Haber Ekonomi


Haberler > Akaryakıt Başlıkları

SOCAR’ın Rafineri Yatırımında Kullanılmak Üzere Azerbaycan’dan Türkiye’ye 475 Milyon Dolar Transfer Edildi

Güncelleme :28.11.2013

 SOCAR Türkiye Başkanı Kenan Yavuz: “STAR Rafinerisi için şimdiye kadar harcadığımız yaklaşık 350 milyon dolara ilave olarak, önümüzdeki aylarda gerçekleştireceğimiz harcamalar için gerekli 475 milyon doların transferini Azerbaycan’dan gerçekleştirdik.”

Türkiye’nin en büyük doğrudan yatırımcı şirketi SOCAR’ın, rafineri yatırımında kullanılmak üzere gerçekleştirilen 475 milyon dolarlık transfer, şimdiye kadar Türkiye’ye bir kerede gelen en büyük doğrudan yatırım harcaması oldu. 

SOCAR Türkiye Başkanı Kenan Yavuz, “Petkim Yarımadası’nda gerçekleştirmekte olduğumuz ve ‘Rafineri Petrokimya-Enerji-Lojistik Entegrasyonu’nu hedeflediğimiz 9 milyar dolar tutarındaki yatırımlarımızın en önemli ayağı olan rafineri yatırımımızda kullanılmak üzere transfer edilen 475 milyon dolar ile rafineri şirketimizin sermayesini 1,9 milyar dolara çıkartıyoruz” dedi. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Kenan Yavuz,  grup şirketlerinden STAR Rafineri A.Ş. tarafından Petkim Yarımadası’nda çalışmaları süren Star Rafinerisi Projesi kapsamında, bugüne kadar yaklaşık 350 milyon dolar harcama yaptıklarını, sermaye artırımı nedeniyle gerçekleşen bu transfer tutarı olan 475 milyon doların da proje kapsamında harcanacağını söyledi.  Rafineri projesinin toplam maliyetinin 5.5 milyar dolar olacağını ve bu rakamın 1,9 milyar dolarının öz kaynaklardan karşılanacağı bilgisini veren Yavuz, bu sermayenin fiilen harcanması sonrasında proje finansmanı olarak kredilendirilecek dış kaynağın kullanımına başlanmasının planlandığını kaydetti.

Entegrasyon hedefi kapsamında yapılacak 9 milyar dolarlık yatırım portföyünün en önemli halkasının STAR Rafinerisi olduğunu anımsatan Yavuz, şu değerlendirmeyi yaptı: “Bugüne kadar rafineri yatırımımız için 350 milyon dolar harcama yaptık ve bu tutarın tamamını öz kaynaklarımız ile karşıladık. Yatırımımızın toplam maliyeti yaklaşık 5,5 milyar dolar olacak ve bu rakamın yaklaşık 1,9 milyar doları öz kaynak olarak harcanacak. Kalan kısmı ise proje finansmanı olarak kredilendirilecek. Proje finansmanı için sürdürdüğümüz görüşmeler çerçevesinde sermayemizi 1,9 milyar dolar olarak belirledik ve bu kapsamda sermaye artırım işlemimizi bu transfer ile birlikte hayata geçiriyoruz. Ödenmiş sermayemizin yüzde 50’lik kısmının fiilen harcanmasını müteakip, dış kaynak kullanımına da başlayacağız. Bu kapsamda bugün itibarıyla harcanmış olan 350 milyon dolara ilave olarak harcanmak üzere 475 milyon dolar daha transfer gerçekleştirilmiştir. Bu transfer, ülkemizde şimdiye kadar doğrudan yatırım amacıyla bir kerede gelen en büyük hacimli para transferidir. SOCAR olarak ülkemizde söz verdiğimiz ve kamuoyunu bilgilendirdiğimiz tüm yatırımlarımızı gerçekleştirmenin gururu içindeyiz. ‘İki Devlet Bir Millet’ ülküsünü Türkiye ve Azerbaycan olarak hayata geçirmenin verdiği heyecanı kamuoyumuzla bir kez daha paylaşmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.”

Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) Projesi’nin de dahil olduğu toplam 18 milyar dolarlık yatırım portföyü ile SOCAR’ın, Türk ekonomi tarihinin en büyük doğrudan yatırımcısı olduğunun altını çizen Kenan Yavuz,  bu yatırımların hem büyüklük hem de Türk ekonomisine etkileri bakımından çok derin anlamlar ifade ettiğini vurguladı. Bu yatırım portföyünün tamamlanması ile Türk ekonomisinin yıllık cari açığını 5 milyar dolar aşağı çekeceklerini vurgulayan Yavuz, sözlerini şöyle sürdürdü: “SOCAR olarak, Sayın Azerbaycan Cumhurbaşkanımız İlham Aliyev ve Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın 25 Ekim 2011 tarihinde temelini attıkları STAR Rafinerimiz,  programlandığı gibi 2017 yılında üretime başlayacak. Bugün transfer edilen 475 milyon dolar ile birlikte rafinerimiz için harcayacağımız tutar 800 milyon doları aşacak. Diğer yandan Petkim Konteyner Limanı, TANAP, enerji ve petrokimya yatırımlarımızın tutarı, 2008 yılında Petkim’i satın almamız ile birlikte 5 milyar dolar seviyesine yaklaşmış bulunuyor. Türkiye ve Azerbaycan stratejik ortaklığı ve kardeşliğinin ekonomik ayağında gerçekleştirdiğimiz yatırımlarımızı kamuoyumuz ile paylaşmaktan büyük bir onur ve gurur duyuyoruz.”

 

Bu haber 2808 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
DFDS Akdeniz İş Birimi, Mersin-Trieste hattındaki 3. gemisini hizmete sunarken, lojistik sektörünün ve iş dünyasının liderleriyle buluştu ... 19.10.2021
Aydem Perakende ve Gediz Perakende Tasarruf Sağlayan Enerji İzleme Ürünlerini Tanıttı! ... 19.10.2021
Enerjisa Enerji, 800 milyon liralık tahvil ihracın Ak Yatırım aracılığıyla başarı ile gerçekleştirdi... 19.10.2021
Koç Topluluğu Geleneksel ‘Anadolu Buluşmaları’nın 29’uncusunu düzenledi... 18.10.2021
Turpak Seç Konusundaki Duyarlılığını 4 Ekim Vontier Emniyet Günüyle Bir Kez Daha Gösterdi... 18.10.2021
Otomotivde talep artışı çip sorununa takıldı... 18.10.2021
Çoruh EDAŞ uyarıyor: “Elektrik Hattına Müdahale Etmeyin”... 18.10.2021
Avrupa, enerji krizinden çıkışı "nükleer"de arıyor... 18.10.2021
Motorin fiyatı 23 kuruş arttı ... 18.10.2021
Gazprom, 1 Ocak-15 Ekim döneminde 152,2 milyar metreküp doğal gaz ihraç etti... 18.10.2021
Doğal gaz, enerji ve LPG sektörleri yeşil dönüşümü konuştu... 18.10.2021
TPAO 6 ayrı paftada petrol arama ruhsatı almak için başvuru yaptı... 18.10.2021
30.Ege Rallisi'ni Çukurova-Bostancı Ekibi Kazandı... 18.10.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.