Haber Ekonomi


Haberler > Doğalgaz Başlıkları

TPAO, Silivri’deki doğalgaz deposunun kapasitesini arttırmak için 1.2 milyar dolar yatırım bütçesi ayırdı

Güncelleme :24.06.2014

TPAO, doğalgazla yaşanan her sıkıntıda gündeme gelen depolama sorununun çözümü için Silivri’deki doğalgaz deposunun kapasitesini arttırma kararı aldı ve bunun için de 1.2 milyar dolarlık yatırım yapacak.

TPAO Genel Müdürvekili Besim Şişman, bu yatırımla birlikte Türkiye’nin yoğun kış günlerinde sisteme günde 75 milyon metreküp gaz basabileceğini söyledi.

Doğalgazla yaşanan her sıkıntıda gündeme gelen depolama sorununun çözümü için 1.2 milyar dolarlık yatırım yapılacak. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Silivri’deki doğalgaz deposunun ‘sent-out’ (çıkış) kapasitesini artırmak için 1.2 milyar dolar yatırım bütçesi ayırdı. Günlük 20 milyon metreküp sisteme gaz basan depo, 2017 yılında günlük 40 milyon metreküpe, 2019 yılında da 75 milyon metreküp sent-out gücüne kavuşturulacak. Dünya Petrol Kongresi için geldiği Moskova’da bir grup gazetecinin sorularını yanıtlayan TPAO Genel Müdürvekili Besim Şişman, Silivri’de bulunan doğalgaz depolama tesislerinin Türkiye’nin yoğun kış günlerinde sisteme gaz basabilmesi için çalıştıklarını söyledi.

Yeni yerler bakılıyor

Yeni depolama sahaları için de yer bakıldığını ifade eden Şişman, Trakya’da bir-iki yer ile Güneydoğu’da Diyarbakır’da tespit ettikleri depo yerleri olduğunu söyledi. Mersin-Tarsus’ta iki firmanın da depolama için EPDK’dan lisans aldığı, bunlarla TPAO’nun ortak yürüttüğü bir proje olup olmadığına ilişkin bir soruya ise Şişman, “Özel sektör yürütebilecekse yapmalarında bir sakınca yok. Özel sektör ben de yapacağım diyorsa, yapsın, bize ihtiyaç varsa tabi ki yardımcı oluruz. Ama anladığım kadarıyla özel sektör bir takım yabancı ortaklarla bu işi yapacak ve hiçbir sakıncası yok” dedi.

Uzun soluklu aramalar

Karadeniz ve Akdeniz’de önceliklerinin olduğunu belirten Şişman, Kıbrıs’ta karada bir sondaj yaptıklarını, bunun amacının da karadan denize analoji yapmak olduğunu söyledi. Şişman, Kıbrıs’ı Dışişleri ve Genelkurmayla koordineli götürdüklerini dile getirerek, “Devletin adım atması ile birlikte biz de adım atacağız” dedi. Akdeniz ve Karadeniz’deki aramalara ilişkin de bilgi veren Şişman, şunları söyledi: “Akdeniz tamamen bizde. TPİC’in de birkaç yerde lisansı var. Denizler tamamen farklı. Buralarda aramalar uzun solukludur. Geçtiğimiz 10-12 yılda çok ciddi sismik çalışmalar yaptık. Karadeniz’de ve Akdeniz’de ciddi çalışmalar yaptık. Veriler topladık. Bu datalardan dolayı Exxon, Shell gibi büyük firmalar geliyor.”

Gaz ülkesi değiliz

Karadeniz’deki petrol ve doğalgaz aramalarında yakın gelecekte bir haber çıkmayacağını ifade eden Şişman, “Büyük bir kapasite var hayata geçireceğiz’ diye bir şeyi asla söylemeyiz. Petrolde de doğalgazda da potansiyeli olan bir ülkeyiz. Ama bir petrol ve doğalgaz ülkesi değiliz. 50 bin varil üretip, 700 bin varil tüketen bir ülke olarak ‘petrol ülkesiyiz’ diyemez. Sismik geminin alınmasının altında da bu var. Karadeniz’de bir kuyuyu 250-300 milyon dolara deliyorsunuz. Kuzey denizinde 35 kuyudan sonra kuzey denizi deniz oldu. 30 kuyu Karadeniz’de delindiğinde 9 milyar dolar eder. Nasıl karşılayacaksınız” dedi.

