Haber Ekonomi
 Facebook  Twitter   06 Şubat 2012
Pazartesi
16:14:44

Haberler > Doğalgaz Başlıkları

Dogalgazda maliyetler artmasına rağmen mevcut fiyat politikamızı devam ettiriyoruz

Güncelleme :11.04.2014

Enerji Bakanı Yıldız, "30 Marttan sonra medyana gelen siyasi istikrar ile dövizde yaşanan gerileme maliyetlere olumlu yansıyor. Petrolde de bir miktar gerileme var. Ancak doğalgazda maliyetlerimiz artıyor. Buna rağmen  şu anki fiyat politikasına devam ediyoruz" dedi.

 Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Moody's'in Türkiye'nin not görünümünü negatife çevirmesine ilişkin, "Biz bu karara katılmıyoruz. Biz yatırımlarımıza devam edeceğiz. Piyasanın özelleşmesi, serbestleşmesi ve özel sektör eliyle büyümesi konusundaki kararlılığımıza devam edeceğiz" dedi.

Yıldız, Stratejik Teknik Ekonomik Araştırmalar Merkezi (STEAM) tarafından düzenlenen "15. Uluslararası Enerji Arenası" programının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Yıldız, Moody's'in Türkiye'nin not görünümünü negatife çevirmesi ile ilgili bir soru üzerine, 17 Aralık'tan sonra Türkiye'nin siyasi istikrarını tehdit eden bir takım unsurların ortaya çıktığını belirterek, 30 Mart seçimlerinde Türk halkının tercihini ortaya koyduğunu ve Türkiye'nin siyasi istikrarının sürmesi yönünde karar verdiğini söyledi. 17 Aralık sürecinden sonra sevinenlerin olduğunu ifade eden Yıldız, şunları kaydetti:

"Şu an Moody's 120 milyar dolarlık hasarın not görünümünü yapıyor. Biz buna katılmıyoruz. Türkiye 30 Mart seçimlerinden sonra bütün ekonomik göstergeleri doğru yönde satın almıştır. Biz yatırımlarımıza devam edeceğiz. Piyasanın özelleşmesi ve serbestleşmesi ve özel sektör eliyle alakalı büyümesi konusundaki kararlılığımıza devam edeceğiz. Türkiye'nin oluşturulmaya çalışılan istikrarsızlık dönemini geride bıraktığına inanıyorum. 30 Mart seçimlerinden sonra Türkiye büyüme ve gelişmesine devam edecek bu manda her hangi bir sıkıntı yok. Türkiye'nin siyasi istikrarını bozmak isteyen hangi etmen olursa olsun buna müsaade etmeyiz."

"Ukrayna'ya yapılan kesinti Ukrayna'yı kapsayacak"

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Ukrayna ile ilgili olarak gönderdiği mektuba değinen Yıldız, konuya ilişkin şunları söyledi: "Sayın Putin bu mektupla Ukrayna'da son dönemde yaşanan olaylarla ilgili doğal gaz konusunda bir takım sorunlar olacağına dair bir mesaj veriyor. Türkiye ile Rusya'nın ilişkileri son derece sağlam. Stratejik bir iş birliğine dayanıyor. Putin, önümüzdeki süreçte Ukrayna'ya yapılan kesintinin yalnızca Ukrayna'yı kapsamayacağını mektupta belirtiyor. Böyle bir riski öngörmüyoruz. Çünkü Rusya ile olan ilişkilerimiz bunu söylüyor. Önümüzdeki dönemde bunun ilgili toplantılar yapacağız."

"Kuzey Irak'ta top Bağdat ve Erbil'de"

Taner Yıldız, Kuzey Irak petrolü ile ilgili bir soruya da şöyle cevap verdi: "Şu an yönetilmesi gereken konu Bağdat ile Erbil arasındaki ilişkidir. Ankara ile herhangi bir problem söz konusu değil. Irak'ın üreteceği kadar Türkiye'nin ileteceğini duyurduk. Önümüzdeki süreçte Bağdat ile Erbil'in bir varlık noktasında buluşacaklarına inanıyorum. Türkiye'den kaynaklanmayan nedenlerden dolayı Irak petrollerinde bir kesinti olmuştu. Irak'ın kendi sınırları içinde petrol boru hattına yapılan terör eylemleri nedeniyle Irak'lı kardeşlerimiz petrolü sevk edemiyor. O yüzden her zaman söylüyorum, Türkiye'den kaynaklanmayan bir problemin çözümünü Iraklılar bulmak durumunda. Top şu an Bağdat ve Erbil'de. 30 Nisan'da Irak seçime gidecek. Irak'ın gelişmesi  petrol ve doğal gaz gelirlerini artırmasından geçiyor. Türkiye, Irak'ın ürettiklerini iletmek için önemli bir güzergahta bulunuyor."

Yıldız, Türkiye'de oluşturulmaya çalışılan siyasi istikrarsızlıktan yabancı yatırımcıların olumsuz etkilendiğine dikkati çekerek, "Özelleştirme konusunda 6 firmanın verdiği teklif değerlendiriliyor. Makul teklifler gelmesi halinde mutlaka değerlendirilmesi gerektiğine inanıyorum. Kamuyu tatmin edici bir teklif gelmezse biz yolumuza devam ederiz" dedi.

Doğalgaz fiyatlarına da değinen Yıldız, "30 Marttan sonra medyana gelen siyasi istikrar ile dövizde yaşanan gerileme maliyetlere olumlu yansıyor. Petrolde de bir miktar gerileme var. Ancak doğalgazda maliyetlerimiz artıyor. Buna rağmen  şu anki fiyat politikasına devam ediyoruz" ifadesini kullandı.

Yıldız, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yapılan saldırıya ilişkin olarak, saldırıyı kınadıklarını belirterek, saldırganın serbest bırakılmasını doğru bulmadığını ve bu kararın özendiricilik yarattığını söyledi.

Bu haber 1913 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
TOTAL istasyonlarında 40TL’ye varan MaxiPuan kazanma şansı! ... 22.11.2019
A-TECH’te AKSA rüzgarı... 22.11.2019
Depolardaki akaryakıtın kalitesi takip edilecek... 22.11.2019
Cosa, Türkiye’de hanelerin doğal gaz faturasında yıllık 5,7 milyar TL tasarruf vadediyor... 21.11.2019
Schaeffler eğitimleri hız kesmeden devam ediyor... 21.11.2019
Continental’den Maximum Kart ile Peşin Fiyatına 8 Taksit Fırsatı ... 21.11.2019
Aftermarketi gelecekte neler bekliyor – elektrikli motor bağımsız servisler için ne anlam ifade ediyor?... 21.11.2019
Mercedes-Benz Türk'ün Aksaray Kamyon Fabrikası’ndaki 275.000’inci kamyonu banttan indi... 21.11.2019
Asis, Autocomplex 2019 Fuarı'nda Yeni Teknolojilerini Tanıttı... 21.11.2019
Ford, uluslararası 2 prestijli ödülü aynı anda kazandı…... 21.11.2019
En Temiz Araçlar Washtec Olan İstasyonlarda ... 21.11.2019
Hollandalı Taşımacılık Devi Jan De Rıjk’in Filo Yatırımında Tercihi Yine Tırsan... 21.11.2019
Akfen Holding yatırımcının yoğun ilgisiyle 200 milyon TL’lik tahvil ihracı gerçekleştirdi... 21.11.2019


Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.