Haber Ekonomi


Haberler > Doğalgaz Başlıkları

Dogalgazda maliyetler artmasına rağmen mevcut fiyat politikamızı devam ettiriyoruz

Güncelleme :11.04.2014

Enerji Bakanı Yıldız, "30 Marttan sonra medyana gelen siyasi istikrar ile dövizde yaşanan gerileme maliyetlere olumlu yansıyor. Petrolde de bir miktar gerileme var. Ancak doğalgazda maliyetlerimiz artıyor. Buna rağmen  şu anki fiyat politikasına devam ediyoruz" dedi.

 Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Moody's'in Türkiye'nin not görünümünü negatife çevirmesine ilişkin, "Biz bu karara katılmıyoruz. Biz yatırımlarımıza devam edeceğiz. Piyasanın özelleşmesi, serbestleşmesi ve özel sektör eliyle büyümesi konusundaki kararlılığımıza devam edeceğiz" dedi.

Yıldız, Stratejik Teknik Ekonomik Araştırmalar Merkezi (STEAM) tarafından düzenlenen "15. Uluslararası Enerji Arenası" programının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Yıldız, Moody's'in Türkiye'nin not görünümünü negatife çevirmesi ile ilgili bir soru üzerine, 17 Aralık'tan sonra Türkiye'nin siyasi istikrarını tehdit eden bir takım unsurların ortaya çıktığını belirterek, 30 Mart seçimlerinde Türk halkının tercihini ortaya koyduğunu ve Türkiye'nin siyasi istikrarının sürmesi yönünde karar verdiğini söyledi. 17 Aralık sürecinden sonra sevinenlerin olduğunu ifade eden Yıldız, şunları kaydetti:

"Şu an Moody's 120 milyar dolarlık hasarın not görünümünü yapıyor. Biz buna katılmıyoruz. Türkiye 30 Mart seçimlerinden sonra bütün ekonomik göstergeleri doğru yönde satın almıştır. Biz yatırımlarımıza devam edeceğiz. Piyasanın özelleşmesi ve serbestleşmesi ve özel sektör eliyle alakalı büyümesi konusundaki kararlılığımıza devam edeceğiz. Türkiye'nin oluşturulmaya çalışılan istikrarsızlık dönemini geride bıraktığına inanıyorum. 30 Mart seçimlerinden sonra Türkiye büyüme ve gelişmesine devam edecek bu manda her hangi bir sıkıntı yok. Türkiye'nin siyasi istikrarını bozmak isteyen hangi etmen olursa olsun buna müsaade etmeyiz."

"Ukrayna'ya yapılan kesinti Ukrayna'yı kapsayacak"

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Ukrayna ile ilgili olarak gönderdiği mektuba değinen Yıldız, konuya ilişkin şunları söyledi: "Sayın Putin bu mektupla Ukrayna'da son dönemde yaşanan olaylarla ilgili doğal gaz konusunda bir takım sorunlar olacağına dair bir mesaj veriyor. Türkiye ile Rusya'nın ilişkileri son derece sağlam. Stratejik bir iş birliğine dayanıyor. Putin, önümüzdeki süreçte Ukrayna'ya yapılan kesintinin yalnızca Ukrayna'yı kapsamayacağını mektupta belirtiyor. Böyle bir riski öngörmüyoruz. Çünkü Rusya ile olan ilişkilerimiz bunu söylüyor. Önümüzdeki dönemde bunun ilgili toplantılar yapacağız."

"Kuzey Irak'ta top Bağdat ve Erbil'de"

Taner Yıldız, Kuzey Irak petrolü ile ilgili bir soruya da şöyle cevap verdi: "Şu an yönetilmesi gereken konu Bağdat ile Erbil arasındaki ilişkidir. Ankara ile herhangi bir problem söz konusu değil. Irak'ın üreteceği kadar Türkiye'nin ileteceğini duyurduk. Önümüzdeki süreçte Bağdat ile Erbil'in bir varlık noktasında buluşacaklarına inanıyorum. Türkiye'den kaynaklanmayan nedenlerden dolayı Irak petrollerinde bir kesinti olmuştu. Irak'ın kendi sınırları içinde petrol boru hattına yapılan terör eylemleri nedeniyle Irak'lı kardeşlerimiz petrolü sevk edemiyor. O yüzden her zaman söylüyorum, Türkiye'den kaynaklanmayan bir problemin çözümünü Iraklılar bulmak durumunda. Top şu an Bağdat ve Erbil'de. 30 Nisan'da Irak seçime gidecek. Irak'ın gelişmesi  petrol ve doğal gaz gelirlerini artırmasından geçiyor. Türkiye, Irak'ın ürettiklerini iletmek için önemli bir güzergahta bulunuyor."

Yıldız, Türkiye'de oluşturulmaya çalışılan siyasi istikrarsızlıktan yabancı yatırımcıların olumsuz etkilendiğine dikkati çekerek, "Özelleştirme konusunda 6 firmanın verdiği teklif değerlendiriliyor. Makul teklifler gelmesi halinde mutlaka değerlendirilmesi gerektiğine inanıyorum. Kamuyu tatmin edici bir teklif gelmezse biz yolumuza devam ederiz" dedi.

Doğalgaz fiyatlarına da değinen Yıldız, "30 Marttan sonra medyana gelen siyasi istikrar ile dövizde yaşanan gerileme maliyetlere olumlu yansıyor. Petrolde de bir miktar gerileme var. Ancak doğalgazda maliyetlerimiz artıyor. Buna rağmen  şu anki fiyat politikasına devam ediyoruz" ifadesini kullandı.

Yıldız, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yapılan saldırıya ilişkin olarak, saldırıyı kınadıklarını belirterek, saldırganın serbest bırakılmasını doğru bulmadığını ve bu kararın özendiricilik yarattığını söyledi.

Bu haber 2856 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
“Doğalgaz Kesintisi Reel Sektörde Tüm Dengeleri Bozacak”... 20.01.2022
Günlük doğal gaz tüketiminde yeni rekor... 20.01.2022
İran gazı kesti, Botaş kısıtlamaya gitti... 20.01.2022
TotalEnergies Turkey Pazarlama, endüstriyel yağlar segmentinde Petrotech Mühendislik ile iş birliği yaptı... 20.01.2022
Yıldırım Turizm’in 13 adet Mercedes-Benz Sprinter Minibüs siparişi teslim edildi... 20.01.2022
Volkswagen Ticari Araç’ın California modeli Doğuş Otomotiv Plus’ta sergileniyor... 20.01.2022
Wilo Enerji Tasarruflu Ürünleriyle Dünya Kaynaklarını Koruyor... 20.01.2022
Adm Elektrik ve Gdz Elektrik, Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’nin Katılımcı Üyesi Oldu... 20.01.2022
Alişan Lojistik Voleybolda da Kadını Desteklemeye Devam Ediyor... 20.01.2022
Anadolu Isuzu’da Organizasyon Değişikliği... 20.01.2022
İzocam, sürdürülebilir bir dünya için yelken açıyor ... 20.01.2022
BİM 4.Güneş Enerji Sistemini Denizli’ye Kurdu... 20.01.2022
WoodMac araştırmasına göre enerji geçişi, 2050 yılına kadar küresel GSYİH'den %2'lik bir pay alabilir... 20.01.2022
AB'nin enerji dönüşümüne yıllık 360 milyar avro yatırım gerekiyor... 20.01.2022
İmsan Group 8 Adet Tırsan Çiçek Taşıyı Frigo Teslim Aldı... 20.01.2022

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.