Repsol ve Eni TPAO’ya örnek

BESİM Şişman, Karadeniz’de Türk karasuları dışında Romanya açıklarında bir çalışma olup olmadığına ilişkin bir başka soruya, “Romanya ve Ukrayna tarafına gelin kuzeyi ve güneyi birlikte değerlendirelim teklifini götürdük. Çok ciddi bir dönüş olmadı. Biz kendi tarafımızda çalışmalarımız sürdürüyoruz” yanıtını verdi.

Eni ve Total örnek olacak

TPAO olarak 10 yılın projeksiyonun yaptıklarını dile getiren Şişman, hedef olarak da yurtdışını odak aldıklarını söyledi. Şişman, “Kısa ve orta vadede büyüyeceksek, dışarıdaki projelerle büyüyeceğiz. Oturup, Karadeniz’de bir gün petrol bulur muyuz diye bekleyemeyiz. Ölçü olarak, bizim gibi petrol ülkesi olmayan, tüketici olan, satın alan ülkelerin şirketlerini TPAO olarak baz aldık. Örneğin, İspanya’da Repsol var mesela. Bir petrol ülkesi değil ama Repsol gibi büyük şirketi var. Eni, Total öyle. Macaristan’da MOL şirketi var” dedi.

Yıldız: Üçlü görüşme gündemde

Enerji Bakanı Taner Yıldız da, Novak ile Ukrayna konusunda görüşme yaptıklarını belirterek, Novak, AB enerji komiseri ve kendisinin bir araya gelmeyi deneyeceklerini söyledi. Yıldız, Ukrayna’nın Karadeniz’de bir LNG platformu oluşturacağı ve boğazlardan geçirmeye çalışacağı görüşünün sorulması üzerine şu yanıtı verdi: “Biz ona sıcak bakmıyoruz. Trafiği artıracak. İstanbul’un trafiğini sadeleştirmeye çalışıyoruz. Mümkün olduğunda tehlikesizleştirme yapmak istiyoruz. İstanbul’dan Çanakkale’den LNG tankerlerinin geçmesini çok istemiyoruz. Ukrayna ile bir önceki devlet başkanı geldiğinde konuşuldu ve biz kendilerine bildirdik.”

Bu haber 2887 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
“Doğalgaz Kesintisi Reel Sektörde Tüm Dengeleri Bozacak”... 20.01.2022
Günlük doğal gaz tüketiminde yeni rekor... 20.01.2022
İran gazı kesti, Botaş kısıtlamaya gitti... 20.01.2022
TotalEnergies Turkey Pazarlama, endüstriyel yağlar segmentinde Petrotech Mühendislik ile iş birliği yaptı... 20.01.2022
Yıldırım Turizm’in 13 adet Mercedes-Benz Sprinter Minibüs siparişi teslim edildi... 20.01.2022
Volkswagen Ticari Araç’ın California modeli Doğuş Otomotiv Plus’ta sergileniyor... 20.01.2022
Wilo Enerji Tasarruflu Ürünleriyle Dünya Kaynaklarını Koruyor... 20.01.2022
Adm Elektrik ve Gdz Elektrik, Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’nin Katılımcı Üyesi Oldu... 20.01.2022
Alişan Lojistik Voleybolda da Kadını Desteklemeye Devam Ediyor... 20.01.2022
Anadolu Isuzu’da Organizasyon Değişikliği... 20.01.2022
İzocam, sürdürülebilir bir dünya için yelken açıyor ... 20.01.2022
BİM 4.Güneş Enerji Sistemini Denizli’ye Kurdu... 20.01.2022
WoodMac araştırmasına göre enerji geçişi, 2050 yılına kadar küresel GSYİH'den %2'lik bir pay alabilir... 20.01.2022
AB'nin enerji dönüşümüne yıllık 360 milyar avro yatırım gerekiyor... 20.01.2022
İmsan Group 8 Adet Tırsan Çiçek Taşıyı Frigo Teslim Aldı... 20.01.2022

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.