Haber Ekonomi

 Facebook  Twitter   06 Şubat 2012
Pazartesi
16:14:44


Haberler > Akaryakıt Başlıkları

‘Kürt petrolünün Türkiye üzerinden satışı devam edecek’

Güncelleme :27.05.2014

Irak’ta Kürt yönetimi ile Bağdat arasında süren petrol satışı krizinde, Erbil yönetimi Türkiye üzerinden sevkiyat konusunda kararlı.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Doğal Kaynaklar Bakanlığı, Irak Petrol Bakanlığı’nın engelleme çabalarının sonuçsuz kalacağını, Türkiye üzerinden petrol satışının devam edeceğini açıkladı.

Irak’ta Kürt yönetimi ile Bağdat arasında süren petrol satışı krizinde, Erbil yönetimi Türkiye üzerinden sevkiyat konusunda kararlı.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın resmi sitesinde yayımlanan açıklamada, Irak Petrol Bakanlığı’nın petrol satışını durdurmak için Paris’teki Uluslararası Ticaret Odası’na yaptığı başvurusuna tepki gösterildi:

“Bütün petrol şirketlerinin ve ilgili tarafların emin olmasını istiyoruz. Irak Petrol Bakanlığı’nın tehditleri ve engelleme çabaları, Kürdistan petrolünün yurtdışına sevkiyatını kesinlikle durduramayacak. Türkiye üzerinden petrol akışı ve satışı devam edecektir”

Irak Petrol Bakanlığı’nın anayasayı çiğnediği ve petrol ihracı konusunda merkezi hükümeti ve Irak Meclisi’ni yanlış bilgilendirdiği ifadesi de açıklamada yer aldı.

Açıklamada ayrıca Kürdistan Bölgesi’nin yıllardır tankerlerle Türkiye ve İran’a petrol ihraç ettiği hatırlatılarak, “Boru hatlarıyla yapılan sevkiyatta maliyet daha düşük oluyor. Bu nedenle Irak Petrol Bakanlığı’nın girişimleri anlamsızdır. Bakanlık, Kürdistan bölgesinin federal anayasadaki haklarını ihlâl ediyor” denildi.

Kürt Bölgesel Yönetimi, Irak Petrol Bakanlığı’nın Türkiye ve Kürdistan bölgesi aleyhine açtığı davanın, Irak’la uluslararası petrol şirketleri arasındaki ilişkileri tehdit edeceğini de söyledi.

Bu haber 2177 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Otogaza 19 kuruş zam yapıldı... 02.06.2020
Kare Lojistik İlk Defa Krone’yi Tercih Etti... 02.06.2020
Otopratik, Yolculukların Güvenle Başlayabilmesi için Ücretsiz Akü ve Lastik Bakımı Hizmeti Sunuyor... 02.06.2020
EPDK’dan akaryakıt şirketlerine fiyatları makul seviyeye çekin uyarısı... 02.06.2020
Elektrikte yüksek tedarik maliyetleri rekabetin önünü tıkıyor, YEKDEM’i ise tüketici ödüyor... 02.06.2020


Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.