Haber Ekonomi


Haberler > Doğalgaz Başlıkları

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız: AB’nin Güney Akıma engeli Türkiye’yi etkilemez

Güncelleme :12.03.2014

Türkiye’nin arz güvenliği ile alakalı herhangi bir konu söz konusu değildir diyen Yıldız, Avrupa Birliği ile Rusya’nın bunu kendi aralarında çözmesi gerekir dedi. 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Nijer Madenler ve Sınai Kalkınma Bakanı Omar Hamidou ile Enerji ve Petrol Bakanı Foumakoye Gado ile Bakanlıktaki görüşmesinin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bir basın mensubunun “Avrupa Birliğinin Kırım’da yaşanan gerilimin ardından Güney Akım Projesi kapsamında siyasi müzakerelerin durdurulduğunu açıkladı. Rusya’nın karşılığı 2009′daki 2 haftalık gaz kesintisini hatırlatarak oldu. Bu durum Türkiye’yi nasıl etkiler, yeni bir gaz kesintisinin sinyalleri mi var?” şeklindeki sorusu üzerine Yıldız, şunları kaydetti:

“İşin başında söylediğimiz bir konu vardı. Bu tür büyük projelerin riskleri, tehditleri, fırsatları sürekli oluşur. Enerji noktasına kadar sirayet edecek bir siyasi sıkıntının zaman zaman baş gösterdiğini görüyoruz. Avrupa Birliği ile Rusya arasındaki bir problemdir şu anda konuştuğumuz. Türkiye, Avrupa’nın doğal gaz ihtiyacını karşılamak için Güney Akım gibi bir projede iznini vermiştir Rusya’ya. Bunun gerçekleşmesini isteriz ama buna karar verecekler satıcı ve alıcılardır. Münhasır ekonomik sahamızdan geçecek ve denizden gidecek bu projede Türkiye’nin arz güvenliği ile alakalı herhangi bir konu söz konusu değildir. Temennimiz Avrupa Birliği ile Rusya’nın bunu kendi aralarında çözmeleri gerektiğidir.”

“Ukrayna 114 nükleer santral inşa etti”

 Bakan Yıldız, “Nijer ile özellikle nükleer santral kurduğumuz bir süreçte ilgimiz devam ediyor. Belki üçüncü ülkelerle bunun proses edilmesi söz konusu olacaktır. Bununla alakalı görüşmelerimiz devam ediyor” dedi.

Japonya’daki Fukuşima kazasının yıl dönümü olduğunun hatırlatılarak değerlendirmesinin sorulması üzerine Yıldız, “Normalde biz bunu güvenlik sistemlerinin artırılması için önemli bir gerekçe olarak görüyoruz” dedi. 1986 yılındaki nükleer kazadan bugüne kadar Ukrayna’da 144 nükleer santral inşa edildiğini ifade eden Yıldız, her tür enerji kaynağına karşı gösterileri kalkınmaya karşı olarak değerlendirdiğini belirtti. Yıldız, nükleer enerjiye ilişkin “Şu ana kadar kararlılığımızı, duruşumuzu etkileyen, değiştiren herhangi bir şey olmamıştır” ifadelerini kullandı.

Yıldız, İran’ın doğal gazına yönelik başka bir soruya karşılık “Yalnızca İran’a has bir davranışta bulunduğumuzu söyleyenler, bizim Rusya ile yaptığımız projeleri o zaman açıklayamazlar, TANAP’ı açıklayamazlar, Kuzey Irak ile geliştireceğimiz projeleri açıklayamazlar” diye konuştu.

Bu haber 2874 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Borusan EnBW Enerji’ye Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan 80 milyon ABD doları tutarında çevreci ve kapsayıcı kredi... 19.01.2022
TESK Başkanı Palandöken: Benzin ve motorin fiyatları düşene kadar ÖTV alınmamalı... 19.01.2022
TEMSA parlak günlerine geri döndü 2021’i %122 büyümeyle tamamladı... 19.01.2022
AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Ford Otosan’ın Gölcük Fabrikası’nı ziyaret etti ... 19.01.2022
Elektrikli Ve Hibrit Otomobillere İlgi Artıyor... 19.01.2022
Akaryakıt İstasyonlarında Bodrum Kat SEÇ Riskleri ve Önlemleri... 19.01.2022
IEA, küresel petrol talebindeki artış öngörüsünü yukarı yönlü revize etti... 19.01.2022
Türkiye'de ihraç edilen 100 otomobilden 41'i Bursa'da üretildi... 19.01.2022
Umman ve bp, yenilenebilir enerji ve hidrojen gelişimi için güçlerini birleştiriyor... 19.01.2022
BOTAŞ’ın Kerkük-Ceyhan boru hattında meydana gelen patlamadan sonra duran ham petrol akışı yeniden başladı... 19.01.2022
Çin petrol şirketi Sinopec, Hubey eyaletinde 105 milyar metreküp kaya gazı buldu... 19.01.2022
DKV CARD Rusya’daki otoyol ödemelerinde de kullanılıyor... 19.01.2022

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.