Haber Ekonomi
 Facebook  Twitter   06 Şubat 2012
Pazartesi
16:14:44

Haberler > Doğalgaz Başlıkları

Güney Akım, Türkiye’nin ekonomik bölgesindeki çevreyi etkilemeyecek

Güncelleme :24.12.2013

 South Stream Transport şirketi tarafından hazırlanan raporda “Deniz doğalgaz boru hattının tasarımı, inşaatı ve işletilmesinin, Türkiye’nin münhasır ekonomik bölgesindeki çevre üzerinde önemli bir etkisi olmayacak” denilmekte.

Rus doğalgazının Avrupa’ya ulaştırılmasından sorumlu uluslararası South Stream Transport şirketi, Güney Akım doğalgaz boru hattının Karadeniz’in Türkiye bölümündeki çevresine etkileriyle ilgili raporu Türkiye Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na teslim etti.

Raporda, “Deniz doğalgaz boru hattının tasarımı, inşaatı ve işletilmesinin, Türkiye’nin münhasır ekonomik bölgesindeki çevre üzerinde önemli bir etkisi olmayacak” ifadesi yer aldı.

Rapor, bağımsız Türk ve yabancı danışmanlar tarafından hazırlandı. Türkiye’de mevcut çevre koruma kuralları gereği rapor, projenin deniz jeolojisi, su kalitesi ve deniz ortamı dahil çevre üzerindeki potansiyel etkilerine ilişkin değerlendirmeyi içeriyor.

Rapor, projenin beklendiği gibi deniz canlıları, memeliler, deniz kuşları ve balıkların yaşam ortamına önemli etkisi olmayacağı sonucunu içeriyor.

Çevreciler ayrıca projenin deniz dibine potansiyel ektisini değerlendirdi ve örneğin batan gemilerin parçaları gibi kültürel ve tarihi mirasa hasar verilmesi olasılığını dışlamak amacıyla deniz derinliklerinde araştırmalar yaptı.

Bu haber 2019 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
TEMSA 5 yıldır kariyerde engelleri kaldırıyor ... 16.11.2019
Enerji Bakanı Dönmez TürkAkım Alım Terminalini ziyaret etti ... 16.11.2019
BP-Turpak /Üst Düzey SEÇ Denetlemeleri Devam Ediyor…... 16.11.2019
GÜYAD, `Yenilenebilir Enerji Finansmanı Zirvesi´nde sektörü bir araya getirdi... 16.11.2019
Küresel petrol arzı Ekim ayında arttı... 16.11.2019


Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.