Haber Ekonomi
 Facebook  Twitter   06 Şubat 2012
Pazartesi
16:14:44

Haberler > Doğalgaz Başlıkları

Rus doğalgazına gelen indirim tüketiciye yansımayacak

Güncelleme :31.12.2013

 Rusya’nın doğalgaz ihracat tekeli Gazprom’un Türkiye ve Avrupa ülkelerine sattığı doğalgazın ortalama fiyatı geçen yılki 400 dolar düzeyinden 380 dolara yakın bir tutara geriledi.

Rusya’nın Türkiye’ye sattığı doğalgazın fiyatı 400 dolardan 380 dolara geriledi. Sektör temsilcileri, indirimin Türkiye’de gaz fiyatlarına yansımayacağını belirtti.

Rusya’nın doğalgaz ihracat tekeli Gazprom’un Türkiye ve Avrupa ülkelerine sattığı doğalgazın ortalama fiyatı geçen yılki 400 dolar düzeyinden 380 dolara yakın bir tutara geriledi. Gazprom’un uzun vadeli sözleşmelerle Avrupa Birliği ve Türkiye’ye sattığı doğalgaza dair verilere göre, 1,000 metreküp doğalgazın ihracat fiyatı 380 doların biraz üzerinde gerçekleşti.

Gazprom’un söz konusu coğrafyaya ihracatı yüzde 16 artışla 161.5 milyar metreküpe yükseldi. Rus devletinin kontrolü altında bulunan Gazprom Avrupa’nın doğalgaz ihtiyacının dörtte birini karşılıyor. Avrupa’ya satılan doğalgaz şirketin gelirlerinin yüzde 50′den fazlasını oluşturuyor. Avrupa’dan sağlanan gelir geçen yıl yaklaşık 56 milyar dolar olmuştu.

Türkiye’de fiyatlara yansır mı?

Rusya’dan alınan doğalgazdaki indirimin Türkiye’de fiyatlara yansıyıp yansımayacağı konusunda sektör temsilcilerinden değerlendirme geldi. CNBCe.com’a konuşan Türkiye Doğalgaz Dağıtıcıları Birliği’nin (GAZBİR) Başkanı Yaşar Arslan, yapılan indirimin konutlarda kullanılan doğalgaz fiyatlarına yansımayacağını söyledi. Arslan, “Bu indirim muhtemelen kurdaki artıştan dolayı fiyatları dengelemek için yapılmıştır; bu yüzden konut fiyatlarına yansımayacağını düşünüyorum” dedi. Bir başka sektör temsilcisi Elektrik Üreticileri Derneği Müdürü Obahan Babaoğlu’da konutlar için bir beklentide olmamak gerektiğini söyledi. Babaoğlu “Biz elektrik için Botaş’tan doğalgaz alıyoruz. Aldığımız doğalgaz için bir zam için beklentimiz vardı; belki bu indirim yapılacak zamma etki eder ama konutlarda elektrik fiyatlarına bir yansıması olmaz” dedi.

Bu haber 1971 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
TEMSA 5 yıldır kariyerde engelleri kaldırıyor ... 16.11.2019
Enerji Bakanı Dönmez TürkAkım Alım Terminalini ziyaret etti ... 16.11.2019
BP-Turpak /Üst Düzey SEÇ Denetlemeleri Devam Ediyor…... 16.11.2019
GÜYAD, `Yenilenebilir Enerji Finansmanı Zirvesi´nde sektörü bir araya getirdi... 16.11.2019
Küresel petrol arzı Ekim ayında arttı... 16.11.2019


Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.