Haber Ekonomi


Haberler > Akaryakıt Başlıkları

ABD Enerji Bakanı Dr. Ernest Moniz ABD’nin alternatif enerji kaynaklarına yaptığı yatırımları anlattı

Güncelleme :25.11.2013

 ABD Enerji Bakanı Dr. Ernest Moniz ve yeni ABD İstanbul Başkonsolosu Charles F. Hunter, 22 Kasım Cuma günü Koç Üniversitesi Rumeli Feneri Kampüsü’nü ziyaret etti. Ziyaret sırasında bir konuşma yapan ABD Enerji Bakanı Dr. Ernest Moniz, ABD’nin iklim değişikliği ile mücadele politikalarına ve yeşil enerji uygulamalarına değindi. Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan, akademik araştırmaların ve üniversitelerin, sürdürülebilir bir dünya konusundaki sorumluluklarının önemine ve sürdürülebilir enerji teknolojilerine dikkat çekti. 

 ABD Enerji Bakanı Dr. Ernest Moniz, 22 Kasım Cuma günü Koç Üniversitesi Rumelifeneri Kampüsü’nü ziyaret etti. Yeni ABD İstanbul  Başkonsolosu Charles F. Hunter’ın da katıldığı ziyarete, Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan ev sahipliği yaptı. 

ABD Enerji Bakanı Dr. Ernest Moniz, Koç Üniversitesi Rumeli Feneri kampüsünü ziyareti sırasında öğrencilere bir konferans verdi. Dr. Moniz, konferansta ABD’nin iklim projeleri, yeşil enerji ve enerji tasarrufu konularında görüşlerini katılımcılarla paylaştı.

Dr. Moniz, ayrıca, Türkiye’de özel sektörün desteğiyle Koç Üniversitesi Kampüsü içinde kurulan enerji alanındaki özel sektör destekli ilk araştırma merkezi KUTEM’i (Koç Üniversitesi TÜPRAŞ Enerji Merkezi) ziyaret ederek, enerji çalışmaları konusunda doktora öğrencilerinden bilgi aldı. 

Ziyareti sırasında KUTEM laboratuvarından ve kampüsten çok etkilendiğini belirten ABD Enerji Bakanı Dr. Ernest Moniz, yaptığı konuşmada yeşil enerji konusuna dikkat çekti. Dr. Ernest Moniz, öğrencilere yaptığı konuşmasında düşük karbonlu enerji kaynaklarına daha fazla önem verilmesi gerektiğine değinerek, iklim değişikliğinin tüm dünyadaki etkilerinin şu anda bile görüldüğüne dikkat çekti. Moniz, ABD’nin yeni jenerasyon biyoyakıtları, güneş enerjisi gibi alternatif enerji yakıtlarının bir çözüm olması için gerekli yatırım ve araştırmalara ağırlık verdiğini dile getirdi.  

 Konferansın açılış konuşmasını yapan Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan da enerji konusunun Türkiye’nin ve dünyanın en önemli konularından biri haline geldiğini belirtti. İnan Türkiye’nin, orta ve uzun vadede enerji talebini en hızlı artıracak ülkeler arasında gösterildiğine dikkat çekerek, konuşmasına şöyle devam etti : “Akademisyenler olarak dünyaya, geleceğe ve insanlığa karşı sorumluluğumuzun farkındayız. Bu sene 20. yılını kutlayan Koç Üniversitesi bir araştırma üniversitesi olarak, her araştırması ve bilimsel çalışmasıyla, sürdürülebilir bir geleceğe katkı sağlamayı amaçlıyor. Öğrencilerimizi de bu bilinç ve sorumlulukla yetiştiriyoruz. Geçtiğimiz aylarda açtığımız Enerji Araştırmaları merkezimizde yakıt üretim teknolojilerinin verimliliğinin artırılması, sera gazı emisyonlarının azaltılması için süreçlerin geliştirilmesi ve ithal teknolojilerin Türkiye’de üretilebilmesine yardımcı olmak üzerine odaklanan 30 kişilik bir araştırma görevlisi kadrosu bulunuyor. Üniversitemiz, sürdürülebilir enerji teknolojileri üzerine çalışmalarını devam ettirerek, gelecek kuşakları güvence altına almak için çalışıyor” dedi. 

Bu haber 2984 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
DFDS Akdeniz İş Birimi, Mersin-Trieste hattındaki 3. gemisini hizmete sunarken, lojistik sektörünün ve iş dünyasının liderleriyle buluştu ... 19.10.2021
Aydem Perakende ve Gediz Perakende Tasarruf Sağlayan Enerji İzleme Ürünlerini Tanıttı! ... 19.10.2021
Enerjisa Enerji, 800 milyon liralık tahvil ihracın Ak Yatırım aracılığıyla başarı ile gerçekleştirdi... 19.10.2021
Koç Topluluğu Geleneksel ‘Anadolu Buluşmaları’nın 29’uncusunu düzenledi... 18.10.2021
Turpak Seç Konusundaki Duyarlılığını 4 Ekim Vontier Emniyet Günüyle Bir Kez Daha Gösterdi... 18.10.2021
Otomotivde talep artışı çip sorununa takıldı... 18.10.2021
Çoruh EDAŞ uyarıyor: “Elektrik Hattına Müdahale Etmeyin”... 18.10.2021
Avrupa, enerji krizinden çıkışı "nükleer"de arıyor... 18.10.2021
Motorin fiyatı 23 kuruş arttı ... 18.10.2021
Gazprom, 1 Ocak-15 Ekim döneminde 152,2 milyar metreküp doğal gaz ihraç etti... 18.10.2021
Doğal gaz, enerji ve LPG sektörleri yeşil dönüşümü konuştu... 18.10.2021
TPAO 6 ayrı paftada petrol arama ruhsatı almak için başvuru yaptı... 18.10.2021
30.Ege Rallisi'ni Çukurova-Bostancı Ekibi Kazandı... 18.10.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.