Haber Ekonomi


Haberler > Doğalgaz Başlıkları

Bakan Yıldız: Gaz talebinde aşırı bir artış var, talebi tahmin etmek güçtü

Güncelleme :16.12.2013

 Yıldız, elektrik ve gaz kesintileri konusunda açıklama yaptı.

İki günlük fırtına yüzünden Marmara Ereğlisi ve İzmir Aliağa’ya tankerlerin yanaşamadığını ifade eden Yıldız, Erzincan Kompresör Merkezi’nde de benzeri durumların yaşandığını anlattı. Geçen senelerde, İran ve Azerbaycan’dan gelen doğal gaz boru hattında da patlamalar olduğunu anımsatan Yıldız, trafolarda patlamalar meydana gelebildiğini veya aşırı yüklenmeler olabildiğini kaydetti. Özellikle Dicle dağıtım bölgesinde aşırı yüklenmeden dolayı bazı trafoların zarar gördüğünü dile getiren Yıldız, 25 ile 45 dakikalık kesintilerle onarımları yapmaya gayret ettiklerini bildirdi.

Yıldız, “Tabi ki bu hafta olumsuz hava şartlarının 6 dereceye kadar, mevsim normallerinin daha altında seyrettiğini gördük. Yarın herhangi bir aksaklık beklemiyoruz. Bu manada vatandaşlarımızın da rahat olmasını söylemek isterim” diye konuştu. Kış koşulları nedeniyle karayollarında da zaman zaman kapanmalar olduğunu, hava yolları ve deniz seferlerinde aksamalar yaşandığını anlatan Bakan Yıldız, birçok sektörde yaşanan aksaklıkların enerji sektöründe de görülebildiğini ifade etti. Vatandaşların enerji sektöründeki aksaklıklardan daha fazla etkilendiğini belirten Yıldız, “Yani hak ettiğimiz refah seviyesinden ister 10 dakika olsun, ister yarım saat olsun herhangi bir kesinti tabi ki bizim hayat konforumuzu etkiliyor. Arkadaşlarımız, ekiplerimiz yoğun bir çaba içinde” diye konuştu.

Boru hatlarında sıkıntı olmazsa kışa yayılmaz

Yatağan’daki kömür santralinde de filitreyle alakalı rehabilitasyon çalışmalarının sürdüğünü vurgulayan Bakan Yıldız, “Orada 210 megavatlık bir ünitemiz devre dışı. Buna benzer aksaklıklarımız olabiliyor ama bunun uzun vadeli ve kalıcı olduğunu söylemek, bunun adını ‘kriz’ olarak koymaya şahsen katılamıyorum. 365 gün içinde 7 ila 10 günlük sürelerde kışın çok tavan yaptığı yerlerde bu tür aksaklıklar olabiliyor” ifadesini kullandı. Kesintilerin sistematik olarak tüm kışa yayılacağı yönünde bir öngörülerinin bulunmadığını vurgulayan Bakan Yıldız, Rusya, Azerbaycan ve İran’dan gelen boru hatlarında sıkıntı yaşanmadığı sürece doğal gaz arzında sıkıntı yaşanmayacağını bildirdi.

“Talebi tahmin etmek güçtü”

Türkiye’de günlük doğal gaz tüketiminin 197-200 milyon metreküpe kadar çıktığına dikkati çeken Yıldız, bunun aynı hızda tüketilmesi halinde 5 günde 1 milyar metreküplük doğal gaz anlamına geldiğini söyledi. Özellikle 6 Aralık’tan sonra İstanbul’un doğal gaz talebinde çok aşırı bir sıçrama olduğunu kaydeden Yıldız, “Bunu bu rakamlarda tahmin etmek güçtü, yüzde 40′lara varan artışlar oldu” dedi. Yıldız, doğal gaz talebinde yaz ve kış mevsimleri arasında ciddi farklılıklar olduğunu, örneğin Eskişehir’in yazın kullandığı doğal gaz ile kışın kullandığı arasında tam 22 kat fark olduğunu kaydetti.

Bu haber 3019 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Borusan EnBW Enerji’ye Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan 80 milyon ABD doları tutarında çevreci ve kapsayıcı kredi... 19.01.2022
TESK Başkanı Palandöken: Benzin ve motorin fiyatları düşene kadar ÖTV alınmamalı... 19.01.2022
TEMSA parlak günlerine geri döndü 2021’i %122 büyümeyle tamamladı... 19.01.2022
AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Ford Otosan’ın Gölcük Fabrikası’nı ziyaret etti ... 19.01.2022
Elektrikli Ve Hibrit Otomobillere İlgi Artıyor... 19.01.2022
Akaryakıt İstasyonlarında Bodrum Kat SEÇ Riskleri ve Önlemleri... 19.01.2022
IEA, küresel petrol talebindeki artış öngörüsünü yukarı yönlü revize etti... 19.01.2022
Türkiye'de ihraç edilen 100 otomobilden 41'i Bursa'da üretildi... 19.01.2022
Umman ve bp, yenilenebilir enerji ve hidrojen gelişimi için güçlerini birleştiriyor... 19.01.2022
BOTAŞ’ın Kerkük-Ceyhan boru hattında meydana gelen patlamadan sonra duran ham petrol akışı yeniden başladı... 19.01.2022
Çin petrol şirketi Sinopec, Hubey eyaletinde 105 milyar metreküp kaya gazı buldu... 19.01.2022
DKV CARD Rusya’daki otoyol ödemelerinde de kullanılıyor... 19.01.2022

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.