Haber Ekonomi


Haberler > Akaryakıt Başlıkları

OPEC’in ürettiği petrolün fiyatı 2013′te geriledi

Güncelleme :17.01.2014

 OPEC yayınladığı aylık raporunda gösterge referans sepetinin (ORB) 2012 yılında görülen 109,45 rekor seviyesinden yüzde 3 gerilediği kaydedildi.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Teşkilatı (OPEC) üyesi ülkelerin ürettiği petrolün fiyatı geçen yıl ilk kez 2010 yılından bu yana geriledi.

Ortadoğu’nun ve Kuzey Afrika’nın bazı ülkelerinde petrol arzını tehdit eden siyasi karışıklıklara karşın ABD’de yaşanan kaya petrolü üretimi patlaması ve düşük global talep büyümesi geçen yıl petrol fiyatlarının düşüşünde önemli rol oynadı.

OPEC yayınladığı aylık raporunda gösterge referans sepetinin (ORB) 2012 yılında görülen 109,45 rekor seviyesinden yüzde 3 gerilediği kaydedildi. Bu düşüş ile son üç yıldır fiyatlarda yıllık olarak yaşanan artış serisi son buldu ancak piyasalardaki hareket ile uyumlu.

Talep büyümesinin zayıf kalmaya devam etmesi beklendiğinden ve diğer ülkelerden gelen arzın OPEC’in petrolüne ilgiyi zaten azaltıyor olmasından ötürü üyeleri büyük oranda petrol gelirlerine bağımlı olan kartel daha büyük fiyat baskısı ile karşı karşıya kalabilir.

Geçen yıl petrolüne olan talebin yarım milyon varil düşüşle 29,9 milyona düştüğünü belirten OPEC 2014′te de 400 bin varillik bir düşüş bekliyor.

Bu durum fiyatların sürdürülebilirliği için üretim artışına gidip gidilmemesi şeklindeki zor bir soruyu da OPEC içerisinde gündeme taşıdı. Arzda artışın da beklendiği dikkate alındığında bu soru yılın ilerleyen zamanlarında daha fazla gündemi meşgul edebilir.

Siyasi kargaşa nedeniyle Libya’nın petrol ihracatı geçen yılın sonunda azaldı ancak ülkede ihracat terminali Ocak ayında yeniden açıldı. Irak da 2014 yılında petrol ihracatını artırmayı umut ediyor. İran ile Batılı ülkeler arasında eriyen buzlar nedeniyle piyasalar İran petrolünün dönüşüne de yılın ikinci yarısında şahit olabilir.

Bank of America Merrill Lynch Çarşamba günü yayınladığı bir notta Libya ve İran’dan gelen arzın önceki normal seviyeye aynı zamanda çıkması durumunda fiyatlarda anlamlı bir düşüşün görülebileceğini kaydetti.

Hatta banka Suudi Arabistan’ın bu yıl aşamalı şekilde üretimini azaltsa da Libya ve İran’dan gelecek günlük ek 1,5 milyon varillik arzın fiyatları bu yıl varil başına 95 dolara kadar düşürebileceği uyarısında bulundu. Bankanın şu anki tahmini ise petrol fiyatlarının bu yıl için 105 dolar seviyesinde kalacağı yönünde.

Bu haber 2814 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Turpak ve Kıvanç Tekstil arasında güçlü işbirliği…... 20.10.2021
Castrol, Çin’den sonra en fazla büyümeyi Türkiye’de gerçekleştirdi... 20.10.2021
TIRTAŞ Uluslararası Nakliyat ASİS Teknolojileri İle Yollara Devam Ediyor... 20.10.2021
Petrol Ofisi ‘Yol Arkadaşım’ projesi ile Baykuş Ödülleri ‘Vizyoner Baykuş’ kategorisinde ödüle layık görüldü…... 20.10.2021
Kadoil 2021’i Tüm Bölge Ekibi ile Değerlendirdi ... 20.10.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.