Haber Ekonomi
 Facebook  Twitter   06 Şubat 2012
Pazartesi
16:14:44

Haberler > Akaryakıt Başlıkları

‘Kürt petrolünün Türkiye üzerinden satışı devam edecek’

Güncelleme :27.05.2014

Irak’ta Kürt yönetimi ile Bağdat arasında süren petrol satışı krizinde, Erbil yönetimi Türkiye üzerinden sevkiyat konusunda kararlı.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Doğal Kaynaklar Bakanlığı, Irak Petrol Bakanlığı’nın engelleme çabalarının sonuçsuz kalacağını, Türkiye üzerinden petrol satışının devam edeceğini açıkladı.

Irak’ta Kürt yönetimi ile Bağdat arasında süren petrol satışı krizinde, Erbil yönetimi Türkiye üzerinden sevkiyat konusunda kararlı.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın resmi sitesinde yayımlanan açıklamada, Irak Petrol Bakanlığı’nın petrol satışını durdurmak için Paris’teki Uluslararası Ticaret Odası’na yaptığı başvurusuna tepki gösterildi:

“Bütün petrol şirketlerinin ve ilgili tarafların emin olmasını istiyoruz. Irak Petrol Bakanlığı’nın tehditleri ve engelleme çabaları, Kürdistan petrolünün yurtdışına sevkiyatını kesinlikle durduramayacak. Türkiye üzerinden petrol akışı ve satışı devam edecektir”

Irak Petrol Bakanlığı’nın anayasayı çiğnediği ve petrol ihracı konusunda merkezi hükümeti ve Irak Meclisi’ni yanlış bilgilendirdiği ifadesi de açıklamada yer aldı.

Açıklamada ayrıca Kürdistan Bölgesi’nin yıllardır tankerlerle Türkiye ve İran’a petrol ihraç ettiği hatırlatılarak, “Boru hatlarıyla yapılan sevkiyatta maliyet daha düşük oluyor. Bu nedenle Irak Petrol Bakanlığı’nın girişimleri anlamsızdır. Bakanlık, Kürdistan bölgesinin federal anayasadaki haklarını ihlâl ediyor” denildi.

Kürt Bölgesel Yönetimi, Irak Petrol Bakanlığı’nın Türkiye ve Kürdistan bölgesi aleyhine açtığı davanın, Irak’la uluslararası petrol şirketleri arasındaki ilişkileri tehdit edeceğini de söyledi.

Bu haber 1875 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
OPET’in yeni reklam ajansı Happy People Project oldu... 17.10.2019
Tırsan Ve Autamarocchı İş Birliği 100 Adetlik Dev Teslimatla Güçlendi ... 17.10.2019
Petrol Ofisi Sosyal Lig’e, bir ödül de MMA The Smarties’den... 17.10.2019
ENERJİSA ENERJİ’DE BAYRAK DEĞİŞİMİ... 16.10.2019
SOCAR Türkiye İK Başkanı Sibel Uğur etkin 50 İK üst yöneticisi arasında yer aldı... 16.10.2019
Petrol Ofisi TÜMKAF 2019’da mühendis ve mühendis adayları ile buluştu…... 16.10.2019
Türkiye’nin en büyük lisanslı güneş enerjisi santrali Cıngıllı GES üretime başladı... 16.10.2019
Shell & Turcas enerjisini güneşten alan istasyon sayısını 3’e çıkardı... 16.10.2019


Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.