Haber Ekonomi

 Facebook  Twitter   06 Şubat 2012
Pazartesi
16:14:44


Haberler > Ticari Araçlar Başlıkları

Koluman, Tataristan’da ilk yatırımını yaptı

Güncelleme :07.06.2014

 Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov, Başbakan Yardımcısı ve Tataristan Cumhuriyeti Sanayi ve Ticaret Bakanı Ravil Zaripov, Rusya Federasyonu’nun Türkiye Büyükelçiliği Müsteşarı Aleksander Epifanov ile beraberindeki heyet 30 Mayıs Cuma günü Koluman’ın Tarsus Fabrikası’nı ziyaret etti. Koluman Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koluman, Tataristan Cumhurbaşkanı ve beraberindeki heyete Tataristan’da yapmış olduklarını yatırımlar ve Koluman Otomotiv Endüstri A.Ş. hakkında bilgi verdi.   

Koluman Holding’in üretim şirketi Koluman Otomotiv Endüstri A.Ş. (KOE)’de ağırlamaktan gurur duyduğunu belirten Koluman Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koluman, 1994 ve 96 yılları arasında UNIROS ve Mercedes-Benz arasında imzalanan Rusya’da 15 bin adetlik Unimog fabrika kurulması projesini Mercedes-Benz adına yürütümekle görevlendirildiğini ancak o yıllarda Rusya’da yaşanan ekonomik kargaşa dolayısı ile finansman detaylarında anlaşma sağlanamadığını ve projenin gerçekleşemediğini dile getirdi. 

Rusya ve Türkiye’nun giderek artan başarılı bir ticaret hacmine ulaştığını dile getiren Koluman, 25 yıl sonra her iki ülkenin müşterek yatırımlarla uluslararası nitelikte stratejik projeler üretebildiğini vurguladı. 

Koluman Holding bünyesinde yer alan şirketlerin ve Mercedes-Benz Türk’ün hissedarı ve Yönetim Kurulu üyesi olarak Rusya’da olmaya karar verdiklerini belirten Mustafa Koluman ‘Koluman Rus’ şirketini Tataristan Cumhuriyeti, Chelny’de kurduğu bilgisini verdi. 

Mustafa Koluman, Rusya stratejisini şöyle açıkladı: “KOE (Koluman Otomotiv Endüstri’ ürünlerini Rusya’da satmak, Satılan ürünlerin bakımı, tamiri ve yedek parça ihtiyaçlarını karşılamak, Rusya’da ayni ürünleri üreten firmalarla işberaberliği yapmak, Şartlar geliştiğinde Rusya’da üretim yapmak, İleri teknoloji ve inovasyon sağlayarak Rusya’da üretimin artmasına ve maliyetlerin düşmesine yardımcı olmak”

Türkiye’de 75 milyon Euro’luk ilave yatırım

Bunu sağlamak üzere KOE’de mevcut 22 bin meterkarelik binalara ilave olarak tek çatı altında 70 bin metrekarelik yeni bir fabrika inşa edileceğini belirten Koluman, 2015 yılının Ekim ayında üretime açılacağı bilgisini verdi. “Bu fabrikada kaynak işleri robotla yapılacak, paslanmaya karşı betona kimyasal metod sistemi ve boyahanede su perdeleri uygulanacaktır. Proje maliyeti yaklaşık 75 milyon Euro olarak hesaplanmaktadır.” diyen Mustafa Koluman, açıklamalarını şöyle bitirdi:

“Üretimde, MB-Türk’ün Aksaray kamyon fabrikasında mevcut Shop Floor Management sistemi aynen uygulanacaktır. Bu fabrika üretime başladığında Koluman Holding tarafından, Rusya ve Tataristan Cumhuriyeti’nin yetkili ve ilgilileri davet edilecek ve sağlanan neticeler açıkça anlatılacak ve davetli ilgililer ile paylaşılacaktır.

Bu vesile ile Aksaray’da 100 bin adetlik Kamyon ve 50 bin adetlik Treyler Aksı üretmek üzere DAG’den onay aldığımı ve çalışmaya başladığımı bilgilerinize sunmak isterim. Bu proje Kamaz’ı yakından ilgilendirecektir.”

Rusya’daki hedeflerimiz için ilk adım 

Koluman Otomotiv Yönetim Kurulu Üyesi Kaan Saltık da Mercedes-Benz’in Rusya’da yaptıkları yatırımın da ev sahibi olduklarını belirterek “Bütün bu özellikleri göz önünde tutarak Naberezny Chelny’de 2013 yılı sonunda Koluman Rus şirketini kurduk. Rusya’daki hedeflerimizin ilk adımı için OAO KIP Master ile 3 bin 600 metrekarelik bir tesis için anlaşma imzaladık. Koluman üstyapılarını Rus kamyonlarına koymak istiyoruz. Eğitime çok önem veriyoruz ve Rusya pazarında Avrupa standartlarında treyler üretimi için bilgi birikimimizi yerel firmalarla paylaşmak arzusundayız” dedi.

TATARİSTAN HEYETİ

1.       Rustam MİNNİHANOV Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı

2.       Ravil ZARİPOV   Tataristan Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı – Tataristan Cumhuriyeti Sanayi ve Ticaret Bakanı

3.       Aleksander EPİFANOV Rusya Federasyonu’nun Türkiye Büyükelçiliği Müsteşarı

4.       Radik GİMATDİNOV Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Uluslararası ve Dış Ekonomi İlişkiler Danışmanı

5.       Linar YAKUPOV Tataristan Cumhuriyeti Yatırım Geliştirme Ajansı Başkanı

6.       Aydar GAŞİGULLİN Tataristan Cumhuriyeti’nin Türkiye Cumhuriyeti’nde Yetkili Temsilcisi

7.       Timur ŞAGİVALEYEV «Alabuga» Özel Ekonomi Bölgesi (Sanayi) Genel Müdürü

8.       Maksim STEBLOV «Master» Кama Endüstri Parkı Genel Müdürü

9.       Vasiliy NİKULİN «ELAZ» (Alabuga otomotiv fabrikası) Genel Müdür Yardımcısı

10.        Marsel ŞAYDULLİN Aznakay Şehri ve İli Belediye Başkanı

11.        Hayrttin ŞARAEV KAMAZ şirketi başmühendisi vekili

Bu haber 2592 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Otogaza 19 kuruş zam yapıldı... 02.06.2020
Kare Lojistik İlk Defa Krone’yi Tercih Etti... 02.06.2020
Otopratik, Yolculukların Güvenle Başlayabilmesi için Ücretsiz Akü ve Lastik Bakımı Hizmeti Sunuyor... 02.06.2020
EPDK’dan akaryakıt şirketlerine fiyatları makul seviyeye çekin uyarısı... 02.06.2020
Elektrikte yüksek tedarik maliyetleri rekabetin önünü tıkıyor, YEKDEM’i ise tüketici ödüyor... 02.06.2020


Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.