Haber Ekonomi


Haberler > Akaryakıt Başlıkları

Güney Gaz Koridoru, Azeri gazını Avrupalı tüketiciye doğrudan ulaştıracak

Güncelleme :26.02.2014

 BP Azerbaycan-Gürcistan-Türkiye Başkanı Gordon Birrell: Yaklaşık 45 milyar ABD doları yatırım değerine sahip Güney Gaz Koridoru, 6 milyar metreküplük ilave doğal gaz tedariki ile Türkiye’nin enerji güvenliğine önemli katkı sağlayacak.

T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) ve BP Türkiye işbirliğinde “III. TEPAV – BP Enerji Forumu” 26 Şubat 2014, Çarşamba günü Ankara’da TEPAV binasında gerçekleşti. Küresel enerji konuları hakkında kamuoyunu bilgilendirmek ve bu alandaki bilimsel çalışmalara katkı sağlamak amacıyla düzenlenen konferansın üçüncüsüne enerji alanında faaliyet gösteren şirketlerin yetkilileri, akademisyenler, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile Türkiye’deki yerleşik diplomatik misyonlar ve ilgili kamu kurumlarından temsilciler katıldı.

T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve İngiltere Avrupa Birliği Bakanı David Lidington, konferans kapsamında “Güney Gaz Koridoru” hakkındaki değerlendirmelerini katılımcılarla paylaşırken, BP Azerbaycan-Gürcistan-Türkiye Başkanı Gordon Birrell ve TEPAV Ticaret Çalışmaları Merkezi Direktörü Bozkurt Aran birer konuşma yaptılar.

 BP Azerbaycan-Gürcistan-Türkiye Başkanı Gordon Birrell yaptığı konuşmada, 17 Aralık 2013 tarihinde Türkiye’nin de içinde bulunduğu Şah Deniz Konsorsiyumu tarafından Azerbaycan karasularında yeralan Hazar Denizi’ndeki Şah Deniz doğal gaz sahasının ikinci safhasının geliştirilmesine ilişkin nihai yatırım kararının alındığını hatırlattı. Birrell, “Şah Deniz doğal gaz sahasının geliştirilmesi, Azerbaycan ve Gürcistan’dan geçen Güney Kafkasya Boru Hattı’nın genişletilmesi, Trans Anadolu Boru Hattı’nın (TANAP) ve Yunanistan, Arnavutluk üzerinden İtalya’ya ulaşacak olan Trans Adriyatik Boru Hattı’nın (TAP) inşası, yeni Güney Gaz Koridoru’nu oluşturmaktadır. Şah Deniz ikinci safhasında üretilecek 16 milyar metreküplük doğal gazın 3500 km uzunluğunda bir boru hattı ile Gürcistan, Türkiye, Yunanistan, Bulgaristan ve İtalya’ya ulaştırılması öngörülmektedir. İlk doğal gazın Türkiye ve Gürcistan’a 2018 yılında, Avrupa’ya ise 2019 yılında iletilmesi planlanmaktadır” dedi.

Birrell, yaklaşık 45 milyar ABD doları ölçeğinde bir yatırımı temsil eden Güney Gaz Koridoru Boru Hattı ile ilgili sözlerine şöyle devam etti: “Bu hat, yalnızca enerji haritasını değiştirmekle kalmayıp ilk defa Azerbaycan doğal gazının doğrudan Avrupalı tüketicilere ulaşmasını sağlayacaktır. Ayrıca, Türkiye’nin enerji terminali olma yönündeki kilometre taşlarından birisini teşkil eden Güney Gaz Koridoru, 6 milyar metreküplük ilave doğal gaz tedariki ile Türkiye’nin enerji güvenliğine önemli katkı sağlayacaktır”

Bu haber 3007 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Danimarkalı rüzgar enerjisi şirketi, Türkiye'de büyümeye olumlu bakıyor... 22.10.2021
KKTC Benzinciler Birliği: K-PET ve AL-PET akaryakıt satışını durdurdu... 22.10.2021
Türkiye Petrolleri ve Koalay.com İş Birliği ile Artık Sigorta İşlemleri TP Mobil Üzerinden Yapılabiliyor... 22.10.2021
Zorlu Enerji, Karadağ’da Elektirikli Araç Şarj İstasyonu Ağı Kuruyor ... 22.10.2021
IVECO’dan Ankara’da Daily kamyonet ve kamyon teslimatı... 21.10.2021
Pegasus, 2050'ye kadar sıfır karbon emisyonu taahhüdünde bulundu... 21.10.2021
Dinçer Lojistik, Startup’ları Demo Day’de yarışmaya çağırıyor... 21.10.2021
Türkiye ve Nijerya enerji, hidrokarbon ve madencilik alanlarında 3 mutabakat imzaladı... 21.10.2021
Avrupa'nın gaz depolama seviyeleri Ocak-Eylül döneminde %20'nin üzerinde düşüyor... 21.10.2021
Wallbox Şarj Çözümleri Türk Otomotiv Sektörüyle Buluşmaya Devam Ediyor! ... 21.10.2021
PÜİS’te Yeni Görev Bölümü Yapıldı... 21.10.2021
Elektrikli araçların küresel pazar payının 2025 yılına kadar %29'a ulaşması bekleniyor... 21.10.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.