Haber Ekonomi


Haberler > Doğalgaz Başlıkları

Doğalgaz arayışında yeni ülke Norveç

Güncelleme :30.04.2014

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, "Türkiye'nin doğalgazla ilgili talebinin, doğalgaz kaynak ülke arayışının bir noktası Norveç'tir" dedi.

 Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'nin doğalgazla ilgili talebinin, doğalgaz kaynak ülke arayışının bir noktasının Norveç olduğunu belirterek, "Biz firmaya LNG ile ilgili taleplerimizi, 6 milyar metreküpe kadar LNG'yi alabileceğimizi ilettik" dedi.

Yıldız, Norveç'teki resmi temasları kapsamında görüştüğü Norveç Petrol ve Enerji Bakanı Tord Lien ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Lien, burada yaptığı konuşmada, güzel toplantılar yaptıklarına inandıklarını ifade ederek, Bakan Yıldız'ın, toplantılar sonucunda iyi şirketlerle tanıştığını umduğunu söyledi. Lien, "Sayın Bakan, işbirliği yapabileceği fırsatlarla dönecek diye umuyorum" şeklinde konuştu.

İki ülke arasındaki ilişkilerin, özellikle enerji alanındakilerin 10 yıllardır devam ettiğine değinen Lien, Türkiye ve Norveç'in benzerlikleri ve ortak zorlukları bulunduğunu dile getirdi. Lien, iki ülkenin ekonomisinin de geliştiğini, enerji tüketimi, talebinin arttığını vurgulayarak, kabinelerin de bunlara karşı çözümler ürettiğini kaydetti.

Bakan Yıldız da olumlu görüşmeler yaptıklarını, umduğunun üzerinde verimle toplantıları tamamladıklarını söyledi.

Norveç heyetini Türkiye'ye davet ettiklerini ve bir program yapacaklarını belirten Yıldız, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ar-Ge merkezlerinde, üniversitelerden teknoloji transferinde, özellikle yenilenebilir enerji kaynaklarında, Norveç'in en önemli kaynaklarından olan sularda, yani HES'ler yapmayla alakalı konuda dünya devleri 2 firmayla işbirliği yapma kararı almış bulunuyoruz. Tabii petrol ve doğalgaz aramacılığında Norveç'in son derece sabırlı ve uzun vadeli stratejik işbirliklerini biliyoruz. Kendilerini bu manada davet ettik. Doğu ve Güneydoğu bölgelerimizin çözüm süreciyle beraber bir kısım firmalara daha fazla bir alan açılabileceğini kendileri de görmüş durumda. Bunu değerlendireceğiz. Toplantıda Norveçli firmalar, özellikler HES'lerin rehabilitasyonuyla ilgili bütün birikimlerini buraya aktarabileceklerini söylediler. Bu da bizim acımızdan son derece sevindirici. Çünkü hedeflerimizin arasında enerji politika ve stratejilerimiz bulunuyor. Türkiye'nin büyümesine olan katkıyı firmalarıyla gösterebileceklerini söylediler."

LNG talebi

Norveç'te Statoil gibi dünya devi firmalar bulunduğuna ve derin deniz aramacılığında tecrübeli olduklarına işaret eden Yıldız, şunları kaydetti:

"Kendilerine tekliflerimizi götürdük. Karadeniz ve Akdeniz'de sahaların açık olduğunu, aynı zamanda üçüncü ülkelerde de bu çalışmaları yapabileceğimizi söyledik. Türkiye'nin doğalgazla ilgili talebinin, doğalgaz kaynak ülke arayışının bir noktası Norveç'tir. Biz firmaya LNG ile ilgili taleplerimizi, 6 milyar metreküpe kadar LNG'yi alabileceğimizi ilettik. Kendileri bu konuda spot değil de uzun vadeli kontratlarla bu işi yapıp yapamayacaklarını araştıracaklar, bize dönecekler. Norveç'le uzun vadeli çalışmak istiyoruz. Buradaki bilgi ve birikimi Türkiye'ye aktarmak istiyoruz."

"Türkiye'de fırsatlar var"

Tord Lien, basın mensuplarının soruları üzerine, Norveçli şirketlerin Türkiye'de enerjinin tüm alanlarında fırsatları olduğunu söyledi.

Şu anda Türkiye'de çalışan şirketleri bulunduğuna dikkati çeken Lien, özellikle HES alanında altyapıdan iletime, şebekelerin kontrolünden teknolojinin tedarikine Norveç şirketleri için büyük fırsatlar olduğunu dile getirdi. Lien, "Hali hazırda devam eden işbirlikleri var. Şirketlerimizin karlı iş fırsatları var. Hali hazırda bazı sismik şirketlerimiz gaz ve petrol araması yapıyor" dedi.

"Teklifimizi ilettik, cevabı bekliyoruz"

Bakan Yıldız da yöneltilen sorulara karşılık, LNG'yle alakalı Katar, ABD ve Norveç gibi şirketlere bu tür tekliflerinin sürekli olduğunu söyledi. doğalgazdaki tedarik noktalarını artırmak istediklerini belirten Yıldız, "5 ayrı ülkeden gaz alıyoruz, 8 ülkeden almak istiyoruz. Miktarların ve üretimin mümkün olması halinde almak isteriz. Teklifimizi ilettik, gelecek cevabı bekliyoruz. Sonuç alırız ya da alamayız, yaklaşımımız bu" diye konuştu.

Doğu ve Güneydoğu'daki petrol ve doğalgaz arama faaliyetlerini artırmak istediklerini ifade ederek, "Bunu mutlaka başarmamız lazım. Norveçli firmalardan ilgi gördüğümüzü söylemeliyim" dedi.

Bu haber 2890 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Borusan EnBW Enerji’ye Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan 80 milyon ABD doları tutarında çevreci ve kapsayıcı kredi... 19.01.2022
TESK Başkanı Palandöken: Benzin ve motorin fiyatları düşene kadar ÖTV alınmamalı... 19.01.2022
TEMSA parlak günlerine geri döndü 2021’i %122 büyümeyle tamamladı... 19.01.2022
AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Ford Otosan’ın Gölcük Fabrikası’nı ziyaret etti ... 19.01.2022
Elektrikli Ve Hibrit Otomobillere İlgi Artıyor... 19.01.2022
Akaryakıt İstasyonlarında Bodrum Kat SEÇ Riskleri ve Önlemleri... 19.01.2022
IEA, küresel petrol talebindeki artış öngörüsünü yukarı yönlü revize etti... 19.01.2022
Türkiye'de ihraç edilen 100 otomobilden 41'i Bursa'da üretildi... 19.01.2022
Umman ve bp, yenilenebilir enerji ve hidrojen gelişimi için güçlerini birleştiriyor... 19.01.2022
BOTAŞ’ın Kerkük-Ceyhan boru hattında meydana gelen patlamadan sonra duran ham petrol akışı yeniden başladı... 19.01.2022
Çin petrol şirketi Sinopec, Hubey eyaletinde 105 milyar metreküp kaya gazı buldu... 19.01.2022
DKV CARD Rusya’daki otoyol ödemelerinde de kullanılıyor... 19.01.2022

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.