Haber Ekonomi

 Facebook  Twitter   06 Şubat 2012
Pazartesi
16:14:44


Haberler > Doğalgaz Başlıkları

Azeri doğalgazı Bulgaristan’a ulaşacak

Güncelleme :07.01.2014

 Azeri gazını Türkiye sınırından itibaren Avrupa’ya taşıyacak olan TAP projesi için 2014′te ihaleye çıkılması, 2015′te de inşaatın başlaması planlanıyor.

Trans-Adriyatik Boru Hattı AG (TAP) ve Yunanistan ile Bulgaristan’ı birbirine bağlaması planlanan boru hattından sorumlu olan Yunanistan-Bulgaristan Enterkonektörü (ICGB), işbirliği mutabakat zaptı imzalayarak iki projenin birbirine bağlanmasının ve böylece Azeri gazının, doğalgazda neredeyse yüzde 100 oranında Rusya’ya bağımlı olan Bulgaristan’a ulaşmasının önünü açtı.

TAP’dan yapılan yazılı açıklamaya göre taraflar, Gümülcine civarında bir bağlantı noktasını hayata geçirmek için birlikte çalışma kararı aldı. Bu sayede doğalgaz, Bulgaristan şebekesine de ve Güneydoğu Avrupa bölgesinin geri kalanına da iletilebilecek.

TAP Ticari Direktörü Lutz Landwehr, bu anlaşmayı memnuniyetle karşıladıklarını ve Hazar Denizi’nden Bulgaristan’a doğalgaz getirme fırsatı olarak gördüklerini, bu sayede ülke ve daha geniş anlamda Güney Doğu Avrupa bölgesinde tedarikçilerin çeşitlenerek enerji arzı güvenliğinin sağlamlaştırılacağını söyledi.

Mutabakat zaptının imzalanmasının ardından TAP ve ICGB, projenin teknik gereksinimlerini belirlemek için işbirliği yürütecek.

Azeri gazını Türkiye sınırından itibaren Avrupa’ya taşıyacak olan TAP projesi için 2014′te ihaleye çıkılması, 2015′te de inşaatın başlaması planlanıyor.

Bulgaristan Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nın aktardığına göre ICBG çerçevesinde 140km’si Bulgaristan, 28.5 km’si de Yunanistan’dan geçecek toplam 168.5km’lik bir çift yönlü doğalgaz boru hattı inşa edilecek. Hat, Gümülcine bölgesinde Yunanistan şebekesine, Eski Zağra bölgesinde ise Bulgaristan şebekesine bağlanacak. 700mm çapındaki boru hattının yılda 3 ile 5 milyar metreküp doğalgaz kapasitesine sahip olması bekleniyor.

2011′de ‘Bulgar Enerji Holdingi EAD ve IGI Poseidon (%50 EDISON ve %50 DEPA ortaklığında), ‘ICGB AD adında bir şirket kurmuştu. BEH EAD ve IGI Poseidon’un eşit miktarda hissesi bulunuyor. Ortaklık, altapıyı inşa edecek, işletecek ve IGB enterkonektörünün geliştirilmesi, dizaynı, finansmanı, inşası, kurulumu, operasyonu ve bakımından sorumlu olacak.

Bulgar basınında yer aldığına göre 160 milyon Euro’ya mal olması beklenen ICGB’nin finansmanının büyük ölçüde Avrupa Komisyonu ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan (EBRD) gelmesi bekleniyor. Boru hattı Yunanistan’dan itibaren, Bulgaristan’ın doğalgaz şebekesine bağlanacağı Eski Zağra’ya ulaşmadan önce Kırcaali, Hasköy ve Dimitrovgrad’dan geçecek

Bulgar yetkililerin belirttiğine göre ICBG’nin inşaatının bu yıl başlaması ve 2016′da tamamlanması bekleniyor.

Bulgaristan, Azeri gazını Türkiye’den itibaren Bulgar toprakları üzerinden kuzeye taşıyacak Nabucco projesinin seçilmesini umuyordu. TAP projesinin seçilmesi Sofya’da büyük hayal kırıklığı yarattı. Ancak TAP konsorsiyumu, projelerinin Bulgaristan’ın doğalgaz tedarikçilerinin çeşitlenmesine yardımcı olacağı teminatı vermişti.

Bu haber 2334 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Yenilenebilir enerjiye Nisan ayında 5 milyar liralık destek... 25.05.2020
Turpak & Mercedes-Benz İşbirliği... 25.05.2020
Elektrik santrali sahalarının belirlenmesinde 'yeni metodoloji' devreye girecek... 25.05.2020
Yatağan Girme Barajı ekonomiye yılda 32 milyon liralık katkı sağlayacak... 25.05.2020
MLB GRUP’tan Hırvatistan’a Büyük Sevkiyat !... 25.05.2020


Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.