Haber Ekonomi
 Facebook  Twitter   06 Şubat 2012
Pazartesi
16:14:44

Haberler > Doğalgaz Başlıkları

Ukrayna’dan doğalgaz temini için ön ödeme talep etmeye başlayabiliriz

Güncelleme :14.03.2014

 Bu durum sonsuza kadar devam etmez diyen Gazprom Başkanı Aleksey Miller, Ukrayna doğalgaz borcunu ödemeli dedi.

Kiev’in Gazproma’a 1 milyar 800 milyon doların üzerinde doğalgaz borcu var. Bu durumda Gazprom’un ön ödeme talep etmeye hakkı var ancak Ukrayna’yı ekonomik çıkmaza sokmamak için bunu yapmıyor.

Gazprom Başkanı Aleksey Miller, “Bugün itibariyle Ukrayna’nın doğalgaz borcu 1 miyar 800 milyon doların üzerinde. Bunun yanında, borç ayın başından beri büyümeye devam ediyor. Evet, Ukrayna’da derin bir siyasi kriz yaşanıyor ancak doğalgazın da bir bedeli var, ödenmeli. Ukrayna konusunda yaklaşımımızın ne kadar doğru olduğunu bugün bir daha farkına varıyoruz. Aramızdaki anlaşmaya göre, Ukrayna’dan doğalgaz temini için ön ödeme talep etmeye başlayabiliriz. Buna hakkımız var. Ancak Ukrayna’nın ekonomik çıkmaza sürüklenmemesi ve Rus gazının Avrupa’ya ulaştırılmasında sorun yaşanmaması için ön ödeme talebinde bulunmuyoruz.” dedi.

Ancak konuşmasında, “durumun sonsuza kadar böyle devam etmeyeceğini” de ifade eden Rusya’nın doğalgaz devi Gazprom’un Başkanı Miller, Rusya’nın şimdiye kadar Ukrayna’ya yaptığı mali yardımların, üç milyarı Rusya Federasyonu hükümeti tarafından verilen kredi ve Gazprom’un alamadığı yaklaşık iki milyar dolar borcu olmak üzere beş milyar dolar olduğunu belirtti.

Miller, “Tabii ki Ukraynalı ortaklarımızın ödeme kabiliyetine sahip olmalarını istiyoruz. Gaz krizi istemiyoruz” dedi.

Gazprom Başkanı ayrıca, “Güney Akım üzerinden Avrupa’ya doğal gaz naklinin önümüzdeki yılın aralık ayında başlanacağından hiç kuşku duymadığını ifade etti.

Bu haber 1837 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Tırsan’dan Toksuzlar Transport’a 30 Adetlik Multi Ride Teslimatı... 13.11.2019
Ahmet Mert YILMAZ Tüyap Kitap Fuarı’nda ‘’Rafine Yıllar’’ kitabını imzaladı... 13.11.2019
Ücretsiz Lastik Depolama Hizmeti Fırsatı BemCar'da! ... 13.11.2019
Yenilenen DAF Müzesi, Professor Mr. Pieter van Vollenhoven’ın katılımıyla resmen açıldı ... 13.11.2019
‘Logitrans Transport Lojistik Fuarı’ dünyanın önde gelen lojistik firmalarını 13’üncü kez İstanbul’da ağırlıyor... 13.11.2019


Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.