlaştırabildiğini gösteriyor. Gazprom, müşterilerle, geleneksel ve yeni ortaklarla, daha etkili çalışmalar gerçekleştiriyor. Gazprom, birilerine indirimler teklif etti, bazılarını da siyasi enerji projeleri sayesinde elinde tutabildi. Bu, hiç şüphesiz, Rus doğalgaz holdinginin koruduğu bir üstünlüktür.”

Energy İntelligence sıralamasında diğer Rus şirketlerinin de konumu iyileştirmeyi başardığını kaydetmek gerek. LUKOYL, bir basamak yükselerek 15. sırayı aldı. Rosneft, 19’dan 16’ya yükseldi. Surgutneftegaz, 26. oldu. Rusya’nın en büyük bağımsız doğalgaz üreticisi NOVATEK de 37’de gösterildi.

Bu haber 3179 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Turpak ve Kıvanç Tekstil arasında güçlü işbirliği…... 20.10.2021
Castrol, Çin’den sonra en fazla büyümeyi Türkiye’de gerçekleştirdi... 20.10.2021
TIRTAŞ Uluslararası Nakliyat ASİS Teknolojileri İle Yollara Devam Ediyor... 20.10.2021
Petrol Ofisi ‘Yol Arkadaşım’ projesi ile Baykuş Ödülleri ‘Vizyoner Baykuş’ kategorisinde ödüle layık görüldü…... 20.10.2021
Kadoil 2021’i Tüm Bölge Ekibi ile Değerlendirdi ... 20.10.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.