Haber Ekonomi


Haberler > Doğalgaz Başlıkları

Zorlu Enerji Grubu’na İklim Performans Liderliği Ödülü

Güncelleme :27.11.2013

 Zorlu Enerji Grubu şirketlerinden Zorlu Doğal Elektrik Üretim A.Ş, Türkiye’nin İklim Performans Liderleri Ödülü’nü aldı. Zorlu Enerji Elektrik Üretim A.Ş ise; CDP raporlaması yapan dört enerji şirketi arasından en yüksek skoru alan şirket oldu. 

Sera gazı salımı ve iklim değişikliği riskleri yönetim stratejilerini kamuyla şeffaf bir şekilde paylaşan Zorlu Doğal Elektrik, Karbon Saydamlık Projesi’nde gönüllü raporlama yapan ve dereceye giren tek enerji şirketi oldu. Zorlu Doğal Elektrik, 2013 yılında Karbon Saydamlık Projesi (Carbon Disclosure Project - CDP)  platformunu kullanarak iklim değişikliği stratejilerini açıklayan şirketler arasında yapılan Performans Derecelendirmesi’nde, en yüksek ikinci grup olan B grubunda yer alarak, Türkiye’nin İlkim Performans Liderleri Ödülü’nü almaya hak kazandı. 

Zorlu Enerji ise, Borsa İstanbul-100 (BIST 100)’e dahil olan ve raporlama yapan 4 enerji şirketinden en yüksek performans skorunu alan şirket oldu. Zorlu Enerji, 2011 yılında Türkiye’nin Karbon Saydamlık Lideri Ödülü’nü alan ilk enerji şirketi olmuştu.

Karbon Saydamlık Projesi (Carbon Disclosure Project - CDP), şirketlerin sera gazı salımları ve iklim değişikliğine yönelik stratejilerini uluslararası kurumsal yatırımcılarla paylaşmaları yönünde önemli bir adım niteliği taşıyor. Zorlu Enerji Grubu şirketlerinden Zorlu Enerji Elektrik Üretim A.Ş ise; CDP raporlaması yapan dört enerji şirketi arasından en yüksek skoru alan şirket oldu. Geçtiğimiz yıl Zorlu Doğal Elektrik, sergilediği karbon performansıyla Türkiye sıralamasında 6. olurken, Zorlu Enerji ise 4. sırada yer almıştı. 

“İklim koruma ve karbon yönetimi öncelikli konularımız arasında”

Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Rektör Yardımcısı Sondan Durukanoğlu Feyiz’in elinden Karbon Saydamlık Liderliği Ödülü’nü alan Zorlu Enerji Genel Müdürü Sinan Ak yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Özellikle son 20 yıldır, iklim değişikliği ve karbon krizi yalnızca doğal çevreye ve insan sağlığına etki etmekle kalmıyor, aynı zamanda sürdürülebilir kalkınmayı da tehdit ediyor. Zorlu Enerji Grubu olarak biz de iklim koruma ve karbon yönetimini öncelikli konularımız arasında görüyoruz. Küresel değişimler karşısında, özellikle iklim değişikliğine karşı kurumsal yapımızı güçlendiriyor ve risk yönetimi için çeşitli araçlar geliştiriyoruz. CDP, bu yönde strateji geliştirmemiz için bize ilham veren, aldığımız aksiyonları kamuoyuyla paylaşmamızı sağlayan çok önemli, global bir mekanizma. Raporlama ve şeffaflık taraflarımızı güçlendiren ve bu değerli ödülü bize sunan CDP Türkiye ekibine ve emeği geçenlere teşekkürlerimi sunuyorum.”

Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu tarafından, Akbank’ın ana sponsorluğu ve Ernst & Young (EY) Türkiye'nin rapor sponsorluğunda hazırlanan CDP Türkiye 2013 İlkim Değişikliği Raporu’nun sonuçları da ödül töreninden önce açıklandı. CDP, Borsa İstanbul-100 (BIST-100) şirketlerinden iklim değişikliğiyle ilgili bilgilerini talep etti ve ayrıca BIST-100 dışında kalan şirketler de CDP’ye yanıt vermeleri için teşvik edildi. Şirket yanıtları CDP’nin uluslararası derecelendirme metodolojisine göre EY Türkiye tarafından hem saydamlık hem de performans kategorisinde derecelendirildi. 

Türkiye’nin Saydamlık Liderleri, CDP’ye Türkiye'den yanıt veren şirketler arasında saydamlık derecelendirmesinde ilk yüzde 10'a giren şirketler olarak belirlendi. Rapor, Karbon Saydamlık Projesi’ne Türkiye’den dahil olan şirketlerin verdikleri yanıtların analizini ve Türkiye’de iklim değişikliği ile ilgili ana eğilimleri içeriyor.

Karbon Saydamlık Projesi Hakkında 

Karbon Saydamlık Projesi, 2000 yılında şirketlerin, yatırımcıların ve hükümetlerin iklim değişikliği tehdidine karşı önlem almalarını sağlayacak bilgileri toplamak ve paylaşmak amacıyla başlatıldı. Karbon Saydamlık Projesi, iklim değişikliğinden kaynaklanan risklerin şirketler tarafından yönetiliş biçimlerini küresel platformda raporlayan tek bağımsız uluslararası proje olma özelliğine sahip. Proje, halka açık şirketlerin sera gazı salım miktarlarını ve iklim değişikliğiyle ilgili risk yönetim politikalarını, kurumsal yatırımcıların, şirketlerin, kamu kuruluşlarının ve akademisyenlerin de dahil olduğu geniş bir kitleye duyuruyor. 

Karbon Saydamlık Projesi’nin amacı, düşük karbon ekonomisine geçiş sürecinde şirketlerin emisyon saydamlığını sağlamak ve uluslararası yatırımcılara, iklim değişikliğiyle mücadele konusunda çalışmalar yürüten şirketlerin çevre karnesini açıklamak. Karbon Saydamlık Projesi, iklim değişikliğini küresel iş sistemi ile bütünleştiren bir süreci yönetiyor ve dünyanın en büyük sera gazı salımı veri tabanını yatırımcılara açıyor. 

Bu haber 3588 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
“Doğalgaz Kesintisi Reel Sektörde Tüm Dengeleri Bozacak”... 20.01.2022
Günlük doğal gaz tüketiminde yeni rekor... 20.01.2022
İran gazı kesti, Botaş kısıtlamaya gitti... 20.01.2022
TotalEnergies Turkey Pazarlama, endüstriyel yağlar segmentinde Petrotech Mühendislik ile iş birliği yaptı... 20.01.2022
Yıldırım Turizm’in 13 adet Mercedes-Benz Sprinter Minibüs siparişi teslim edildi... 20.01.2022
Volkswagen Ticari Araç’ın California modeli Doğuş Otomotiv Plus’ta sergileniyor... 20.01.2022
Wilo Enerji Tasarruflu Ürünleriyle Dünya Kaynaklarını Koruyor... 20.01.2022
Adm Elektrik ve Gdz Elektrik, Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’nin Katılımcı Üyesi Oldu... 20.01.2022
Alişan Lojistik Voleybolda da Kadını Desteklemeye Devam Ediyor... 20.01.2022
Anadolu Isuzu’da Organizasyon Değişikliği... 20.01.2022
İzocam, sürdürülebilir bir dünya için yelken açıyor ... 20.01.2022
BİM 4.Güneş Enerji Sistemini Denizli’ye Kurdu... 20.01.2022
WoodMac araştırmasına göre enerji geçişi, 2050 yılına kadar küresel GSYİH'den %2'lik bir pay alabilir... 20.01.2022
AB'nin enerji dönüşümüne yıllık 360 milyar avro yatırım gerekiyor... 20.01.2022
İmsan Group 8 Adet Tırsan Çiçek Taşıyı Frigo Teslim Aldı... 20.01.2022

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.